| klarisette a întrebat:

Am o verisoara si sunt ft invidioasa pe ea. Nu mai suport! Eu sunt mai slaba si mai frumoasa decat ea si as putea avea mai multe avantaje, dar ea e forte vorbareata si chiar daca spune multe prosti lumea o crede prietenoasa. Eu stau de obicei cu prietenii mei care sunt mai inalti, multi si am mai multe relatii caci eu cant intr-o trupa si sunt vedeta scolii. Ea se imprieteneste cu cine gaseste. Si eu am fost asa la inceput nimeni nu vorbea cu mine pana cand m-am bagat eu in seama si la actualii mei colegi de trupa le-a placut lucru asta si acum am si un iubit care din cate stiam e cel mai tare din scoala. NU mi-e frica sa nu imi ia locul stiu ca nu va reusi niciodata. Dar cum nu e asa de educata imi strica toate plaurile si ea e putin mai grasa si mama ma roaga sa o scot si pe ea in societate. Cand vede ca vorbesc cu un baiat dragut sau cu o fata populara se baga in seama si strica totul! Nu ma lasa deloc sa fiu mai buna cand e ea in preajma. Desi am prietene populare ea incearca sa se bage in seama si toata lumea rade de ea!
Ajutati-ma! Va rog!

Răspuns Câştigător
| Te besk a răspuns:

Vreau sa imi raspunzi la aceasta intrebare, te rog.De ce e ea la voi?
Cel mai bine ar fi sa nu o bagi in seama, daca ea incearca sa mearga cu tine pe strada sau ori unde nu vorbi cu ea! Mai tarziu v-a vedea ca nu esti interesata de persoana ei, stiu ca daca ea ar face ceva rau, tot tu ai pica de vina in fata parintilor, dar nu trebuie sa fii asa prietenoasa cu ceilalti cand este ea de fata, pentru ca daca vede ca te intelegi bine cu ceilalti colegi, ea v-a dori sa fie mai bna ca tine.Seces!

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poarta-te mai frumos cu ea. Degeaba esti tu vedeta scolii daca esti rea, invidioasa si cu sufletul negru si urat. Incet-incet, lumea te va evita fiindca rautatea ii alunga pe cei din jurul tau.

| Razvan a răspuns:

De ce ti se pare ca ea are ceva mai bun ca tine?
Cu totii avem ceva special, ceva care ne diferentiaza de ceilalti si ne facem sa "stralucim"hee hee
Sa stii ca invidia ta e nefondata, ai un iubit ai prietene ce sens are sa o invidieziraised eyebrows
Asa e ea mai vorbareata si asta e o calitate.
Nu mai uri si mai ales nu declansa un razboi care nu are niciun temei
"Lasa ura pentru altii/Lasa-i pe ei sa loveasca/Ca niciun razboi n-o sa-ti aduca pace sufleteasca"winking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Un om adevarat nu se lauda niciodata, lasa pe altii sa o faca. Nu e frumos sa vorbesti urat de verisoara ta. Chiar daca esti " mai dotata "decat ea nu trebuie sa profiti de pe urma acestui lucru si asa cum spune si mama ta incearca sa o ajuti.Si nu uita proverbul : " Lauda de sine nu miroase a bine ".

| Anca a răspuns:

In loc sa fiti prietene, ca sunteti verisoare, voi va dusmaniti!

Eu zic sa rupeti legatura, pana treceti de adolescenta, pentru ca altfel o sa va scoateti ochii!

cami
| cami a răspuns:

Sa? scapa de invidie. Priveste-o si pe ea la nivelul tau, si nu te mai crede superioasa, nu esti tongue nu vezi ca ea-ti ia toate prietenele?

| Amrita a răspuns:

