| cristina_3322 a întrebat:

Am sa incep prin a spune ca tatal meu este plect de cand eram mica prin tari straine, sa imi fie mie bine si faimiliei, sa ne poata oferi ceva mai bun.Eu cum ar veni sunt acum baza in casa, eu fac curat, eu spal vase etc.Mai am un frate geaman, o sora de 24 d ani si un frate plect in alta tara(am 16 ani). Si Fratele meu geaman tipa la mama si se cearta din cauza tatalui meu, ca atunci cand vine acasa de craciun mai bea si el, si vine beat, dar in loc sa se multumeasca ca nul bate sau altceva, el il vorbeste de rau.pe mine ma doare asta, as vrea sa opresc toata nebunia asta.Fratemiu e fara respect fata de mama, aseara mama i-a dat 2 palme pentru ca a zis ca tata e un betivan, dar nu se gandeste ca daca nu pleca din tara n-ar fi avut el haine noi pe el.
Ce masuri ar putea lua mama? Nu o respecta deloc, tipa la ea. Cum sa-l faca sa aiba respect?

5 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Are deja 24 de ani.Cat il tine mama ta dupa fundul ei? sa-i faca bagajulul si sal trimita la munca. Ce credeai? Sa stea sa mai tipe la mama ta? Nu draga. Ori la munca, ori il fugareste de acasawinking

| enchanted a răspuns:

Of este f greu, mama trebuie sa fie tare pe pozitie in fata lui, sa ii interzica diferite lucruri care nu sunt pentru varsta lui(bautura), sa ii dea diferite treburi de facut, sa ii arate cu propriile arme cum respecta el pe altii fix asa sa-l respecti tu si mama ta si multa rugaciune pentru indreptarea lui si a sotului. O inteleg perfect pe mama ta pentru ca si eu tot singura imi cresc copiii pentru ca sotul este plecat si eu am o fetita de 16 ani si un baiat de 13 si bravo tie ca o ajuti pe mama, nici nu stii ce mult conteaza

| Nastia a răspuns:

Sa nu-i mai dea bani.sa nu-l lase sa iasa pe afara, in ultima instanta sa-l dea afara din casa, sa se descurce singur. daca i se pare atat de usor.winking

| alinutza4a a răspuns:

Sa-l dea afara sa nu o bata in continuare.acum este prea mare pentru altceva pentru ca daca ar fi fost educat nu ar fi fost asa acum.deci singura solutie e sa-l ameninte ca daca mai vb urat sau o bate il da afara.bafta multa :*

| Deutsa56 a răspuns:

Ce face fratele tau este foarte gresit.Cum sa dai in fiinta care i-a dat viata? Cum accepta mama ta toate lucrurile astea? Iar despre tatal tau e normal ca atunci cand vine acasa sa fie fericit ca e aproape de familia lui si sa bea.Ca tot omul.Mama ta ar trebui sa ii spuna sa termine cu toate astea daca nu sa isi ia catrafusele si se plece din casa daca nu ii convine cum stau lucrurile.Ar trebui sa fie dura cu el sa isi impuna autoritatea.Pana la urma ea este mama.Nu stiu daca ti-a fost de folos comentariul meu dar sper sa reusiti sa il faceti sa inteleaga ca nu e bine cum procedeaza.SUCCES!