| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena bună și o iubesc foarte mult. M-am atasat de ea de la inceput. M-a prins intr-o etapa a vietii foarte trista, sufeream dupa moartea prietenului meu cel mai bun. Eram intr-o depresie oarecum. Am inceput sa iesim si am prins drag de ea. Prietena ei cea mai buna e si prietena cu mine, iar de la o vreme mai exact dupa un an a inceput sa se shimbe fata de mine, sa ma jigneasca, sa imi vorbeasca urat. Eu i-am povestit prietenei ei tot ca sa stiu ce sa fac, cum sa o abordez, am avut incredere ca nu merge cu vorba la ea. Acum dupa 3 ani am aflat ca ii zicea tot. Era de asteptat pentru ca erau prietene bune, dar eu am facut multe gesturi pentru ea. M-am mutat cu ea de dragul ei mai mult, pentru ca sa ii fie mai usor. S-a mutat intr-un oras nou. Am plans de nenumarate ori in fata ei. M-a blocat pe site-urile de socializare pentru ca ii puneam uneori intrebari. Inainte iesea cu mine des, iar acum deloc. Imi exprimam oarecum frustrarile, mereu ascundea lucruri despre ea fiind misterioasaun, nu dadea detalii. Ma irita pentru ca imi pasa de ea. A fost o faza si eram la club toate trei, iar ea a disparut brusc. Fiind beata, cand a venit prietena noastra comuna si imi zice ca a plecat. Am sperat ca se intoarce si m-am infuriat. Putea sa anunte macar, a plecat pe nu stiu unde, eu mi-am facut griji, am sunat-o de 20 de ori si am inceput sa o injur si sa injur tot. O iubesc prea mult si nu voiam sa sfarseasca la fel ca prietenul meu mort in accident. E si fara era si beata. Acum am intrebat-o ceva intr-o seara ca alte persoane sunt prioritatile ei, iar eu nu contez, de mine uita. M-a blocat si a zis ca a terminat tot cu mine. Ca asa proasta am fost sa cred ca prietena noastra comuna nu ii zice tot. De acolo comportamentul ei urat. Ma simt intr-un fel pierduta pentru ca nu mai e la fel ca inainte si sufar enorm. Nu stiu ce as putea face pentru ca daca ii scriu ceva mesaj lung nu il citeste oricum, iar acum imi simt inima rupta in bucati, sperand ca vreodata o sa-mi mai scrie un simplu: ce faci?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

PAi si de ce te mai chinui? Renunta la ea si cauta-ti alti prieteni. Inscrie-te in tot felul de cluburi, voluntariate etc si-ti poti face acolo prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cate triliarde de ori mai pui intrebarile astea despre rapandula aia si despre cat o iubesti in ciuda mizeriilor pe care ti le-a facut?

Ti s-a zis de fiecare data sa renunti la ea, si tu tot dupa pasarica ei umbli.
Esti o sclaveta fara pic de personalitate si coloana vertebrala.
Ti-o meriti.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta,este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| AnthonyWhite a răspuns:

Da-le incolo de coarde
cauti alta prietena mai buna

| AKH404 a răspuns:

Daca ea iti face toate astea inseamna ca nu e o prietena buna. Las-o o perioada fara sa-i trimiti nimic, timp in care iti faci prieteni, socializezi si incerci sa depasesti situatia. Si plansul ajuta uneori, te descarci, dar ai grija sa nu faci un obicei din asta.

PS: Cel mai bun prieten pentru o fata e un baiat! O să observi ca un baiat iti va asculta altfel problemele. Dar ai grija ce fel de baiat e.