| Antonio584 a întrebat:

Am o sora care isi baga degetele in gura ca sa poata sa adoarmă. Fara degetele in gura nu poate sa doarmă. Este ca si un tic pe care il are de la jumatate de an pana la 8 ani deoarece nu a avut suzeta. Cum fac sa inceteze?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este un obicei prost, pe care parintii tai trebuiau sa-l elimine pana acum, ca-i copil mare, pentru acest lucru.
Isi poate stramba dintii, daca continua sa suga, ca un bebelus.
Sa o duca la medic, sa-i invete ce sa faca, ca nu-i normal sa suga degetul, la varsta asta.

| anonimg a răspuns:

Mie nu mi se pare ciudat.
Va renunța la obiceiul acesta doar atunci când singură va realiza că acest lucru nu este sănătos, igienic.
Dar ea nu trebuie silită, nu trebuie forțată să renunțe la asta.

| Andrei200202 a răspuns:

Ciudat