| Andreea19284 a întrebat:

Am o problema, destul de grava, am inhalat un fir de par de pisica, tușesc de ieri, de respirat nu mai zic, pur și simplu șuier, ideea principala este ca le-am zis părinților ca nu mai pot să respir și efectiv nu ii interesează. Ei sunt divorțați, relația mea cu amândoi este una oribila, simt ca nimeni nu ma înțelege.I-am zis mamei sa ma duca la doctor, căci dificultatea la respirație persista de ieri, ea bineînțeles ca nu a făcut nimic util, mi-a zis ca nu e nimic, eu fiind într-o ipostaza oribila, dacă ea nu a vrut sa facă nimic legat de asta, i-am zis lui tata și el ca de obicei a încercat sa facă din problema mea, un motiv de discuție cu mama, ceea ce vreau sa spun este ca ei nu fac nimic, iar eu nu pot sa respir, am nevoie de sfaturi de la voi, măcar așa să pot să rezolv puțin, ajutor!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ti se intampla nimic, de la un fir de par de pisica!
Am avut toata viata pisici si caini si am inghitit destule fire de par, asa ca-ti spun din propria-mi experinta, ca din atata lucru nu moare nimeni si nu-i nevoie sa faci scandal.
Iti creezi singura stari de panica, fara motiv!
Daca intr-adevar nu puteai sa respiri, nu erai tu pe computer scriindu-ne, erai demult lesinata.
Eu spun sa bei un pahar de apa, sa te linistesti si sa iti cauti o ocupatie, ca NU ti se intampla nimic, doar vrei sa primesti atentie de la aprinti, ca nu et mai baga nimeni in seama.
Iesi afara la copii, joaca-te cu prietenele si uita de firul de par.

| anonimg a răspuns:

Sună imediat la 112. Nu te costă nimic; nu ți se va cere nicio plată pentru serviciile medicale. Nu trebuie decât să arăți cartea de identitate sau certificatul de naștere dacă nu ai 14 ani.

| eckblume a răspuns:

Suna la salvare daca tot nu iti trece sau mergi la spital singura. Cati ani ai? Nu e in regula sa persiste problema cu respiratia. Ar fi trebuit sa se duca firul acela de par dupa ce ai mancat. Cu matusile, verisoarele, vecinele cum te intelegi? Ma gandesc ca poti ruga pe cineva sa mearga cu tine daca ai tai sunt dezinteresati. Totusi, mai incearca sa ii convingi sa te vada un medic. Mergi la farmacie, poate te ajuta doamnele de acolo.

| Andreea19284 explică (pentru eckblume):

Am 15 ani, mi am planificat ca mâine sa merg la doctorul de familie, dar mama spune ca nu e nevoie.

| eckblume a răspuns (pentru Andreea19284):

Foarte bine, medicul te va ajuta mai mult.

| Denila123 a răspuns (pentru Andreea19284):

Treaba e ca medicul te va trimite să te opereze

| Andreea19284 explică (pentru Denila123):

Mda, nu mai pot să merg la doctor deoarece mama a vorbit cu doctorul și i-a zis ca nu am nimic

| Denila123 a răspuns (pentru Andreea19284):

Hmm nu stiu care greseste in privinta asta! da stiu ca nu e ok!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andreea19284):

Nu cred ca firul propriu-zis iti face aceste probleme, s-ar putea sa ai alergie la parul de pisica, si sa fie inflamate caile respiratorii.
Ai mai stat in prezenta pisicilor pana acum?

| Denila123 a răspuns:

Off
Doamne
Încearcă cat posibil să.l vomit...bagi 2 degete pe gura sa ti vina sa vomit
V
Nu vb in gluma

| Andreea19284 explică (pentru Denila123):

La asta ma gândeam și eu dar după m-am gândit că dacă l am inhalat, nu ar trebui sa fie în plămâni?