| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma face sa tremur, nu dorm noaptea. Am pierdut 10000lei la cazinou si acum trebuie sa ii justific. 5000 erau ai mei si 5000 ai părinților și acum mi-i cer si nu stiu ce sa fac, ce le spun? Am fost cel mai mare prost, imi distrug viața. Eu ma gandeam sa zic ca am accidentat 2 masini si am platit 9000. Idei va rog

Răspuns Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Sunt, oarecum, familiarizat cu astfel de cazuri. Nu sunt psiholog sau ceva de genul, sunt si eu jucator, dar doar de pariuri. Alte jocuri de pe acolo nu imi plac si, pe langa asta, nu suport aparatele pentru ca, din cauza lor, a pierdut bunica-mea un apartament si, practic, si-a distrus viata. Nu mai zic de repercusiunile pe care le-au avut actiunile ei asupra familiei mele. Ti-am spus asta nu ca sa ma victimizez, ci ca sa vezi ca se poate intampla mult mai rau. Pe langa asta, am multi prieteni care au pierdut multe din cauza acestor cazinouri. Tu, se pare ca te-ai oprit cat de cat la timp. Nu stiu daca voit sau nu.
De departe, cea mai buna solutie ar fi sa le spui adevarul. Le spui ca ai gresit, ca te-ai luat dupa altii, ca ai crezut ca o sa castigi si ca acum ti-ai dat seama cat de prost ai fost (scuza-ma, dar m-am gandit ceva si am ajuns la concluzia ca asta e cuvantul potrivit) si, cu siguranta, nu vei mai pune in viata ta piciorul intr-un cazino. Si ar fi bine ca astea sa nu ramana doar vorbe goale pentru ca, daca incerci sa ii pacalesti pe ei, de fapt te vei pacali pe tine. Tu vei avea de suferit si tu iti vei distruge viata daca reintri in acest cerc vicios. Nu mai vorbesc ca vor exista si victime colaterale, incepand cu parintii tai si continuand, cand va fi cazul, cu sotia si copiii. In fine, le spui tot ce ai de zis (ar fi bine sa te gandesti 2-3 zile inainte cum sa formulezi) si suporti consecintele. Vor intelege sau nu, te vor ierta mai repede sau mai tarziu, asta ramane la latitudinea lor. Sunt parintii tai, vor fi socati, probabil, de ceea ce vor auzi, insa, cu siguranta te iubesc si te vor sustine. Totusi, ar fi bine sa nu ii dezamagesti continuand cu jocurile. Ar fi bine sa mergi si la psiholog daca crezi ca nu poti rezolva singur aceasta problema. Si da, ar trebui sa te simti destul de nasol, insa, gandeste-te ca, practic, nu ai pierdut mai nimic. Banii sunt facuti sa circule. Sunt altii care si-au distrus familia, si-au pierdut sotiile, au rupt legaturile cu rudele si cu copiii, si-au golit casele la amanet, si-au lasat masinile si apartamentele bancilor sau traiesc, zilnic, sub amenintarile camatarilor. Se poate si mai rau. Ai gresit, insa sper ca nu se va mai repeta. Pentru binele tau. Cand nu o sa mai depinzi de parinti, cand povestea asta o sa fie uitata, daca simti ca ai lucrurile sub control, mai poti juca un maaxim 50 de lei pe zi acolo, daca ai venituri mari, asa de distractie, insa in niciun caz sume exorbitante.
Iar legat de minciuna aia cu masinile, mi se pare cam penibila. Te complici aiurea si, cel mai probabil, nu va tine.

| RainmakerX a răspuns:

Super raspuns happy Cu o mica adaugare : la pariuri sportive se mai poate castiga daca te pricepi cu adevarat si ai noroc sa eviti surprizele.

La jocuri online pierzi garantat...

| AFR81 a răspuns:

Daa, ai perfecta dreptate.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le zici ca ai dat.o in bara si daca vor sa iti ia dobanda sa astepte ca le dai suma in rate

Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai primit o mama de bataie de copil mic, pentru jocuri pe vani.
Data viitoare, daca vei datora camatarilor, ei nu te vor ierta cu bataia!
Vei primi bataie cu camata sau vei munci ca sclavii sa-ti platesti datoriile.
Prostia se plateste!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine crede vrajeala cu accidentul cand exista RCA?
Osul la munca si le dai banii inapoi

| mihai69 a răspuns:

1. Mergi la psiholog să te vindeci de dependența de jocuri;
2. Le spui cinstit părinților ce ai făcut dar şi că regreți şi iei măsuri ca să nu se mai repete;
3. Te angajezi şi în 3-4 luni îți achiți datoriile.

| minrest a răspuns:

Nu ai ce cheltuiala de 5000 sa faci fara acte justificative, ai mare grija ca de aici poti sa te infunzi in minciuni si datorii pentru toata viata. Trebuie sa le spui, si asta este; iar banii, daca muncesti, ii dai inapoi.

| minrest a răspuns:

Orice ai minti, o sa creada ca ai banii si vrei sa ii pastrezi. Spune adevarul, poate iti mai salvezi ceva din viata.

| cfrtobias a răspuns:

Zici parintilor si data viitoare te gandesti de 2 ori de e bine sau e rau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine macar ca te duc picioarele, pentru ca nu prea te duce capul. Eu cu 10.000 lei traiam bine merci cativa ani buni. Asta se intampla in familiie cu bani unde parintii ofera totul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i ca ti s-au furat, sau ti-ai pierdut portofelul, bagi o vrajeala ca erai in aglomeratie, s-au frecat niste tipi dubiosi de tine, tu nu ai realizat ca ti-au furat portofelul

Cunosc cazuri de genu: cu pacanelele Cand isi ia salariul direct o baga la pacanele. Acasa o asteapta copilul si nevasta...

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tine. A pierdut portofelul cu 10000? Mergea sa isi ia masina, sau sa dea avans la casa, dar se gandea la altceva si a pierdut portofelul. O sa zica ca are banii si vrea sa ii pastreze.

| ȘEMaria a răspuns:

Minciuna are picioare scurte deci nu rezolvi nimic cu ea. mai bine mergi si le spui adevarul cu tot ca o sa iti fie rusine dar macar esti cu sufletul impacat ca nu ai mintit si ca daca afla din alt parte ei stiu deja si nu o sa ai probleme mai mari. minciuna doar creeaza certa mai mare. asa ca fi cinstit fata de parintii tai

| jocker199 a răspuns:

și eu am jucat o perioada în cazinouri și eram jucător adică ultimul meu câștig a fost 5 de 7 pe 500 (5000 lei ) în care am dat și o carte buna dar hai sa iti spun cum am rezolvat eu am întâlnit o tipa pe care o plăceam foarte mult care lucra într-un cazino destul de mare din București și mi-a explicat tipa cum sta trebuie cu jocurile de noroc și dc câștig eu (care nu ieșeam niciodată din sala cu banii câștigați )
care am avut și 24.000 lei pe plus fata de banii mei (câștigați la 11 noaptea stat în gazino toată noaptea ziua următoare și încă o noapte pana la 2 noaptea când sau terminat banii), si nu alții care ar fi plecat cu ei... in urma acestor discuti cu ea am renunțat la jocuri
în legătură cu banii asumați ce ai făcut și arata-le ca îți pare rău