| Carmella18 a întrebat:

Am o nelămurire.
Există un grad de rudenie între mine si fratele soțului verișoarei mele? Din ce am mai citit de pe net, între noi ar exista rudenia prin alianță.
Rudele prin alianță au voie să aibă o relație? Sau au voie să se căsătorească?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu.
Da și da.

| Andreeush a răspuns:

Nu sunteți rude de sânge.

| johnnny123 a răspuns:

Daca nu este o ruda de sange, poti sa ai linistita o relatie.
Exista si cazuri in care doi frati s-au casatorit cu doua surori, si nu este nimic in neregula cu asta.

| siriusblack98 a răspuns:

Sotul verisoarei iti vine la randul lui var prin alianta, valabil si pentru fratele lui. Casatoria cu rudele prin alianta este legala. Oricum iti vine o rudenie extrem de vaga, ceva de n-ar mai fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E discutabil daca sunteti rude, dar presimt ca sigur veti deveniwinking Svț

| NarcisIfrim a răspuns:

Sotul verisoarei tale iti este la randul lui verisor, asa si fratele lui
poti avea o relatie acum, dar sa te casatoresti, stiam ca ai voie de la gradul 4 de rudenie in sus..in conditii legale bineinteles

| Yrem3119 a răspuns:

Nu exista grad de rudenie intre voi, nu sunteti de acelasi sange, deci DA puteti avea o relatie si va puteti casatori! happy :*