| Adry05 a întrebat:

Am o situatie mai dubioasa unde locuiesc. laughing Am niste vecini care au un copil mic si efectiv zilnic de vreo cateva ori, mama lui (presupun), urla la el in ultimul hal, il injura, e posibil sa-l si bata la ce bufnituri se aud, copilul ala plange saracul in ultimul hal. Credeti ca ar trebui sa se ia vreo masura? Si cum? N-as vrea sa fiu implicata in povestea asta ca la cum pare femeia aia mi-e ca nu mai scap de ea de la mine de la usa. Se poate face undeva vreo sesizare in mod anonim? (fara politie, ma gandeam la vreo asociatie ceva pentru copii sa vina sa investigheze situatia)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Semnalarea situatiei de abuz asupra unui copil poate fi facuta si anonim " cu condiţia să cuprindă suficiente elemente de identificare a copilului victimă a violenţei (cel puţin numele şi adresa la care poate fi găsit), în lipsa acestor informaţii intervenţia direcției(DGASPC) fiind imposibil de realizat."--- vezi in sursa : http://www.protectiasocialacv.ro/......ui-copila/

15 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poate nu stii.
La 112 poti suna si de la un telefon public - mai sunt destule functionale - si acolo nu poate afla nimeni ca tu ai sunat, spui ce stii si gata, se inregistreaza automat toate apelurile si se trimite imediay un echipaj la fata locului pentru verificare!
Retinerea ta nu e deloc justificata!
Un om matur se pune mereu in locul victimei si actioneaza Logic, Pro Social! Adica Pozitiv, Constructiv!

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca nu te deranjaza asa rau, nu vad de ce te-ai baga.
Esti mai sentimentala si ti-e mila? Poti sa faci o sesizare la politie sau la protectia copilului!

| Adry05 explică:

Nu e treaba ca ma deranjeaza pe mine neaparat, mi-e mila de copilul ala. Cum poti sa te dezvolti intr-un mediu unde se urla la tine de minim 5 ori pe zi din motive absurde? (urla la el ca de ce plange si nu mananca, sau sa nu se mai joace cu jucaria aia c-o dispera pe ea si alte din astea)

| HadesSs a răspuns (pentru Adry05):

Treaba era simpla sunai la politie, ei sesizau Protectia Copilului si gata dar ai zis din prima fara politie happy

| NLS a răspuns:

Și eu sunt de părere ca dacă se va ajunge la Protecția Copilului și sărăcuțul va ajunge într-un centru, va fi mai rău pentru el, și și pentru tine, (ca nu eu rămân cu crizata de maica-sa pe post de vecină.)
Deci, mulțumește-te cu o scrisoare anonima și ai grija sa fie suficient de dura încât sa o trezească la realitate.

| cristimihailov a răspuns:

Pube-i o scrisoare tiparita la imprimanta in cutia postala: gen vecinii nemultumiti iti atrag atentia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu m-aș băga.

| PsihoSex a răspuns (pentru anonim_4396):

Neimplicarea este o atitudine antisociala, grava, care poate duce la efecte fatale! Trista gandire!
Daca te-ar bate cineva pe strada si te-ar jefui, si ai ramane lat jos, poate si sangerand, ai gandi la fel, sau ai fi fericit ca suna cineva la 112?!
Doamne, ce mentalitate ingusta si egoista!
Sau ai vreo 16 ani si asta e o scuza, imaturitatea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PsihoSex):

E mai bine la casa de copii?laughing

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Daca tu nu poti lua masuri, vorbeste cu administratorul blocului, daca la bloc stai, sau cu un alt vecin, in care ai incredere.Cu cat mai repede cu cat mai bine.Se pot gasi diferite tertipuri de a ciocani la usa respectivei locatii atunci cand se intampla ceea ce-ai descris, astfel cel ce face asta isi poate face o parere mai exacta asupra situatiei, nealarmand in mod inutil institutii sau pe altcineva in mod inutil.Dar a nu lua nici o masura, in caz de se v-a intampla ceva grav, probabil te v-a afecta emotional mult timp.Multa intelepciune in luarea unei decizii juste iti doresc.

| lilianaadelina a răspuns:

Daca se aude tare si se poate inregistra, fa-o
si ia-ti de mana parintii(daca sunt de acord) si mergeti la Directia Nationala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului si faceti o sesizare

| Adry05 explică (pentru lilianaadelina):

Se aude tare dar nu cat sa se poate auzi pe o inregistrare. Nu stau cu parintii.

| Perfekt a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca poti face rau si nu bine in aceasta situatie? Daca o sa vina vreo organizatie sa il ia pe copil. nu o sa o duca la fel de bine ca in familie. Copil cuminte si baba frumoasa nu am vazut niciodata. Daca baiatul nu este ingrijit bine. este batut. nu frecventeaza scoala etc, etc. atunci ai dreptul sa anunti pe cine vrei tu. Dar pana una alta te rog gandeste-te bine sa nu faci un rau crezand ca faci bine.

| Adry05 explică (pentru Perfekt):

De aia intr-un fel ma si retine sa actionez in vreun fel, nu stiu ce sa fac. Mi-e mila de el cat tipa la el da in acelasi timp ma gandesc sa n-ajunga intr-un mediu mai rau de atat.