| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietenă de aproape 25 de ani care nu lucrează și mereu se plânge că nu are bani. E mai bine să mă abțin sau ar trebui să-i dau replica usturătoare: ai avea dacă ai munci?

Începe să mă enerveze pentru că nu are niciun handicap care să o împiedice să meargă la muncă. Am încercat să ignor și să o las de capul ei. Dar timpul trece și mă oftic că se irosește așa...
Adică mi-e teamă să nu înceapă să meargă la interviuri și să fie respinsă din cauza lipsei de experiență și să intre în vreo depresie când își dă seama cât timp a pierdut aiurea, că are o vârstă și nu a realizat nimic...

Ce ați face în locul meu?

59 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai si din ce traieste la 25 ani fara un loc de munca?
laughing
Pana si Bill GATES SE TREZESTE DIMI SI SE DUCE LA MUNCA laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Din banii părinților, încă stă cu ei laughing.

| MihaelaDart a răspuns:

La astfel de persoane le spun direct să își caute un loc de muncă ori dacă știu sigur le propun să se angajeze pe la prietenii mei care au locuri disponibile. Dacă văd că mă refuză, nu mă rog de ei, înseamnă că urnirea lor este grea și este mai ușor să se plângă. Astfel de persoane așteaptă de obicei ajutor moca de la alții ca ei sa nu facă vreun efort.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta-i boala. E bolnavă de părinți.
Da eu zic să te însori cu ea.
O ții și tu acasă, ca o floare la fereastră.
Îi torni un copil, ca să aibă un pic de lucru, să nu ruginească.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sunt fată.

| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

Spune-i ca daca nu ii place sa munceasca sa incerce cea mai veche meserie din lume?
Cunosc cazuri ca ale ei, baiat 27 de ani, n-a muncit o zi din viata lui pentru ca facultate si master doar ca partea proasta e ca nici dracu nu l-a angajat in profesia lui si a ajuns sa munceasca ca unul fara facultate.
Altul, baiat de 24 ani baga in fiecare luna 5000 de lei la pariuri (din banii lui maica-sa desigur)...o data mi-a zis ca a primit loc de munca in Anglia, dar el nu vrea sa isi lase iubirea singura (o tipa de 16 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă gândesc că e afectată și de faptul că nu a avut niciodată o relație.

| Alexandrionelu a răspuns:

Dacă este rasist, poate încerca un urs polar laughing

| Jus7t a răspuns:

Ai putea în loc să îi dai replica usturătoare să îi pui întrebarea aia inteligentă... știi tu "Tu de ce nu vrei să îți găsești un job? Ce te oprește?".
Sigur are ceva ce nu ar zice oricui, deci ca să îți zică ție trebuie să îi arăți și să o faci să simtă că ea contează pentru tine, că îi vrei binele și că o înțelegi sau încerci asta măcar.
Dacă te duci cu o atitudine din aia cu care să o condamni nu prea faci mare lucru, s-ar putea să o îndepărtezi și faci mai rău.
Ea are un complex cel mai probabil, plus ceva probleme ce trebuie găsite și rezolvate.

| romeo78 a răspuns:

Este o boală incurabilă a României de după 30 de ani, numită: descurajarea tinerilor de a munci de către angajator!
Acum 20-30 de ani în urmă, exista rotația angajaților, adică, se angajau 10 tineri proaspeți absolvenți la 5-10 viitori pensionari. Iar, acei tineri deveneau ucenicii acelor oameni în vârstă.
În momentul de față, nu se mai face așa ceva, ci pur și simplu angajează un tânăr fără experiență și au pretenții ca să știe orice. Iar, la salariu să dea cât mai puțin.
Așa s-a ajuns ca tinerii care vor să muncească să plece dincolo, iar leneșii să rămână pe spinarea părinților.
Rău este când va rămâne singură fără nici o sursă de venit.
Dacă ea nu vrea, nu ai ce face. Eventual, spune-i să se gândească la pensie. Măcar muncește pentru un venit la bătrânețe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci el este băiat, 25 de ani și stă cu părinții și nu lucrează?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

,,Am o prietenă''.

