| 90210 a întrebat:

Am o problema cu mama iubitului meu. Femeia pur si simplu nu ma suporta. Ma acuza ca i-am distrus viitorul iubitului meu pentru ca s-a intors din Marea Britanie ca sa fim impreuna. La inceput ii tot spunea ca isi strica viitorul pentru un capriciu. Acum a bagat chestia cum ca sunt dupa avere (sunt oameni destul de bogati cu firme proprii, foarte multe apartamente si masini) de parca eu atunci cand m-am cunoscut cu iubitul meu i-am cerut extrasul de cont. Noi ne-am cunoscut pe Tinder, martie 2017. Sa spuna ca sunt dupa bani e o adevarata prostie pentru ca el nu arata din poze ca are bani. I-am vazut masina dupa 3 luni de relatie pentru ca inca nu-l cunosteam prea bine si imi era frica sa urc in masina cu un strain. El mi-a zis ca ai lui au firme, dar eu m-am gandit ca sunt firme mici...gen un mic magazin la parterul blocului, nicidecum ce-am aflat mai tarziu. Parintii nu ma suporta, bunicii lui nu ma suporta, pana nici femeia care face curat in casa nu ma sufera pentru ca s-a intamplat o singura data sa lase iubitul meu o farfurie nespala si aia s-a plans la mama lui ca eu nu fac nimic in casa! Cand i-am spus iubitului meu ca vreau s-o spal mi-a zis "Lasa ca spala femeia de servici. Nu te obosi tu." deci nu a fost vina mea in situatia aia. Doar verisoara lui ma sustine si e alaturi de noi. Mama lui spune despre mine si despre parintii mei ca vrem sa le luam averea de parca eu dorm pe strazi! Sunt foarte bine din punct de vedere economic. Am masina proprie, sunt la a doua facultate, apartamentul meu, nu stau degeaba toata ziua! Nu l-am inselat nici macar o singura data pe iubitul meu de un an jumate de cand suntem impreuna. Ne intelegem foarte bine si il iubesc din ce in ce mai mult pe zi ce trece, dar femeia asta mereu imi strica mereu ziua! Parintii lui au luat mereu deciziile in viata lui incepand de la ce prieteni trebuie sa aiba, pana la facultatea la care trebuie sa mearga si implicit iubita pe care trebuie s-o aiba. Acum practic e prima data cand ii infrunta si ambii parinti spun ca e vina mea, ca eu ii bag chestii in cap cand eu ii spun mereu sa nu se mai certe cu ei. El are 29 de ani si mi se pare ca inca il trateaza ca pe un copil de 17 ani. Mi-au pus si interdictie sa mai vin la ei in casa si trebuie sa facem in asa fel incat sa nu afle nimeni ca sunt la el. Femeia de servici le spune alor lui daca ma vede in casa...este ceva absolut superb, ce sa mai zic. Si am spus ca nu ies cu baieti cu bani! Chiar imi facusem un scop sa nu ies cu baieti cu o situatie materiala mai buna decat a mea deoarece familia lui se va uita tot timpul de sus la mine si uite ca prin asta trec acum. Nici nu mai stiu ce sa fac in legatura cu ai lui si ma intreb daca se vor comporta civilizat vreodata. Nu stiu daca merita sa lupt cu ei sau sa renunt la relatie oricat de mult m-ar durea.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Soacra, soacra poama acra...Asa sunt soacrele, trebuie sa te obisnuiesti. Unele mai rele altele mai putin, dar fiecare trage de puiul ei. Doamna asta vrea sa-si trimita fiul departe de ea. Nu-l vrea aproape Oare de ce? Tu l-ai adus inapoi si ai stricat planurile ei pentru el. E o femeie careia ii place sa proiecteze viata altora. Cumva trebuie sa-si dea seama ca baiatul e mare si trebuie sa ia singur decizii. Cel mai bun lucru ar fi sa va mutati in casa voastra sa fiti departe de ea. Nu acumula ura impotriva ei pentru ca asta va va intrautati relatia. Incearca sa fii intelegatoare dar si ferma. Sa nu vada un dusman in tine! Chiar daca ea e dura cu tine, tu fii amabila!

