| monycutzza a întrebat:

Am o problema de familie. Vreau sa ma căsătoresc cu logodnicul meu. El ortodox, eu catolică. Tata nu e de acord sub nicio forma ca eu sa ma dau la ortodoxi. Am încercat toate argumentele. Am și obosit, nu mai pot. V-ați confruntat cu o situație de genu? Cum s-a întâmplat?

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fata daca inca faci ce spune tata nu incepe o relatie,lasa naibi totul,ai o varsta, esti matura, ei au avut viata lor, nu le convine treaba lor, nu trai ce vor ei

| Violleta2022 a răspuns:

Tatal dvs nu are nici un cuvant de spus in cununia dvs religioasa si nici un drept legal sa va impuna sau interzica acest lucru, fiindca sunteti majora si va decideti singura viata.
Daca logodnicul este mai maleabil, poate sa accepte el casatoria la ortodoxi, ca nu-i cine ce diferenta intre religii.

Din atata lucru nu moare nimeni si nici nu este tatal dvs afectat.
Cununia religioasa este doar optionala, fiindca cea recunsocuta de lege tarii este CASATORIA legala.

Eu am cununat cu multi ani in urma un cuplu catolic, noi fiind ortodoxi si cand am mers sa vorbim la biserica catolica de aceasta diferenta, preotul catolic a spus ca nu-i deloc pacat, dimpotriva, suntem bine veniti sa cununam un cuplu in biserica catolica chiar daca noi suntem un cuplu de crestini ortodoxi.

Religia nu este atat de stricta pe cat este incapatanarea tatalui tau, care are de fapt o problema de mandrie si orgoliu, nu de religie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este așa, fiecare poate rămâne cu biserica lui. Pentru căsătoria religioasă se cere o dispensă de la superiori religioși.

| Mosotti a răspuns:

Daca esti majora ce treaba ai tu cu tata? Lasa-l naibi, fac ce vrei tu. Ce trebuie sa stai sa-l lamuresti pe tata nu stiu. Fi tare si urmareste-ti interesul.
Eu nu m-am confruntat cu o situatie de genul, ca am facut ce am crezut eu, nu am tinut cont de mama, tata sau cine o fi.

| relian a răspuns:

Si mai spun unia ca sintem in nu stiu ce an laughing sau secol, secolulul cunoasterii, da de unde sintem in secolulul prostiei, al indoctrinarii si asa mai departe.
Sa vezi pe cineva tinar in ziua de azi, cand de la cel cu tita in gura la cel cu barba sura laughing toti au telefoane, calculatoare, acces la internet, dar tu vii si spui ca eu is catloica alantu e ortodox laughing sincer te apuca jalea.
Oameni tineri, copii, is mai praf decat erau aia pe vremuri, mai indoctrinati, ce naiba faceti voi la biserica, ati ajuns mai rau ca arabii laughing aia cel putin toti se sustin, la voi vad ca va mincati ca caini si mai spuneti ca arabi is rai.

Dai la jalea pe aia care vau indoctrinat, fugiti mincind pamintul, plecati de linga astfel de parinti, aia is dracu nu parinti laughing daca nu ati vazut pe satana, ei uite ca acu ai ocazia sa vezi, paprintii tai is satana laughing
Cu dracu nu stai sa te tirguiesti ii dai la cap, il reduci la tacere, il trimiti in iad undei locu laughing

| Holiday a răspuns:

La starea civila nu intereseaza pe nimeni ce religie ai, sau n-ai. Casatoria acolo se face, nu la biserica. Procedura e similara pentru orice religie ai tu, sau viitorul sot.

| gabicoo a răspuns:

Îi spui că ești gravidă! O să accepte! Dacă nu și nu atunci te căsătorești civil și cu asta basta!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru gabicoo):

De ce o inveți să-și mintă tatăl? Nu-i frumos!

| cristi202 a răspuns (pentru gabicoo):

S-o mai alege și cu o mama de bătaie daca zice că e gravida...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ortodoxismul e cancer, să treacă iubi la catolicism mai bine.

