| PinkDust89 a întrebat:

Am o problemă serioasă... Stau la cămin de pe 1 octombrie anul acesta și am probleme cu colegele de cameră. Am înghițit faptul că nu curăță după ele, că nu fac multe în timpul săptămânii, că nu dorm noaptea și dorm toată ziua și că din cauza lor nu pot dormi nici eu nopțile și am pierdut din cursuri. Sunt pe cale să pierd anul universitar din cauza asta, nu am voie să îmi setez alarma dimineața pentru că se trezesc și ele și iese scandal, eu trebuie să dau cu mătura și cu mopul zilnic, că dacă dau doar în partea mea iar iese scandal, nu își fac paturile, nu sunt atente cu nimic și sunt needucate. Am trecut peste primele certuri și am reușit ca prin rabdare și nebăgare în seamă, să ajungem cu relația de colegialitate pe linia de plutire până ieri, când una dintre ele m-a palmuit pentru motivul că am intrat în cameră în miezul zilei și am trezit-o când am început să învăț. Fata asta s-a purtat toată săptămâna într-un mod extrem de ciudat cu mine și a avut tupeul să îmi spună să mă mut din cameră. Nu știu ce pot să mai fac, toată povestirea asta e spusă pe scurt și am nevoie neapărată de un sfat, pentru că de câte ori am fost la administrație nu am rezolvat absolut nimic și nu îmi permit încă o gazdă. Vă rog să îmi dați o idee, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea face schimb de camera cu alta, sau sa te transferi intr-o camera unde mai este loc liber...
Poti pune afise la intrare in camin, in care sa precizezi ca vrei sa faci schimb de camera...,
eventual si in celelate camine (daca sunt mai multe)
Cunosc situatia, si eu am trecut prin situatie asemanatoare la caminele studentesti (cam asta a fost motivul principal pentru care M-AM LASAT DE FACULTATE)

| PinkDust89 explică (pentru anonim_4396):

Și eu mă gândeam să mă las. Dar în ciuda situației am fost suficient de puternică și am suportat. O să încerc și ideea asta, numai să scap de aici. Nu pot suporta la nesfârșit și nu pot evita mereu camera lor. Mulțumesc.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mutatul pentru ca ele sant 2 si tu esti 1 nu ai ce face. Aia care a dat in tine ar trebui sa-i dai cu o farfurie in cap sau arunca o cana in capu ei laughing Dupa mine ma pozitionam in blocul vecin cu o pusca si le impuscam in cap pe amandoua pentru tine. Mai stii poate castigam drept rasplata o noapte misto cu tinewinking

| romeo78 a răspuns:

Depinde de orașul și universitatea unde înveți! Ar trebui să mergeți la rectorul universității, nu la administrația căminului. Spuneți că nu puteți lua altă chirie, dar riscați pierderea anului universitar!
Chiar nu se poate face ceva în privința asta?

| PinkDust89 explică (pentru romeo78):

Am încercat să rezolv la administrație, dar nu a mers. O să ajung să merg din ce în ce mai departe cu plângerile. Poate se rezolvă ceva... Dar sunt expediată rapid pe oriunde merg să ridic problema...

| Couragebv a răspuns:

Vai ca daca imi faci curat in casa, hainele, ordine si un pic de ordine, te iau la mine in chirie, eu plec dimineata si vin tarziu de la munca. Daca mai faci uneori si mancare, nu platesti nimic. Esti un miracol la casa omului.

| Alexuţ02 a răspuns:

Ești tratată acolo ca într-o celulă, nu ai ce să le faci cu forța fiindcă sunt 2 și degeaba lovești una...
Eu zic să înregistrezi când te înjură sau vor să dea în tine. asta dacă poți și ai ocazia bineînțeles, iar cu acea înregistrare să mergi la administrația căminului, dar ai grijă să nu-și dea ele seama.

| PinkDust89 explică (pentru Alexuţ02):

O să încerc și asta. Dar nu am nicio speranță la vreo schimbare în bine... Mulțumesc.

| GirlOnline81 a răspuns:

Mutatul este singura soluție. Fie intr-o alta camera de cămin, fie undeva cu chirie dacă părinții tai își permit.

| PinkDust89 explică (pentru GirlOnline81):

Incerc să mă mut cât de curând posibil. Nu îmi permit să stau în chirie încă, și consider că este dreptul meu să am parte de liniște aici câtă vreme plătesc. În plus facultatea este foarte aproape, și mă simt foarte prost că pierd cursuri care sunt la doi pași de mine. De când am venit am căutat să mă mut. Acum incerc să găsesc cea mai bună soluție pentru că e și foarte mult stres acumulat și intru în examene...