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Chiar i-ai stricat viitorul ca a venit in Romania. E normal ca un om cu multi bani sa fie vazut prost alaturi de cineva sub nivelul lui economic. Sigur tu ai anumite interese sa fi cu el altfel nu te aruncai usor. Iti gasesti unu de speta ta prin facultate mai incolo

| anamariarot a răspuns (pentru mgtow):

Scuză-mă, dar ești una dintre persoanele care n-are ce căuta pe aici. Jignești constant, am observat asta prin toate răspunsurile tale. Toți au o problemă, numai tu ești perfect. Nu crezi că problema e chiar la tine?
Dacă ai lui o duc bine aici, de ce el n-ar duce-o(cu atât mai mult că ai lui au afaceri, deci are deja un „fundament" material; poate lucra cot la cot cu ei în afacerile deținute)? De ce viitorul lui ar fi stricat? De ce ar conta cum e văzut de ceilalți, atât timp cât între el și parteneră există iubire? Într-o relație oricine are interese, chit că acele interese se rezumă doar la iubire. Tu dacă ești într-o relație cu cineva, nu dorești ceva în schimb de la acea persoană? Afecțiune, iubire, sentimentul de siguranță șamd. Tu ai insinuat că ea voia banii lui, cu toate că a explicat situația, de unde reiese CLAR că lucrurile nu stau așa. A mai explicat, de asemenea, că și ea muncește la clădirea propriului viitor, că nu e vreuna care are cu o clasă mai mult decât trenul. E la începutul vieții, cât voiai să acumuleze până acum? Să aibă conturile pline? E normal să plece mai de „jos". Și nu uita că și el se află oarecum în aceeași postură, DOAR că îi are pe ai lui în spate care au posibilități materiale „extinse".
Ce vă mai place să aruncați cu noroi în alții big grin

| 90210 explică (pentru mgtow):

Adica ce vrei sa spui? Ca eu sunt mai prejos decat el? In primul rand eu nu ma consider mai prejos. Singurul lucru pe care l-am spus este ca nu voiam sa ies cu un tip care vine din familie cu bani pentru ca e mai dificil sa creada parintii lui ca intr-adevar ne iubim. In al doilea rand eu sunt acum la a doua facultate. Tu ai facut macar o facultate? Daca numele tau reprezinta meseria...mi-am dat seama ce fel de persoana esti! Si ce vrei sa spui prin "ai anumite interese sa fi cu el altfel nu te aruncai usor"? Daca te referi la faptul ca sunt femeie usoara sa stii ca nu este asa! El e primul barbat din viata mea. M-am culcat cu el dupa 2 luni de relatie, nu dupa 2 zile!

| 90210 explică (pentru anamariarot):

Multumesc ca ai incercat sa lamuresti lucrurile si pentru oamenii inchisi la minte. N-ai idee prin ce trec acum cu parintii lui...L-au trimis si la psiholog pentru ca spun ca nu se mai inteleg cu el. Maica-sa rade si il ia la misto ca "daaa ea e femeia vietii tale! stii cate fete mai exista?". La inceput m-a numit un capriciu. Acum o vanatoare de avere. Nu stiu daca femeia asta ma va accepta vreodata. Eu inca sper ca lucrurile se vor imbunatati, dar cateodata am impresia ca sper degeaba. In ciuda lucrurilor pe care le-a zis eu tot i-as da sansa sa indrepte lucrurile pentru ce este mama lui si lucrul ala n-o sa se schimbe niciodata. Eu sunt foarte amabila cu ea si nu i-am zis niciodata nimic despre modul in care ma trateaza desi multe prietene au spus s-o infrunt...

| anamariarot a răspuns (pentru 90210):

Știi, până la urmă, nu trebuie să te accepte ea. Atât timp cât el te iubește, altceva nu mai contează, doar că ar trebui s-o înfrunte și el, să se impună în fața ei. Muierea aia ar trebui să accepte că fericirea fiului ei e mai presus decât gărgăunii pe care-i are ea în cap, că e și el om, are suflet, nu e un proiect.
Și mama fostului meu prieten a rugat un preot să-i spună lui că-l înșel, când pe vremea aia mergeam doar la liceu și meditații laughing Nu prea ai ce să le faci femeilor ăstora. Cred că au vreo traumă și încearcă să-și proiecteze propriile neajunsuri în ceilalți. Trec și ele prin viață ca gâștele prin apă, nu învață nimic

| mgtow a răspuns (pentru anamariarot):