| Lioana a răspuns:

Nu stii cum sa pui problema.
Trebuie sa-i spui: " Tati ma casatoresc in data de... (Nu ii ceri voie ci il informezi. ). Te invit cu drag la nunta." Daca spune ceva ii spui: "Sunt foarte hotarata si nu ma poti convinge sa-mi schimb decizia. "

| StrongHeart a răspuns:

Unchiul meu este ortodox, casatorit cu o italianca, catolica si se duce la catolici.
Cred ca trebuie sa ajungeti la un comun acord, doar tu cu sotul tau. Asta e de fapt cel mai important, daca voi va iubiti cu adevarat, atunci va functiona indiferent de confesiune.
La urma urmei, ambele sunt o forma diferita a aceeasi religii si au la baza iubirea crestina de aproape, desi credinta ortodoxa este mult mai frumoasa, pentru ca este in mare parte neschimbata de pe vremea Sfintilor Apostoli si inca gasesti manastiri care pastreaza vechiile traditii si randuieli.
Daca as fi in locul tau as intreba un duhovnic/preot/calugar, cineva care poate sa te indrume, pentru ca ar fi cel mai in masura sa iti dea un sfat cu folos.
Eu cred ca problema e tatal tau aici, pentru ca nu te lasa sa iei decizii.
Nu fa prostia sa il lasi pe tati sa-ti decida soarta la 30 de ani. Cunosc persoane care s-au imbolnavit pentru ca au fost controlati o viata intreaga de parinti si le-au luat toate deciziile, chiar si cu cine sa se casatoreasca, fara sa aiba un cuvant de spus. Nu trai pentru altii, fa-ti viata exact asa cum ti-o doresti.

| haileewatson a răspuns:

Si de ce iti pasa ce crede tatal tau? Nu poti sa iei decizii pe cont propriu? Casatoria e intre tine si iubitul tau, nu intre voi doi si tatal tauwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă așa arată inceputul unei căsnicii, mai bine stai singură.
Viața e foarte lungă și necesită compromisuri, iar dacă voi nu puteți alege o minciună din două, inseamnă că NU sunteți făcuți unul pentru celălant.
p.s. Cu tot respectul pentru Tatăl tău, dar el nu-i in masură să-ți spună pe cine să iubești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce probleme existentiale au unii frate... vrei sa facem schimb de probleme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul meu il gasesti aici!

https://www.tpu.ro/......ica-eu-de/

Alegerea Religiei / Credintei, dar si a unui Partener de viata este o alegere Pur Personala!
Poti sa alegi ce religie / credinta & partener doresti, atat timp cat te face & te va face ( pe viitor) fericita! Parerile celorlati nu trebuie sa conteze atat timp cat tu stii ca Alegi Fericirea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si DE CE Trebuie sa Alegi ceva ce NU te caracterizeaza?¿ ( Sau Ai Ales VOLUNTAR sa- ti schimbi Religia? Adica, Fara Presiuni?¿ )

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Casatoria se poate face / ESTE VALIDA! si daca nu treceti pragul Bisericii! ( AL niciuneia! ) Se numeste Cununie Civila! happy

| TheGentleman a răspuns:

Nu mai trebuie nimeni să renunțe la religia lui, fiecare și-o poate păstra. Faceți cununia la ortodocși, și după la catolici. Cunosc multe familii interconfesionale, fiecare trăiește după rânduiala bisericii sale.

| 1234568807 a răspuns:

Provii cumvua dintr-o familie de religiosi? sau de ce conteaza atat de mult religia lui?

| IIIshaneIII a răspuns:

Faceți decât cununia civilă, cea religioasă oricum e useless

| IceRope a răspuns:

