| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu prietena mea, in ultima vreme mă ignoră, răspunde greu la mesaje, suntem de un an și totul a fost bine, mereu ne-am iubit, ea spune că nu face nimic, dar eu nu mai am încredere când văd cum se poartă, sunt sigur că vorbește și cu altcineva, dar nu vrea să spună în fel și chip. Ce as putea face în situația așa, nu vreau sa o părăsesc, dar nici sa vorbesc cu ea despre asta nu pot deoarece mă ignoră sau pleacă?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa o iei pe sus sa afli ce are de gand sa faca

| pisoias a răspuns:

Poate ca in momentul in care primeste mesajul tau mai are si alta preocupare.Ca doar n-o sta toata ziua cu telefonul in mana? Cred ca esti gelos si nu prea e bine.Te ignora sau pleaca pentru ca probabil vrea sa evite cearta intre voi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Sunteti impreuna de ceva timp. Este perfect normal sa nu mai fie asa de calda ca la inceput. Asa cum a zis si cineva mai sus, este posibil ca in momentul in care ii dai mesaj sa faca altceva sau sa isi spuna "Ii raspund mai tarziu". La inceputul relatiei oamenii sunt mai incantati cand primesc mesaje unul de la altul asa ca vor fi mai prompti. Insa faptul ca a devenit mai rece nu mi se pare atat de anormal.

Daca totusi esti 100% convins ca ceva se intampla cu ea, convinge-o sa discutati despre chestia asta pentru ca daca teoria ta este corecta si ea chiar are pe altcineva, atunci va pleca oricum, fie ca discutati acum sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Distanteaza-te de ea
Sau poti sa ii controlezi telefonul intr-o zi cand ai ocazia, dar daca te observa va vedea ca nu ai incredere in ea si se va supara.
Sau discuta cu prietenii tai in legatura cu ce sa faci in aceasta situatie fiindca si ei ti-ar putea da sfaturi bune.

| kandaraki a răspuns:

Vorbesti deschis cu ea, dar calm discuti, ii explici toate acestea ce ai scris mai sus si vezi ce zice, in o relatie trebuie sa fie sinceritatea si stima reciproca. Ii zici ce te deranjeaza dar intr-un mod calm, fara sa tipi la ea, vezi ce zice, pe urma deja decizi ce faci mai departe!

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

In sedintele mele de consiliere, am urmatorul motto: "Dati-mi curajul de a schimba ceea ce pot schimba, linistea de a accepta ceea ce nu pot schimba si intelepciunea de a face diferenta intre ele". Cred ca ai nevoie sa intelegi care este situatia in care te afli: este ceva ce se poate schimba sau nu?

Daca este ceva ce se poate schimba, fireste, ai nevoie de curaj pentru a face acele lucruri de bun simt care se impun intr-o situatie de acest fel. Cand spun "de bun simt" gandeste-te ca este mai de bun simt sa oferi ceva (cadouri, experiente, invitatii, etc) decat sa ceri ceva (explicatii, lamuriri, discutii), mai ales in iubire.

Daca oferind ce ai tu mai bun, nu esti inteles, este cazul sa te intrebi daca aceasta relatie mai raspunde nevoilor tale si sa evaluezi serios optiunea de a merge mai departe, acceptand ca lucrurile nu mai pot fi ca inainte.

| cosssmyn a răspuns:

Ia-o serios de vorba si lamuriti situatia