| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o curiozitate. De fapt, mai multe... Dar pe una dintre ele vreau să v-o împărtășesc. big grin
Dacă un bărbat și o femeie se căsătoresc, iar bărbatul respectiv ar avea un frate să zicem, iar ea o soră, cei doi - fratele și sora - s-ar putea căsători? Mi-aș dori un răspuns nu neapărat din perspectivă legală, ci din cea a cuviinței. Teoretic, nu există legături de sânge între cei doi, copiii lor nu ar fi afectați din punct de vedere genetic din această cauză.
Voi cum vedeți lucrurile?

24 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In localitatea de unde sunt eu am o situatie perfect legala: doi frati s-au casatorit cu doua surori. Nu este nici o legatura de sange intre sotia unuia si barbatul celeilalte.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, nefiind nici o legatura de sange sau rudenie, intre cei doi: mire si mireasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nimic lipsit de cuviință.

| Sofer a răspuns:

Eu nu cred ca ar fi afectați. Ar fi o super familie dacă se pot căsătorii.

| LPCTSTR a răspuns:

"CAPITOLUL II
Încheierea căsătoriei

SECŢIUNEA 1
Condiţiile de fond pentru încheierea căsătoriei
Art. 274

Interzicerea căsătoriei între rude

(1) Este interzisă încheierea căsătoriei între rudele în linie dreaptă, precum şi între cele în linie colaterală până la al patrulea grad inclusiv.

(2) Pentru motive temeinice, căsătoria între rudele în linie colaterală de gradul al patrulea poate fi autorizată de instanţa de tutelă în a cărei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.

(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a căror rudenie firească a încetat prin efectul adopţiei."

| johnnny123 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Situatia descrisa in intrebare nu intra sub incidenta acestei legi.

"Rude in linie colaterala" inseamna persoane cu descendenti comuni (adica veri, etc), prin urmare rude de sange.

Nu exista nici o lege care sa impiedice doi cumnati sa se casatoreasca, pentru ca acestia nu sunt rude de sange, ci doar rude prin alianta.

| Holiday a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu era mai simplu sa-i spui ca nu e nici o problema referitoare la o astfel de casatorie, decat sa-i dai un text care nu are legatura cu situatia prezentata?

| FreddieM a răspuns (pentru Holiday):

Ii clar. Adica si Cookie dog a inteles ce zice aricolul ala de lege ca si mine. Adica DELOC. Mai bine fuma o tigara in baie ar fi fost mai util.
Mersi de lamurire

| siriusblack98 a răspuns:

Chiar m-a facut curios intrebarea si am tot cautat. Cele doua persoane in aceasta situatie cica devin frati prin alianta.Am mai gasit si termenul de ''afini''.Din ce am citit eu, in mod normal nu le este permisa cununia religioasa decat cu acord scris de la episcop.O mare porcarie dupa parerea mea pentru ca aia doi chiar n-au nici o treaba unul cu altul.Nici cumnati nu sunt. Dupa legile materiale ca sa zic asa, nu este nici un fel de problema iar cununia la biserica nu este necesara pentru a fi casatoriti legal.

| StrongHeart a răspuns:

Eu nu vad de ce ar fi o problema, asta nu e incest, din partea mea eu zic ca ar fi o situatie fericita.

| WhiteLife a răspuns:

Si eu am o prietena, al carei unchi din partea tatalui s-a casatorit cu matusa din partea mamei (practic doi frati s-au casatorit cu doua surori). Sunt o familie foarte frumoasa si plina de viata, oameni pocaiti, nu vad ce problema ar fi atata timp cat se inteleg. happy

| JicaContra a răspuns:

Da, evident ca se pot casatorii, NU e nici o legatura de sange intre ei

iar daca nu ma crezi, poti contacta un notar, un preot, un avocat sau chiar starea civila, ca sa fii sigur si sa suflii in iaurt

partea interesanta sunt in schimb copiii, care au o legatura de sange mai stransa decat verii primari care sunt legati doar un parinte, ei fiind legati de doi

| FreddieM a răspuns:

Care ar fi fondamentul, logica sau explicatia prin care legea interzice o astfel de casatorie, nu-l pricep. Poate cookie dog ar avea bunavointa ma lamureasca,(sau altcineva) daca tot a depus efortul sa gaseasca legea.
Personal, nu am obiectii despre argument, daca sunt majori si consensuali, de ce nu ar avea dreptul la fericire?
Pace

| Holiday a răspuns (pentru FreddieM):

Legea data de asta nu se refera la situatia prezentata in intrebare.

| FreddieM a răspuns:

Nu te supara, dar de ce nu ar fi cuviincios? Ce piedici ar putea aparea intr-o astfel de uniune?

| anonim_4396 explică (pentru FreddieM):

Ei sunt un fel de...cumnați, nu? Mă gândesc dacă asta ar putea fi o piedică...

| TheGentleman a răspuns:

Veți avea nuntă epică.

Ai grijă să nu plece mireasa cu nașul rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E perfect. E ca o celebra poveste. E ok atât timp cât aceste doua perechi nu sunt gemene. Adică doi frati gemeni căsătoriți cu doua fete gemene. =)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca doi frati au luat doua surori ar fi ok? Stiu un caz. Adica unul isi ia cumnata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact asta e întrebarea.

| Dana1999 a răspuns:

Da dar trebuie sa rezolve cu actuala căsnicie.

| anonim_4396 explică (pentru Dana1999):

Cum să rezolve? big grin

| Stelian_Iancu_1974 a răspuns:

Intrebati un preot si el va lamurii situatia.

| anonim_4396 explică (pentru Stelian_Iancu_1974):

Nu e rea ideea. happy
Oricum, nu sunt eu în situația prezentată, ci niște prieteni.
Stau și mă gândesc... Cine i-o fi pus să se îndrăgostească?