Nu contează ce vrea tatăl tău. Soția mea este catolică, eu ortodox, și ne-am căsătorit la catolici fiindcă mi-e silă de practicile și nesimțirea angajaților BOR. Nu a fost nevoie decât de o adeverință din partea parohiei unde am fost creștinat [nu m-a întrebat nimeni atunci dacă vreau laughing ] care să ateste că sunt botezat creștinește. Chestia asta cu adeverința este ceva mutual, iar preoții adevărați din ambele confesiuni nu au ceva împotrivă. Până la urma-urmei, cea care se căsătorește ești tu, nu tatăl tău, cu cine vrei și când vrei. Urmează-ți inima, indiferent ce vor alții, fie ei chiar părinții tăi.
Casă de piatră și copii frumoși!

| RAY a răspuns (pentru IceRope):

Nu te ai botezat la catolici?

| IceRope a răspuns (pentru RAY):

Nu, vai. happy M-am cununat la ei, preotul foarte de treabă, zero lei cheltuieli. Dar, înainte de slujba cununiei a avut loc botezul feciorașului. Tot fain, tot zero lei dați, dar cu un cadou pentru el din partea bisericii. Totul a durat undeva la 40 de minute, de la intrare și până la ieșirea din biserică. La ieșire am băgat mâna în buzunar și am lăsat 150 lei în cutia milei, fiindcă AȘA AM VRUT EU, nu fiindcă mi-a impus cineva. A fost super.

| Yparisa a răspuns:

Ura între creștini. Nimic nou. Ești prea copila ca sa te căsătorești. Posibil sa faci o greșeală dacă ești atât de moale încât ești la vârsta măritișului și încă ia tati decizii pentru tine. Mai așteaptă.

Sau faceți cununie civila in zi separată de cea religioasa. Sa te vadă semnând și să meargă la restaurant ca sa sărbătoriți după nu cred că îi cad ouțele. Daca orgoliul lui e mai important decât să te vadă fericita, duca-se pe pustiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaonashii a răspuns:

De ce te schimbi tu si nu el?

| Kaonashii a răspuns:

Faptul ca inca iti pasa ce zice tata si nu poti face o decizie fara el poate arata ca nu esti inca gata de maritis si are dreptate

| Larianiel a răspuns:

Hello! Spune-i clar că tu ești fericită cu acel om și că vrei să te căsătorești cu el, iar părerea altcuiva nu te va influența în niciun fel. Poate sună cam dur, dar nici măcar un părinte nu îți poate interzice să faci ce vrei tu, mai ales ceva atât de important precum asta. Nu decid alții asupra vieții tale, cum nici nu suportă ei consecințele în caz că decizia este proastă sau nu. În plus, chestia cu religia este o formalitate. Nu cred că are nimeni nimic cu tine dacă treci la religia lui, dar rămâi adepta principiilor cu care ai fost crescută.
Fii independentă! Iar asta nu înseamnă că îți respecți mai puțin familia, ci că devii un om matur, care are discernământ și poate decide asupra propriei vieți?

| monycutzza explică (pentru Larianiel):

Tata spune sa facem mixt, ca dacă ma dau eu la ortodoxi el și familia nu vor veni la nunta. Al meu nu vrea sa facem mixt, vrea sa fim o familie unită și sa nu intervină mama, tata, în familia noastră

| suntserios a răspuns (pentru monycutzza):

Daca vorbim de căsătorie înseamnă că ești femeie majora și eu absolut irelevant ce mai zice taica tu, că tu te măriți nu el.
Poți să îi zici că e un părinte mizerabil daca pune mai presus mizeria de religie decât propriu copil.

| dariaflorina a răspuns:

Pentru tatăl tău contează foarte mult religia. Dar eu nu văd nicio problema. Din păcate cred că mai bine îi lași pe ei și sunteți voi impreuna

| paul123paul123 a răspuns:

Ai foarte mare grija, Religia crestina Ortodoxa este singura religie a lui Dumnezeu Facatorul Cerului Si Al Pamantului Si Fiul Lui Dumnezeu Iisus Hristos, du-te si boteazate ortodoxa si casatorestete Ortodoxa cei castiga totul se va rezolva. Acesta este un mesaj de la Dumnezeu pentru tine.