Asa e romanul de pretutindeni numai sa judece. M-am tras din radacini romanesti si acum am alta cetatenie, oricum mai tin in mine ceva din soiul romanesc?

| mgtow a răspuns (pentru 90210):

Am un master in transport & logistica dar mi-am cumparat un cap tractor in leazing si fac ruta fixa 4 zile pe saptamana cu 3 acasa. Asa imi place mie nu sa stau la birou cu ochelari de vedere bagat in pc 9 ore pe zi. vezi ce rezolvi cu el esti mare

| alessia5158 a răspuns:

Daca nu stii!---spre deosebire de fete, majoritatea baietilor sunt si raman " legati" de mama pana la decesul acesteia. Putini sunt aceia care, din diferite motive, "taie " cordonul! Sunt greu de gasit si trebuie cautati cu lupa laughing

Ca urmare, "soarta" unei relatii sau o a unei casatorii ramane la latitudinea femeii! Femeile care nu au in dotare "harul "diplomatiei sunt sortite singuratatii! Banuiesc ca nu ti-o doresti!

| Violleta2022 a răspuns:

Pana acum nu am inteles, poate ma lamuresti: ce cauta el in Marea Britanie daca sunt atat de bogatani cu totii?
Cum adica i-ai stricat viitorul?

| 90210 explică (pentru Violleta2022):

Ai lui voiau ca el sa plece in strainatate pentru ca maica-sa voia sa-l insoare cu o tipa care e in Marea Britanie. Din moment ce el a facut facultatea de turism au vrut sa plece pentru ca in strainatate domeniul e mult mai infloritor decat la noi. El vrea sa-si deschida o afacere aici, dar ai lui acum i-au taiat tot ajutorul (pentru ca n-a vrut sa-i asculte) acum incearca sa se descurce prin fortele proprii. Pe mine nu ma intereseaza cati bani are sau nu are. I-am spus ca voi sta langa el si il voi sprijini.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 90210):

Deci, pana la urma maica-sa este dupa interes, sa-si insoare odrasla cu o straina din UK, nu?
Din pacate, cel care trebuei sa decida in relatia voastra, este baiatul!
Ori face ce vrea mamitica, ori te iubeste si te urmeaza!
Ideal este sa va mutati impreuna, undeva depsrte de "soacra" si sa va faceti viata asa cum doriti voi.
Daca baiatul te iubeste intr-adevar cu toata inima, nu va ezita sa accepte propunerea asta si atunci, totul se rezolva.
Casatoria este o alta optiune, pe care o veti lua in considerare daca este cazul.

| xerxes1 a răspuns:

Este doar inceputul.
Daca tii la el, lupta.
Hoasca batrana o sa renunte greu la baietelul ei.

| Lostlyric a răspuns:

Esti o berbeaca, femeie! Incerci tu sa le cari pe toate, sa accepti sa ti se sfasie demnitatea in fata unor oameni orbiti de averi! Eu deja am prins unde-i buba. Tu nu? Buba e ca, in situatii de genul asta, ai langa tine un copil, nu un barbat. Pai ce viitor vrea domnul cu tine daca el nu lupta cot la cot impotriva nedreptatilor familiei lui? Chiar si atunci cand nu i-o ceri! Asta e un semnal de alarma din start. Ori va mutati impreuna si luptati impotriva tuturor pentru a va cladi acea iubire in care credeti, ori fiecare in directia lui si cu asta basta. Daca esti capabila de a te ingriji singura de tine, fa un efort si pleaca. Pur si simplu. In acest fel nu-i vei distruge presupusul viitor la care spera ai lui si nici nu-l vei face pe el sa ia o decizie nebuneasca, ci sa-si dea seama daca e barbat sau inca copilul atasat de ai lui. Sau, varianta in care mai lasi din greutatea care o cari si pe el.
In continuare, problema nu sta in faptul ca esti tu foarte orgolioasa, sta in el. Daca te iubeste atat de mult, va simti in ce directie si fel trebuie sa lupte sa aveti un viitor. Mie mi-e foarte clar ca-l iubesti. In locul tau nu as face sacrificiul asta pentru o iubire: sa fiu sfartecata de lei pe gratis si barbatul sa nu faca absolut nimic.
Caca! Iubirea e un parteneriat. Fortele sunt egale.