Buna. Eu nu te cunosc personal si nu as putea sa-mi dau seama exact ce fel de persoana esti, insa din ceea ce ai zis. ai cam multe de pus la puct in comportamentul tau. Stii ce nu intelegi tu? Faptul ca nu infatisarea si popularitatea sunt principalele preocupari in viata. Normal ca verisoara ta e mai agreata, deoarece e mai sociabila, mai... sincera si, intra-devar nu multa lume mai apreciaza asta acum. Ma rog, eu zic sa-ti revizuiesti comportamentul fata de tine in primul rand, apoi fata de ceilalti.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Din câte povesteşti, tu ai toate calităţile şi toate atuurile, nu-mi dau seama de ce ai invidia-o pe "răţuşca cea urâtă", înţeleg că te face să te simţi prost, că te enervează, dar din păcate nu prea ai ce face, rudele nu ni le putem alege. Dat fiind faptul că ţi-ai câştigat statutul de populară de puţin timp, eşti nesigură pe tine şi ţi se pare că uneori te eclipsează? Poţi încerca să vorbeşti cu mama ta şi să-i explici că-ţi strică imaginea şi că n-o mai vrei pe lângă tine... dar nu cred c-o să te înţeleagă/aprobe iar dacă vorbeşti cu împricinata, n-o să obţii decât o duşmănie pe viaţă garantată. În plus, pun pariu că ea te admiră şi-şi doreşte să fie ca tine...Adu-ţi aminte cum era când n-aveai succes şi fii mai tolerantă, starea asta de nervi nu-ţi aduce nimic bun, poate ceilalţi nici n-o remarcă dar tu atragi atenţia asupra ei dacă dai ochii peste cap ori faci alte grimase când apare lângă voi.

| ffy a răspuns:

laughingma amuza modestia ta.scuze da esti cam scorpiehee heedaca se v-a intampla vreodata sa te imbolnavesti cine crezi ca iti v-a sari in ajutor? verisoara sau o straina care se da prietena ta?

| l0rre a răspuns:

Invidia nu aduce nimic bun...

| mayli_9074 a răspuns:

Daca tot iti este verisoara incearca s-o ajuti nu sa o elimini din viata ta si daca tot ai cerut un sfat bnuiesc ca astepti un sfat bun.Tot asa ar trebui sa fii si tu mai buna. Ajuta-ti verisoara sa te inteleaga si incearca o colaborare cu ea. Crede-ma a fi gras sau afi slab nu este un motiv bun de invidie frumusetea sufletului modestia cinstea si omenia e tot ce-ti poate da valoare.

| vyo a răspuns:

Cred ca esti cea mai invidioasa persoana din lume, urat din partea ta.

| Zambet a răspuns:

Si cu ce te-am putea ajuta? raised eyebrows

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Cu ce? lauda de sine nu miroase-a bine... daca tot te crezi populara sau chiar esti, cu ce tear deranja verisoara ta?:-p...Doamne.atata invidie nu am mai vazut niciodtata laughing. si mai ales sa fii invidioasa pe verisoara ta eu te sfatuiesc sa o lasi mai moale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sincer nu la toti baietii le plac fetele slabe, le mai plac si fetele care au putine forme si sunculite sa aive de ce sa le prindalaughing...smugsi vad ca fata aceasta asta intr-o zi se stie face cunoscuta de multa lume si daca si u esti populara peacol de ce nu va faceti prietene ca desii nu vrei sa accepti voi aveti cam multe in comun stiti sa atragi lumea catre voibig grin sau vrei ca doar u sa fi cireasa de pe tort? nu uita ca mereu este cineva mai rau decat tine si mai bun decat tine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Piii nu stiu ce sa zic eu am o verisoara de varsta mea si ma inteleg fft bine cu ea suntem ca si surori, chiar daca cateodata ne mai certam ne impacam fft repede...nu stiu ce sa zic. explica-i cum stau lucrurile si poate ea va intelege.

Răspuns utilizator avertizat
| helen1932 a răspuns:

Mie mi se pare ca esti cam increzuta. Sa nu mai vorbim de nesimtirea de care dai dovada cand o faci in toate felurile.Sa-ti fie rusine!