| Abracadabra22222 a întrebat:

Am rugat-o pe iubita mea sa isi stearga fostii iubiti de la prieteni, ceea ce a si facut dar cu unul, cu unul i-a fost greu si imi tot invoca motive ca de ce, ca o sa se supere si i-am spus ca ce mai conteaza? Asa ca mi-a spus ca am dreptate si la sters. Stiam ca mai vorbesc pe ascuns dar nu aveam cum sa dovedesc asta asa ca mi-a fost de ajuns retinerea ei si apararea lui cand i-am spus asta si gandul ca ce ar putea sa creada el despre ea. Dupa 3 saptamani acesta ii da cerere si ea ii accepta iar. I-am spus de ce a facut asta in conditiile in care i-am spus ca ma deranjeaza si am rugat-o foarte frumos si calm sa nu mai aiba nicio treaba cu acel baiat. Ea prin asta mi-a demonstrat ca nu ii pasa de sentimentele mele si recunosc chiar de anumite frustrari.Am mai fost inselat pe aceasta cale de asta i-am impus niste "limite" care mi se par normale intr-o relatie.Am intrebat-o ce treaba mai are cu el de ce nu poate sa-l uite, sa-l stearga de peste tot si din inima si din minte si din mediul social online si niciodata nu imi da raspunsuri concrete.Ce spuneti trebuie sa ma ingrijorez? I-am spus ca am nevoie de o pauza dupa episodul asta in care sa se gandeasca si ea ce vrea.Am actionat corect? Este normal sa ramana prieteni cu acel baiat in conditiile in care pe mine ma deranjeaza si in conditiile in care si eu am renuntat la cererea ei la anumite prietenii cu alte fete? Sa o iau ca pe un semn ca nu ma iubeste, sa nu mai zic ca nu ma respecta pentru ca nu a facut ce am rugat-o si si mi-a incalcat increderea? Da chiar prin chestia asta care pentru cineva pare atat de banala eu am simtit de parca mi-a cazut cerul in cap, ca mi-a incalcat increderea si nu mai simt ca pot sa am incredere in ea.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pe de o parte sunt de acord cu tine ca sa se incheie sentimentele fata de aceia care ti-ar putea lua locul si ar destrama relatia. Dar pe de alta parte nu sunt de acord. Si aceasta o explic in randurile ce urmeaza.
Tu spui: "Am intrebat-o ce treaba mai are cu el de ce nu poate sa-l uite, sa-l stearga de peste tot si din inima si din minte". Vezi tu, inimii nu-i poti sa dictezi. Inima este ceea ce are omul, ceea ce-l face pe om sa fie om; este pur si simplu personalitatea individuala. Cererea ta ar suna a depersonalizare, lucru pe care nici Dumnezeu nu-l face cu noi oamenii.
Un alt motiv pentru care nu sunt de acord cu cererea ta este acela ca lucrul acesta trebuie sa vina din inima ei. Si daca nu vine din inima ei, atunci este datorita faptului ca tu nu te-ai ridicat la nivelul fostului. Poate ca la unele calitati esti peste el, altele la nivelul lui, dar altele pot sa fie sub nivelul lui. Nu vorbesc aici de partea materiala, financiara. Daca-i asa, daca este materialista atunci las-o sa se duca. Dar nu cred ca este; si deci nu despre asta vreau sa vorbesc. Eu tind sa cred ca o tine pe loc acele lipsuri pe care tu le ai; eu le numesc defecte de caracter pe care oamenii nu sunt constienti ca le au. De aceea trebuie sa fi sincer, deschis si cu tine, si cu ea.
Sa-ti dau un exemplu. Poate ca ai auzit ca Dumnezeu cere multe lucruri de la noi; cere sa renuntam la multe. Dar El nu face asta mai inainte ca sa-L cunoastem. Pentru ca atunci cand Il vom cunoaste va fi bucuria noastra sa renuntam la lucrurile care Lui nu-I plac, pentru ca stie ca acele lucruri la care trebuie sa renuntam ne vor face rau daca nu renuntam la ele.
Asa si aici. Poate ca fata nu este convinsa 100% de dragostea ta pentru ea. 99, 9% nu este suficient. De aceea ea nu poate inca sa surpe orice pod de intoarcere. Numai dragostea ta o poate convinge. Trebuie sa-i arati ca o iubesti. Dar intrebarea este: o iubesti tu? O iubesti suficient de mult ca ea insasi sa-si doreasca sa renunte la tot trecutul ei? Daca o iubesti, dovada este ca vei lupta ca sa-ti aduci toate calitatile mai presus de ale fostului ei prieten. Si aceasta nu o vei face in mod fortat. Ci o vei face pentru ca o iubesti. Cand o vei iubi-o cu adevarat te vei schimba pe tine insuti, si se va schimba si ea. De aceea schimbarea trebuie sa inceapa mai intai cu "mine". Iar atunci nu-i vei mai cere sa renunte la ceea ce trebuie renuntat, ci o va face ea insasi de dragul tau, pentru binele relatiei. De asemeni o va face si in modul in care fostul ei prieten sa nu se simta ranit.
In mod normal ea nu trebuie sa-l stearga de la prieteni pe fostul ei prieten; ci pur si simplu sa-i faca cunoscut ca acum este deja intr-o relatie si ca ei doi nu vor mai putea comunica asa cum o faceau odata. Ei mai pot comunica -ca doar nu suntem animale sa nu raspundem la salut; dar nu mai pot avea discutii intime, despre relatia lor.
Dar pana atunci, tu nu trebuie sa-i ceri sa renunte la el.
Daca nu o poti iubi mai mult, daca ea nu va renunta la fostul, atunci este bine pentru amandoi ca sa va despartiti; dar nu in ura, nu in dusmanie, nu in certuri sau invinuiri, asa cum fac de obicei oamenii fara minte: adolescenti si chiar oameni maturi.
Mai mult decat normal, cum am spus-o de multe ori si o voi repeta mereu, relatiile cu persoane de sex opus se fac numai in scopul casatoriei, si daca amandoi sunt pregatiti pentru asta. Fara acest scop nu ar trebui sa existe astfel de relatii, pentru nu vor duce la bine, ci intotdeauna la rau, la foarte mult rau pentru ambele parti.

