| Andrei151 a întrebat:

Am o problema destul de grava.Sunt baiat am 16 ani.Din februarie anul acesta tatal meu este plecat din tara.Eu cu mama si cu tata impreuna cu bunicii mei(parintii tatalui meu) in anul 2000 ne-am facut un duplex si stam impreuna. Dupa 2 luni ce a plecat tatal meu bunica impreuna cu sora tatalui au inceput sa isi bata joc de mama s-o faca in tot felul(ma abtin sa zic ce au zis) probabil pentru ca in partea noastra de duplex nu e gata inca casa inauntru si acum reusim sa facem si noi ceva.Sora tatalui se crede superioara si social si financiar fata de mama. Bunica il influenteaza foarte mult pe bunicu si incearca si pe mine de ani buni chiar si cand eram mic dar nu i-a mers. Daca bunica zice o minciuna bunicul o crede.Eu o apar pe mama pentru ca o cunosc foarte bine.Si tot imi zic ca daca ma iau dupa capul mamei o sa ajung...(cine stie unde nau mai terminat propozitia sad ) ca mama ma influenteaza ca mama a injurat-o dar nu e asa.Mi-a zis ca m-am bagat in discutie si pentru asta o sa vad eu dar cum v-ati simti daca mama voastra ar fi jignita in halul acesta?! Tata tine cu noi si mi-au spus amandoi ca eu sa ascult de parintii mei si sa-i las in pace pe ei.Astazi fiind Sf Petru ziua lu bunicu a facut un gratar dar eu am plecat la mama in oras (ea lucreaza) si cand am venit acasa bunicul mi-a zis ca nu avem niciodata timp de el ca o sa ajungem noi la el si o sa vedem noi chestii de astea care totusi ma doare la suflet ca sunt bunicii mei.Cand le dau "buna ziua" in curte nici nu imi raspund. Tatal meu vine acasa peste o luna si a zis ca o sa rezolam problema asta.Si au mai zis ca ei au facut toata casa(desi tata a pus f multi bani la vremea aia, a vandut garsoniera...) si ca mama nu o ajuta cu nimic pe bunica.A mai zis ca daca nu era mama bunica avea 3 case cumparate ca era miliardara.(bunica ar face orice pentru bani). Sper ca nu v-am plictisit cu povestea asta dar m-am descarcat.Si sunt multe altele de vorbit.Ce as putea sa fac pana vine tata?

7 răspunsuri:
| spaghetty a răspuns:

Stii ce? In locul tau vorbeam serios cu tata si ii spuneam sa se mute de acolo si sai lase pe bunicii tai si pe matusta in voia sortii ce dracu? Mam enervat numa cand am citit ce ai scris tu acolo.Cum dracu sa va lasati asa calcati in picioare si daca tatal tau nu te asculta zii ca tu si mama ta plecati de acolo..Nu merita sa fiti asa calcati in picioare din cauza la niste javre(scuze expresia)Sau eu cum sunt mai nebunlaughingle ziceam in fata la bunici si la matusmea "ce dracu aveti"

| anadark84 a răspuns:

Incearca sa le explici bunicilor ca iti iubesti foarte mult parintii, dar ca ii iubesti si pe ei. Mai mult de atat nu prea poti face. Fii in continuare copil cuminte si bine crescut, iar cand va veni tatal tau vor rezolva problema.

| carmenatyla5689 a răspuns:

Zii la bunata... ca daca nu ii convine ceva si vrea sa fie miliardara zii ca nu ii prea tarziu si daca are probleme cu maicata sa mearga la un psihiatru poate a innebunit... vai dumnezeule cum puteti sta sa nu ii injurati sau ceva da bagai pulan gura la baba! ce naiba cu cei de vina maicata ca ea vezi doamne nu-i miliardara. spune-i dragu meu ca cand o fii ea mai batrana maicata o sa vie sa o spele la cur de **** nu banii! sau va mutati!happy

| yoelee a răspuns:

Hey,inteleg ca iti e greu, dar pana la urma sunteti toti o familie si poate o sa ajungeti sa va intelegeti daca fiecare e dispus sa lase de la el si sa ii accepte pe ceilati. Discuta deschis cu bunica ta, cine stie, poate de dragul tau o sa incerce sa se comporte mai frumos. Spune-i clar ca te afecteaza tensiunile din casa si ca iti doresti sa se schimbe situatia.
Daca totusi nu va intelegeti sub niciun chip atunci poate ar trebui sa te muti desi abia ai terminat casa.
Sper ca te-am ajutat happy

| blueal a răspuns:

Tine-te bine.Stii nu vreau sa iti jugnesc bunicii pentru ca bunica mea Dumnezeu sa o ierte in ultimii ani de viata s-a schimbat cu totul din cauza bolii si mereu spunea lucruri care nici macar nu erau adevarate, batranetea schimba lumea.Parinti tai te iubesc si ar face orice pentru tine, sustine-o pe mama ta si i-ai apararea in continuare pentru ca asta ii va usura situatia si se va simti mai bine stiind ca te are langa ea si ca se poate baza pe tine atata timp cat tatal tau este plecat. Bunicului tau poti sa ii spui separat:uite te iubesc si te respect dar indiferent ce crezi tu despre mama nu e adevarat, e mama mea si nu o pot lasa singura in certurile astea. Sper sa treaca cat mia repede luna asta sa vina tatal tau si sa rezolva-ti treburile>big grin

| MadaAmy a răspuns:

Incearca sa rezisti si daca stii ca nu e adevarat ce zic bunicii tai ai incredere in mama ta si iti spun ca va trece timpul si veti rezolva problema asta tu mai asteapta putin si incearca sa nu-i bagi in seama daca zic ceva rau. sper sa te fi ajutat macar cu putina incredere si sper sa treca toate

| Taigaron2020 a răspuns:

Fii curajos prietene.Convinge-ti familia sa-ti fie alaturi, inceraca sa-i unesti spune-le sa se impace caci sunt o familie, si arata-le bunicilor tai ca ii ibesti, insa nu iti neglija parintii.Multa bafta sper ca te-am m-ai ajutat si nu-ti fa griji o sa treaca toate acestea.