| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mai delicata, am o cunostinta care are problema cu bautura, cand bea devine foarte agresiv, loveste cu pumnii in pereti, e de necontrolat, nu stie ce vorbeste, nu judeca deloc, uneori e atat de agresiv incat o impinge pe mama lui, dar la modul sa dea in ea, zici ca e nebun...
Cand e treaz este un om cumsecade si cu suflet bun, dar mereu cand bea se schimba radical, de nu il mai recunosti, mama lui a incercat sa vb cu el cand nu e baut, pare sa inteleaga si sa nu mai faca, dar apoi bea din nou si incepe sa devina agresiv, sa nu se controleze, mama lui a zis ca il da afara din casa, el zice ca se oamoara, ca se otraveste, ca o sa planga ei dupa el, imi este mila de mama lui, dar si de el, ca este baiat tanar de 29 ani si a picat in patima bauturii, va rog daca ati trecut prin asa ceva, dati-mi un sfat, as vrea sa il ajut cumva sa scape de acest viciu, mama lui e disperata si mi-a povestit, nu stie incotro sa o ia si ce sa ii faca ca sa nu mai bea. Va rog fara glume, e o problema delicata si mi se rupe sufletul cand ma suna mama lui si imi povesteste ca iar s-a imbatat si ca nu stie cum sa procedeze ca daca ii zice ceva innebuneste, nu ii convine nimic, ca bea mereu, pune muzica tare. Va rog dati-mi sfaturi sa ii pot ajuta, va multumesc din suflet

11 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie dus la dezalcoolizare.

| Justme12344321 a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Asta am spus si eu... doar sa vedem cum va reusi... si daca va reusi

| SG1995 a răspuns (pentru Justme12344321):

Dacă nu vrea, să -l dea afară, fără nici cea mai mică ezitare sau remușcare.

| Justme12344321 a răspuns (pentru SG1995):

Nu ar lasa o inima sa faca asa ceva,
Plus ca el e slab de ingeri... sigur ar face o tampenie

| SG1995 a răspuns (pentru Justme12344321):

Atunci își merită soarta. Dacă e trântor și bețiv agresiv, nu merită nici negru sub unghie.

| Justme12344321 a răspuns (pentru SG1995):

Nu e trantor, munceste
Cand e treaz e la locul lui, nu am zis ca bea in fiecare zi, are perioade, e foarte la locul lui cand nu bea, linistit, calm, respectuos, are doar aceste scapari. de la un pahar se intinde si se ajunge unde se ajunge...

| qwertpro a răspuns:

Salut,imi pare foarte rau de mama lui ca este nevoita sa indure asa ceva.Ei bine e important sa intelegi ca el nu bea asa pur si simplu.Cea mai mare parte din oamenii care consuma alcool sunt persoane care au foarte multe pe suflet,nu isi pot controla problemele,nu au incredere in ei,sufera la nivel sufletesc, au multe regrete, mustrari de constiinta sau nu mai vad un rost in viata, iar consumand alcool ei nimeresc intr-o stare in care se detaseaza de problemele din viata, se simt mai confortabil, nu au frica de nimic.Astfel putem spune ca alcoolul devine un fel de "medicament" care-l face pe om sa se relaxeze si sa se simta bine. Evident, acest lucru nu se intampla cu adevarat. Unele persoane daca sunt in stare de ebrietate pot deveni agresive sau violente din cauza ca unele emotii ale lor devin mai puternice sub influenta alcoolului si astfel isi descarca nervii prin acest comportament agresiv fara sa fie constienti de ceea ce fac.Astfel alcoolul duce si la dereglari in metabolism, dereglari hormonale si creeaza cu timpul dependenta.Trebuie sa vorbiti cu el, explicati-i ca e mult mai bine sa se confrunte direct cu problemele de cat sa fuga mereu de ele, daca va continua asa, totul doar se va agrava, ajutati-l sa se deschida, sa spuna ce are pe suflet.Trebuie sa se simta bine alaturi de voi, sa simta ca are sprijin din partea voastra. Evident ca la inceput o sa-i fie mai greu, s-a obisnuit sa ia mereu acest "calmant" si sa scape de aceste stari, dar trebuie sa il ajutati sa se tina sub control. Explicati-i totul asa cum am explicat si eu in acest mesaj de ce apare dependenta de alcool.Mama lui trebuie sa-i spuna cat sufera din cauza lui. Faptul ca el o ameninta cu asemenea lucruri in caz ca il da afara deja arata ca are un comportament instabil si ia decizii pripite sau eronate.Incercati sa nu il amenintati, ci sa il intelegeti.De asemenea puteti sa il convingeti sa consulte un psiholog sau psihoterapeut.

| Justme12344321 a răspuns (pentru qwertpro):

Multumesc pentru acest raspuns!
Am sa incerc sa ii explic mamei lui tot ce mi ati spus si sper sa reusesca impreuna sa fie totul bine!

| Ralena a răspuns:

Alcoolismul este o boala si trebuie tratata ca atare. Prima data trebuie vazuta cauza. De la ceva a pornit, Fie o comanda parentala, fie o situatie in care nu s-a adaptat. Odata instalata boala, ea se vindeca, ca orice boala, numai cu acordul pacientului. Discreditarea lui, aratarea cu degetul, umilirea, cearta, nu fac decat sa inrautateasca situatia. Este nevoie de suport, si nu de atac suplimentar. De sinucis, cel mai probabil nu o va face, dar e evident ca are nevoie de atentie, deci probabil isi va taia venele de la maini (pe sub incheietura, ca sa nu moara), sau va bea suficiente pastile incat sa lesine, dar nu sa moara. Sau va pleca de acasa cateva zile, etc. Va recurge la santaj emotional, dar si acesta are o sursa de provenienta. E evident, repet, nevoia lui de atentie. In primul rand trebuie incurajat, sustinut, ajutat. Apoi, atentie. Daca dupa o perioada de baut se lasa brusc, sa o faca sub supraveghere stricta, in cazul de sevraj trebuie dus urgent la spital pentru a i se administra lorazepam si B6, deoarece sevrajul din alcool poate duce la deces. Va doresc multa bafta! Si nu uitati, e un om cu un pacat, nu omorati omul, ci pacatul.

| Justme12344321 a răspuns (pentru Ralena):

Da desigur, am vorbit cu mama lui si i am comunicat, ca ii trebuie sprijin, si sustinere, mereu i le ofera si este alaturi de el, ea zice ca el ar avea ceva pe suflet dar nu vrea sa spuna ce. bea o zi, apoi se linisteste zice ca nu ii mai trebuie pentru ca i se face rau, dar dup ceva timp o ia de la capat.nu stie sa refuze pe cineva cand il cheama sa bea, se lasa corupt de cei din jur.si cei din jur nu vrea sa il vada bine pe el in societate.el e un baiat chipes, destept, muncitor, doar are aceste scapati. i am mai zis mamei lui sa il duca la un psihiatru si eventual la un psiholog pentru a isi dechide sufletul si se descarce
sper sa reuseasca sa il aduca p calea cea dreapta, va multumesc

| Axyongaming007 a răspuns:

Ar trebui să îi spui să lase la o parte băutura.