20 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba nene, tu esti de-ala lulu-lulu la cap. Cind te desparti de cineva mai lasi loc si de buna-ziua. Asta fac oamenii normali si maturi. Fazele astea cu stersul fostilor din poze/Facebook mi se par efectiv de gradinita.

| Frank51 a răspuns:

Ce daca vorbeste? Ce daca se intalneste cu ei? Nu inseamna ca si-o trage, pur si simplu poate au ramas prieteni si se mai vad, nu este ceva iesit din comun. Eventual ascunde unele lucruri tocmai ca sa nu iti piarda increderea, stiind ca tu esti gelos, deci practic tu creezi toate problemele. Daca este prietena ta nu inseamna ca este proprietatea ta, poate in orice moment sa isi schimbe mentalitatea si sa plece de langa tine, nu inseamna ca nu te-a iubit, ideea e ca omul e facut sa incerce experiente si foarte putini raman intr-o relatie. Spre exemplu eu ma intalnesc cu fostele si toate au iubit si ele nu trebuie sa dea socoteala pentru chestia asta.

| Plato a răspuns (pentru Frank51):

Nu conteaza ca altele nu trebuie. Ei i s-a cerut de catre iubitul ei. A rugat-o, nu i-a dat in cap. Din moment ce refuza, altceva sau altcineva e mai presus decat "iubitul" ei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu iti confunzi iubita cu un catel.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Dezvolta. E mai important fostul decat actualul?

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Nu este, dar daca au avut o relatie buna si au ramas prieteni, care-i problema? E intr-o relatie, nu intr-o cusca. Si relatia lor se rezuma la un rahat de Facebook. Trist.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Problema e ca pe actualul iubit il deranjeaza. Pe cine e mai important sa nu supere?

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Il deranjeaza pentru ca are probleme la cap.

Te desparti de o persoana pentru ca are un prieten pe Facebook laughing))))))))).
Cum ziceam, relatia lor exista doar in mediul virtual.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Daca ar vrea sa-l insele cu tipul ala, ar face-o oricum. Nu trebuie sa ai pe cineva la prieteni ca sa poti vorbi cu el rolling on the floor.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Relatia asta "doar" virtuala il deranjeaza pe iubitul ei. Ce e mai important, prietenia virtuala sau iubirea reala?

| Plato a răspuns:

Eu zic sa te îngrijorezi. Ar trebui sa fii cel mai important pentru ea, sa nu mai conteze nimeni. Nu ai inchis-o in casa, i-ai cerut sa renunte doar la fostii iubiti.
Nu ma bag in viata nimanui in mod normal, dar acum tu ai pus intrebarea deci asta vrei. Sugestia mea e sa o lasi pana nu te lasa ea. Eu cred ca te mai tine asa, de rezerva, pana face ceva concret cu fostul. Nu fi prost, las-o, las-o, las-o!

