| Abovethesky2018 a întrebat:

Am observat ca mai toti prietenii mei,de varsta mea,care au o familie, copil par mult mai imbatraniti decat cineva care este singur.Este adevarat? Eu cred ca fiind singur, o sa arati intotdeauna mai tanar decat cineva aflat intr-o relatie.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cine e tata cu copil si nevasta se ingrasa cica dar nu cred cu ingrasatul, si isi pierde anumite calitati, un om singur arata mai slab si neingrijit uneori, dar de ce nu aici tu ai pe o parte dreptate pentru ca va arata mai bine fata de un familist stresat si cu necazuri comparativ cu un burlac care nu are multe griji in viata. Omul cu familie are mai multe sarcini si stresul ii provoaca o imbatranire prematura la prima vedere dupa cativa ani de casnicie nu din prima zi cand s-a nascut cel mic.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Intelegi tu ceva dar nu asta e cauza.
Faptul ca esti singura poate sa fie exact invers, depinde de fiecare cum percepe asta.
Cand ai familie, mai apar probleme, responsabilitati stres etc.
Sa mai ai si un copil mic, somnul recomandat de 8 ore ramane un lux.
Find singur,nu ai nici ceea mai mica obligatie.
Poti sa petreci o noapte in club si sa dormi doua zile linistit apoi.
Stresul, lipsa somului, problemele te imbatranesc rapid.
Acum mai depinde si de om, si de relatie, sunt multi factori care influenteaza.

| MarianWLF a răspuns:

Daca esti singur, totul e mai simplu, parintii mei au divortat si ma uit la tata nu are niciun stres, se simte liber merge unde vrea. Și eu tot singur mă gândesc să rămân.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Procesul de imbatranire este mostenit genetic de la parinti si nu are nici o treaba daca esti in realtie, sau nu.

| Holiday a răspuns:

Stii care e treaba de fapt? In general, cand esti la vanatoare, fie ca esti barbat, fie ca esti femeie, incerci sa te mentii in forma, sa te ingrijesti, etc, pentru a avea sanse mai mari de succes. Cand deja esti bine priponit in lesa, cu sot/sotie, copii, etc devii delasator.

Sunt si exceptii in ambele circumstante, dar in general cam asa merge treaba.

| sofisis a răspuns:

Depinde cum vezi tu viata de familie si pe cine ai ca partener. Daca viata e numai serviciu si casa si griji si lipsa banilor etc., atunci clar arati mai in varsta. Daca insa familia ta e o oaza de liniste si te ajuta la psihic, nu vei arata ca tataie inainte de vreme. Totul tine de perspective si de calitatea vietii.

| Abovethesky2018 explică (pentru sofisis):

Probabil.Dar pot sa spun ca ei au un job bun, bine platit.Iar diferentele se vad:burta in exces, mai mult par alb.

| sofisis a răspuns (pentru Abovethesky2018):

E adevarat ca devii mai delasator intr-o relatie dar parul alb tine de genetica. In general tot procesul de imbatranire tine de genetica. Si ca un fapt divers, oamenii mai plinuti, par mai maturi decat sunt.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Stresul si grijile te imbatranesc. Dar nu e o regula. Conteaza si genele.

| Nemessys a răspuns:

Depinde si cum este acea relatie / familie. Una in care esti mereu stresat, normal ca te face sa arati mai batran, insa una in care esti mai mereu fericit, la fel. Nu am inteles niciodata oamenii care-si ingreuneaza viata din cauza societatii, dar ma rog, fiecare cu ale lui. Cel mai important in viata este sa fii fericit, atat. Si fericirea nu vine odata cu familia stai linistit. Ii vezi pe atatia cu familie si ce? Sunt fericiti? Mda.ce mai fericire cand exista gelozie, teama de inselat, batai, certuri, copil nevinovat care este obligat sa suporte toate alea ale parintilor. pfffffff cata fericire

| Uvox a răspuns:

Asa este, grijile, stresul te "ajuta" sa imbatranesti dar mai contează si genele.

| MadalinG99 a răspuns:

Depinde de fiecare om, unii sunt mai stresati altii mai putin stresati. Atunci cand ai copii automat ai stresuri mai mari, ai mult mai multe pe cap, conteaza si stilul de viata, alimentatia.