| Emma30555 a răspuns:

Persoana care a postat întrebarea se referea ca are o amica, o prietena în sensul de amica nu altceva. Sfatul meu pentru ea ar fi sa o încurajeze pe aceasta prietena sa se ducă la interviuri dar nici sa se preocupe prea mult căci în fond nu e treaba nimănui poate ca în scurt timp își va găsi un loc de munca sau își va găsi un soț bogat

| darrio2007 a răspuns:

Nu-i place munca. Asta e clar. Sau nu a fost invatata ce este munca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Începe să mă enerveze". Si? Ai de gand sa-ti reprimi emotiile?
Daca esti prietena adevarata zi-i verde-n fata sa nu mai fie putoare plangacioasa. Ti-e frica ca pierzi o prietena si ca tot ea va fi cea care se supara? O prietena careia nu-i pasa de ea insasi, dar sa-i pese cu adevarat de prietenia cu tine si ca mentine niste lucruri de fatada?
Eu in locul tau i-as zice ce e de capul ei.
Da, am pierdut cativa astfel de prieteni si tot pe mine m-au invinuit ca sunt un diavol lipsit de empatie, insa crede-ma ca habar n-au ei ce vorbesc cand isi fac rau singuri.
Insa tu ai partea ta de adevar. Te simti mai bine mentinand o prietenie cu o persoana toxica si mizerabila din propria ei vina, ori te simti mai bine lasandu-te si tu invaluita de mizeria ei?

Asculta bine ce-ti zic. Niciodata sa nu-ti fie frica sa "let go" unor oameni toxici care isi fac rau singuri si care nu vor sa asculte de bine sau sa se indrepte. Si niciodata sa nu crezi ca ai tu vreo responsabilitate fata de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu te mai gandi tu in locul ei la ce-i lipseste.
Ca n-a avut vreo relatie chiar nu conteaza.
Inseamna ca jdemii de femei ar fi in depresie si le-ar lua tati acadele si la 25 de ani.
Orice fiinta matura si rationala mai intai e interesata sa isi faca un rost in viata, nu sa astepte dupa Geralt din Rivia calare pe cal alb.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Clar nu se va mai plange dupa ce-i zice ea cu frumosul sa-si caute job. laughing Been there, done that.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu cred că se plânge, ea doar nu își caută job și nu știm de ce, de aia ziceam că poate are ceva complexe sau habar nu am, o oarecare problemă iar dacă o face să se simtă mai rău nu știu dacă mai scoate ceva de la ea laughing
Poate să fie vorba de lene dar nu mereu, poate are un blocaj, doar tipa ce a pus întrebarea ar putea știi mai bine sau ar putea afla măcar.
Și uite, părinții ei dacă au învățat-o toată viața așa și nu au ajutat-o să își dezvolte disciplina iar acum au pretenția ca deodată să fie ea disciplinată e ca și cum ai ținut un pui de rândunică în cuib de când a fost mic și până acum și în loc să încerci să îl înveți să zboare l-ai lăsat acolo să i se atrofieze aripile iar acum tot tu dai vina pe el că nu zboară ( mă refer la părinți ).
Și depinde și de om îți dai seama. unii se autoeducă mai devreme alții mai târziu, nu toți au același ritm.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce te inchini lui Azazel?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Man, e simplu. NU ai nevoie de prieteni care sa iti vanda vorbe de duh doar ca sa-ti iei un job. Restul e vrajeala.
Si am fost si eu destul de naiv incat sa cred asa ceva, ah, da, eu prietenul bun si servitor, clar o sa aduc lumina in vietile multora si o sa imi fac multi prieteni pe viata astfel. Foarte gresit concept...si e promovat de societate, culmea. Ajungi la un moment dat sa te indoiesti de prea multe chestii.
Nu poti sa ajuti oameni care refuza din start ceva ce le-ar face bine. Nu ai cum sa le bagi mintile in cap, mai ales dupa o varsta (20+).