| 90210 explică (pentru Lostlyric):

El intr-adevar tine foarte mult cont de ce zic ai lui, in special ma-sa. E o femeie foarte incapatanata. A luat-o pe campii cu astrologia si ii spune mereu ca viitorul lui e in strainatate, ca asa este scris in stele si in cartile in care da ea. Femeie cu doctorat sta sa dea in carti, ce mai pot sa mai spun? L-a dus si la biserica si i-a spus preotului sa-i spuna ca destinul lui e in strainatate. Nu mi-a venit sa cred cand mi-a zis verisoara lui ca mama lui face asta de ani buni. Il iubesc foarte mult si suport intepaturi si umilinte constante din partea mamei lui. Intr-adevar sunt subtile, dar tot ma deranjeaza. Recent am fost la o zi de nastere si s-a tinut mereu dupa mine sa vada ce spun, cu cine vb etc. Cand a comentat o fata ca nu se intelege cu soacra ei, eu am tacut malc si ea se tot uita cu subinteles la mine. Tot incearca sa ne desparta. Daca n-a putut sa-l mai trimita in strainatate acum incearca sa-l trimita sa munceasca pe vas de croaziera. El a incercat sa-i spuna sa inceteze cu absolut tot si sa ne lase in pace, dar ea mereu spune ca n-are nimic impotriva mea. Face pe nevinovata. Acum o saptamana iubitul meu a facut niste analize si a avut glicemia mare. A zis ca din cauza mea a facut diabet. De ce? Cum? Nu se stie! Dar e din cauza mea! El sta doar cu taica-su acum pentru ca parintii sunt despartiti, dar in iulie am vb deja sa ne mutam impreuna intr-un apartament.

| Lostlyric a răspuns (pentru 90210):

Mi-e teama ca in punctul asta traiti viata mamei lui, nu viata voastra. Iar tu, tu esti concentrata pe cat de "simpatica" (ca sa nu folosesc un cuvant urat) este mama lui. Dar uiti ca baiul e el. In felul asta, mama lui va va bantui pana la capat, pana o sa-ti pierzi rabdarea. Si tu, si el. Problema este sa nu fie prea tarziu. Sa ajungi si tu, si el intr-o situatia fara scapare, sa aveti copiii vostri si el tot de ma-sa sa fie atasat. Intelegi ce vreau sa-ti spun? Esti la mijloc. Nu esti impotriva mamei. Esti intre el si ea. Comunica totul cu el. Fa-l sa inteleaga. Daca te iubeste cu adevarat, nici banii, nici familia, nici nimic nu mai conteaza. Daca nu te iubeste cu adevarat, inseamna ca siguranta lui e mai importanta. Iar asta mie mi se pare din start o clarificare a situatiei. Cat si faptul ca-ti pierzi timpul degeaba luptand pentru o iubire care exista doar in capul tau.

| 90210 explică (pentru Lostlyric):

Inainte nu iesea din cuvantul lor, dar acum am observat ca nu-i mai baga in seama. El nu vrea sa se certe cu parintii lui pentru ca si asa situatia e destul de tensionata. Il inteleg pentru ca nici eu n-as rupe legatura cu parintii mei, pana la urma sunt parintii mei. El tot incearca sa ne impace (pe mine si pe maica-sa) dar mi se pare ca in relatia cu femeia asta fac un pas inainte si 3 inapoi. Ea voia ca el sa se insoare cu fata unei prietene de-ale ei. Fata ai sta in Marea Britanie si cand a fost acolo a incercat sa-i bata apropouri ca fata aia nu mai are prieten si sa ca se duca sa o viziteze. Verisoara lui m-a sfatuit sa n-o mai bag in seama pentru ca asa a fost ea putin nebuna mereu. Problema e ca ea se baga prea mult in viata noastra si sincer aproape am ajuns la capatul rabdarii. Am avut o tentativa sa ma despart de el pentru ca ma-sa devenise insuportabila intr-o perioada, dar pana la urma nu ne-am mai despartit. Cum ai spus si tu...nu vreau sa ajung sa ne casatorim, sa avem copii si el tot cu ma-sa sa fie. Voi mai astepta inca 3-4 luni sa vad cum evolueaza lucrurile si daca nu se imbunatatesc atunci cu durere in suflet o s-o terminam pentru ca nu pot sa stau cu stresul asta constant, chiar nu pot. Viata e prea scurta pentru oameni atat de negativisti. Eu o inteleg pe de-o parte. A avut o viata urata. Sotul a inselat-o timp de 15 ani, recent a aflat, are si un copil cu o alta femeie. Cred si eu ca ii este foarte greu, dar nu trebuie sa-si verse frustrarile pe mine.

