| emyly97 a întrebat:

Am o sora de 34 de ani si a avut o casnicie foarte urata si dureroasa. dupa 6 ani de la despartire a cunoscut un baiat.dar ii este frica sa nu mai treaca prin ce a trecut, ea sia dedicat viata fiului ei de 11 ani.eu ii sunt alaturi mereu si ma intreaba mereu ce sa faca cum sa faca...ak chiar nu stiu ce sa ii zic eu vreau ca ea sa fie fericit. spuneti-mi ce sfat sa-i dau baiatu ala chiar e dragut si de treaba

Răspuns Câştigător
| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand zi ca incercarea moarte n.are si ca daca incerci n.ai cum sa stii cum e de fapt. Spune.i ca baietelul are nevoie de tata si ea de un nou inceput si de un sprijin. Daca as fi in locul ei, as incerca fiindca, tine cont, nu multe persoane accepta o femeie cu un copil, de aici poti sa crezi ca este un om bun. Din pacate nu ai certitudinea, dar poti sa tragi o parere...

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Orice relatie are si suisuri si coborasuri. Sa analizeze bine, pe toate partile, si sa nu sara cu capul inainte, cum a facut prima data (probabil), dar si, odata ce a luat decizia sa mearga inainte, sa nu fie demoralizata sau sa dea inapoi la cea mai mica neintelegere.

| T0T a răspuns:

Ea ar trebui sa isi cunoasca partenerul.

| danay72 a răspuns:

E greu sa dai un sfat, pentru ca nu stii cum e.Dar pe situl jw.org sectiunea cupluri sunt sfaturi utile.

| Felys a răspuns:

Nu toti oamenii sunt la fel,nu insemna ca daca primul a fost un nenorocit e obligatoriu si aceasta sa fie la fel,poti sa o sfatuiesti sa incerce,nu se mai casatoreste cu acte,poate sta un timp asa, daca lucrurile evolueaza in bine poate sa isi refaca viata daca insa vor apare probleme, se desparte si fiecare in drumul lor, pana nu incearca nu are de unde sa stie ce va urma, sa isi ia inima in dinti si sa acorde incredere acestei relatii

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Poate nu sunt in masura sa dau un raspuns la aceasta intrebare mai ales ca tema este extrem de delicata. Sora ta ar trebui sa vada/testeze cateva chestii care ar trebui unui barbat in situaia ei: Sa nu aiba vicii, sa o accepte si respecte asa cum este fara sa incerce sa o schimbe (decat in bine, insa nu fortat), sa ii iubeasca copilul (a iubi un copil nu inseamna decat sa ii cumperei cadouri ci sa stie sa comunice cu el, sa se faca acceptat de catre copil). Iar ea, nu ar rau sa faca si o mica rugaciune in sinea ei pentru alegerea ce va urma sa o faca, uneori ajuta extrem de mult mai ales catre Maica Domnului (daca este ortodoxa). Succes

| NoName0x0 a răspuns:

Mersii de fundita! :*