Eu cred ca e o narcisista respectiva tipa careia ii convine sa i se ofere chestii degeaba, insa vezi tu, parca si-ar dori si ea sa aiba chestii care-i lipsesc totusi numai ca sa se simta validata social, nu pentru ca e ceva ce i-ar prinde bine personal. Ah, ca are complexe, blocaje, ca ii e lene...da, si? big grin Toti avem, dar nu vrem sa murim totusi de foame si sa avem pretentia sa ne intretina parintii la nesfarsit.

De aia si Azazello stie ceva dar nu spune tot. In sinea ei vede si ea ca e ceva tare gresit cu prietena ei si nu stie cum sa faca ca sa nu o raneasca spulberandu-i fanteziile si aratandu-i realitatea dura.

Insa eu asta si recomand. Frica sa nu va fie. Frica duce la furie. Furia duce la ura. Ura duce la suferinta inutila.

| sofisis a răspuns:

Avand in vedere ca s-a obisnuit comoda si ca parintii ii permit sa fie asa, nu cred ca va veni vreo schimbare in curand. Poate doar daca gaseste vreun tip care sa o motiveze sa isi inceapa si ea odata viata.
Eu sincer nu m-as putea abtine. Eu i-as da replica cand si cand.

| mgtow a răspuns:

Ias zice daca nu lucreaza o sa ajunga vai de mama ei. Parintii nu vor trai toata viata sa-i dea bani.

| RainbowD a răspuns:

Nasol. Adica, totusi are 25 de ani. Pe perioada studentiei ii de inteles ca unii nu lucra, sau lucreaza doar part-time pentru a face fata si cu facultatea. Dar, dupa ce o termini, ii cazul sa mergi la lucru. Si eu am esuat la interviuri, cred ca orice om a esuat macar odata la interviu. Nu ii o rusine mergi mai departe. Vrei bani lucrezi. Simplu nu?

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Eu zis sa stai de vorba cu ea. Sugereaza-i sa isi caute un loc de munca, sa inceapa cu ceva ce nu cere multa experienta.
Nu stiu sigur de ce ai nevoie aici, asa ca doar imi dau cu parerea, dar poate ar putea sa incerce la o librarie, biblioteca, ceva bar mic.
De exemplu am fost la o cafenea cu pisici (Bucuresti), am inteles ca ar agaja si angajeaza si oameni fara experienta. Un loc de genul cred ca ar fi potrivit.

| Lucian4 a răspuns:

Dai replica aia care ustura sa o omori psihic... ca nu e o rationala deloc la 25

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, nu lucreaz, dar intrebarea mea e CE FACE? Asa, am vazut, pe banii parintilor, ok. Dar pe linga asta, CE FACE? O scoala, ceva, cursuri, treburi? Ce asteptari are de la viata? Sa prinda vreun grizonat cu bani? La 25 deja ar cam fi trebuit sa fi facut asta pana acum...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te enervează că ea freacă mentă și tu muncești? laughing Ce as putea sa fac, i-aș da bani daca se plânge că nu are, sau mai bine zis i-aș face cinste pe moca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, așa să faci, încurajează mai mult narcisismul din ea. O permisiune de exploatat fraierii de bună credință și mai mult pe viitor...cu tine în frunte.
Dacă ar fi o persoană minoră chiar aș ajuta și eu ocazional, deși prieteni minori nu prea mai am.
Dar deh, așa s-au învățat multe putori cu ifose in ziua de azi, sa li se dea gratis orice pentru că li se cuvine. Gratuitatea la tren e una din ele. Rezultatul este dezastruos la nivel național, dar pentru ei nicidecum. E bine că se plimbă ei pentru că sunt studenți tineri frumoși și liberi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Narcisistă ea? Sigur nu cei cu mentalitatea ta? E egoista și nu are. Nici o responsabilitate asupra vieții ei, e distrusa mai mult ca sigur nu narcisista. In general oamenii se simt îndatorați daca le oferi ceva, sa nu te aștepți să aibă empatie ea când e cazul sa se maturizeze. Fiecare o face in felul sau, sunt unii/unele care se realizează mai târziu decât o fac multi dinaintea lor. Sa nu te aștepți să le pese de tine când e cazul sa treci și tu peste perioade nașpa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tare imprastiat mai esti omule. Probabil pentru ca si tu esti unul la fel ca ea.