| NLS a răspuns (pentru 90210):

Voiam sa spun si eu ceva, dar nu as face-o decat sa repet sau "rastalmacesc" ce a spus Lostlyric.
In situatia data, exista 2 variante:
--fie va mutati impreuna, (ideal mai departe de 50-100km de unde locuiesc ai lui, pentru a fi siguri ca nu va mai streseaza)
--fie puneti punct, si lasa-l sa-i croiasca ma-sa viata cum vrea ea.
Daca nu faceti nici una, nici alta, asupritorii vor continua sa te intepe, iar tu sa suporti rahaturile lor, pana in punctul in care vei face crize, si din acest punct sunt sigur ca o sa ajungi si la certuri serioase cu iubitul, si cate si mai cate.
Iubit care, daca ar tine la tine, ar intelege ca singura sansa sa fiti impreuna e sa o rupa de tot cu nebunii de parinti.

| NGheorghe a răspuns:

Așa se comporta socrii când vor un nepoțel mai urgent. Trebuia sa stai gură-casca la indicațiile lor sexuale si sa le execuți întocmai. Nimic nu-i bine, mintesc de crapă pământul, nu suporta niciunul din gesturile tale, ii înnebunesc pe toți — si apoi, când își văd nepotul, totul este roz... un an, apoi reancep laughing deoarece si nepoțelului trebuie sa înceapă sa execute toate sugestiile lor ...altfel nu le merita averea.
Dacă mai începi o a treia facultate or sa dea cu mașinărie peste tine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate chiar i-ai distrus viitorul. Sunteti impreuna ABIA de un an si-un pic, deja face sacrificii de genul asta pentru tine? Eu nu mi-as lasa iubitul sa faca asta. A plecat acolo cu un scop.

| 90210 explică (pentru anonim_4396):

Nu i-a placut nici locul de munca. S-a intors in tara cand eram impreuna de ABIA 5 luni. Problema ta daca nu crezi in iubire. Nu l-as fi lasat niciodata sa faca sacrifiul asta pentru mine daca acolo unde se dusese era totul okay, dar lucrurile nu au fost tocmai okay. Crede-ma ca am discutat 2 luni daca sa se intoarca sau nu. Am facut o lista de pro si contra si s-a hotarat sa se intoarca. Nu a fost o decizie luata de pe o zi pe alta. Plus ca nici nu voia sa plece. Parintii lui au fost aceia care i-au impus sa plece.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 90210):

,,nu crezi in iubire''
awww, so cute :))))

| Marcela2018 a răspuns:

Pai are dreptate mama lui, i-ai distrus viitorul, omul avea un viitor perfect, ocupatie, faima, bani - iar acum te are pe tine, o durere de cap care vrea sa ii scurga bani si e plange pe site, inca pe ce site, la altii! rusine!

| iamirela89 a răspuns (pentru Marcela2018):

Vorbește și nea Ion ca și el e om... vezi-ți femeie de treburile tale! nu e problema ta ce face ea pana la urma!
A cerut un sfat, n-a dat cu parul?
Presupun ca și tu ești la fel de frustrata și complexata ca așa zisa soacra a ei... fi-mi-ar scârbă!?

| Gabriel7Nit a răspuns (pentru Marcela2018):

Du-te bre cu căcaturile tale! Nu ești f#t#tă? Gândește băi înainte să-ți dai cu părerea.Nu vezi cât de tâmpit e răspunsul tău?

| Antonio_Sebastian_1997 a răspuns:

Daca il iubesti cu adevarat nu renunta orice s-ar intampla.