| alynootzza a întrebat:

Am si eu o intrebare: ce fel de ruda imi este fratele sotiei unchiului meu din partea mamei? happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu iti este nici un fel de ruda. Numai bine!

| alynootzza explică (pentru Ioandelasal):

Pai trebuie sa fie ceva ruda, prin alianta. dar as vrea sa stiu cum se numeste. am primit pareri cumva ca ar fi cumatrul meu sau asa ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alynootzza):

Nu este. Ruda prin alianta esti cu sotia unchiului tau, respectiv ti-e matusa. Cumetri sunt nasii de botez ai copilului cu parintii acestuia.

| alynootzza explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Face parte din familia extinsa si poti spune ruda departata prin alianta.

| lascuiulian92 a răspuns:

Unchi prin alianta ar fi cel mai plauzibil raspuns thinking