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Plato):

Ai dreptate aici, eu îi dădeam dreptate ei dacă spunea măcar " Am rămas prieteni, nu mai am treabă cu el " dar l-a şters din listă cu greu, apoi a acceptat iar.

| Lioana a răspuns:

Gelozia strica relatiile. Nu se pune problema daca ai actionat corect ci daca ai actionat in interesul tau sau nu.
Nu te astepta ca ea sa fie ca tine si sa faca exact ce faci tu in relatia cu ea. Oamenii sunt diferiti iar voi trebuie sa va modelati amandoi in asa fel incat sa va potriviti unul cu altul. In acest sens e nevoie de renuntari la unele idei si de adoptare a altora noi.
Faptul ca tu i-ai cerut sa renunte la toti prietenii ei nu a fost un lucru bun. Nu o poti tine inchisa intr-o celula sa nu mai vorbeasca cu nimeni in afara de tine. A sters o gramada de prieteni la cererea ta, ceea ce e un lucru bun. A facut-o pentru tine. Te-a ales pe tine. Deci esti barbatul nr.1 din viata ei.
E normal sa aiba si alti prieteni. Da exista riscul ca prin discutiile purtate sa se apropie mai mult de acel tip, mai ales daca el e mai intelegator cu ea. De ce nu incerci sa fii tu in topul discutiilor ei de pe net astfel incat sa nu mai aiba timp sa discute si cu altii? De ce nu incerci sa fii tu omul cu care se intelege cel mai bine si care ii e alaturi in orice imprejurare?
Ar fi bine sa iti schimbi cerintele pe care le ai de la fete pentru a nu sfarsi in acest fel toate relatiile tale.
Ca sa poti sa ai incredere intr-o fata trebuie sa ai mai intai incredere in tine, sa crezi ca esti destul de bun pentru fata cu care esti astfel incat sa nu simta nevoia sa gaseasca pe altul. Daca totusi va gasi pe altul inseamna ca nu era fata potrivita pentru tine. Dar nu trebuie sa o tii legata de tine. Las-o libera iar daca te iubeste, va sta ea de bunavoie cu tine.

| Plato a răspuns (pentru Lioana):

Nu l-a ales pe el, l-a ales pe fostul.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Cum l-a ales pe fostul? S-a pus intr-o relatie cu el? laughing))

Mai traiti si in viata reala. Ca daca ati avea pentru ce sa luptati acolo, v-ar durea in cooor de niste prieteni de Facebook.

| ywar a răspuns:

De ce i-ai da tu ordine gagicii tale sa-si stearga fostii din agenda? Eu iti dau un sfat: daca nu face asta, da-i la pateu doua trei, sau mai bine da-i doua boabe.

| cfrtobias a răspuns:

Poate ii pasa si de tine si s-au despartit pe cale amiabila ori poate candva vrea sa fie cu el si e frica sa iti zica

| cfrtobias a răspuns:

In afara de asta ti se pare ca e mai distant cu tine?

| Raducons a răspuns:

Poate o ajută cu scoala sau acasa, altfel trebuia sa-l stearga fara retineri.Sunt ceva interese altfel iti dai seama ca il stergea si ii stergea cererea de prietenie.Tu trebuie sa aflii care sunt cauzele.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Daca nu o intretii sau nu ii oferi beneficii financiale sau altele, nu cred ca ar avea vreun motiv sa ramana intr-o relatie cu tine daca il iubea pe fostul ei prieten. Asa cum s-a mai zis anterior, este foarte posibil sa se fi despartit pe cai amiabile si sa il considere un prieten bun la care ii e greu sa renunte.

Personal, nu as renunta la un prieten, daca partenerul meu mi-ar cere asta, pentru ca nu mi se pare normal. Probabil prietena ta mai are prieteni de sex masculin. Din punctul meu de vedere nu ar trebui sa te simti mai amenintat de fostul ei decat oricare prieten al ei.
Dar asta e parerea mea generala. In cazul tau, din moment ce ea te-a rugat sa faci asta si ea refuza sa faca acelasi lucru pentru tine la randul ei este clar ca se asteapta doar sa primeasca nu sa si dea ceva in relatia asta. Parerea mea este ca ar trebui sa inchei lucrurile cu ea.