| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate, pentru ca mi se pare ca e invers.

De unde stereotipul "femeile se maturizeaza mai devreme decat barbatii"?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este mai mult un mit bazat pe faptul ca din punct de vedere fizic si al organismului se dezvolta mai repede, in rest sunt ca si barbatii unele naive si altele inteligente

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la pubertate, fiind deja dovedit stiintific ca fetele incep pubertatea in jur de 12 ani si la 16 au incheiat-o, pe cand baieti incep la 13-14 ani si o incheie la 18-19 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e stereotip, așa se întâmplă. Instinctul matern. Ai menstruație, faci lunar ouă, poți fi fecundată o dată pe lună, ești femeie, la 13-14 ani.

| Eisenheim a răspuns (pentru sadrian46):

Cu tot respectul, deci daca faci copii ești femeie matură? Deci și un băiat de 9 ani poate fi matur daca lasă gravida o fata/femeie laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Eisenheim):

Cu tot respectl mă refeream la maturitate sexuală, adică la capacitatea de a concepe și a naște.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Femeile se maturizează mai devreme dar mai puțin (ajung repede la 1 la 8 pe scara maturității), iar bărbații se maturizează mai greu dar mai mult (ajung de la 1 la 9 în 20-30 de ani)

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e neaparat, variaza de la o persoana la alta

| anonim_4396 explică (pentru EllaAndreea1655):

Corect.

| DenqOO a răspuns:

Si eu as vrea sa stiu. Eu am cunoscut fete de 25 de ani ramase la nivelul de 15 ani.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Nu e neaparat adevarat. Fiecare se maturizeaza in functie de varsta si de personalitate dupa mediul inconjurator si intamplarile din viata cuiva.

| Gia23 a răspuns:

Nu este neaparat stereotip, este mai mult psiho-biologie, si nu putem generaliza doar pentru ca unii am intalnit cazuri de oameni maturi la varste mici, este doar generala ideea ca femeile devin mai repede responsabile, barbatii mai copilaresc, mai ales daca sunt singuri la parinti si mama face totul, nu vor simti nevoia sa schimbe ceva prea curand, ei copilaresc pana la 3 decenii, forbal, bere cu baietii, gaming, femeile fac mai putin asta
....nu degeaba este vorba aceea: " La varsta la care barbatii sunt gata sa se casatoreasca, femeile sunt mai bine singure! "

| Eisenheim a răspuns (pentru Gia23):

Mulțumim pentru bancul zilei, va rugăm reveniți cu noi bancuri haioase laughing