| Madalinastaicu a întrebat:

ce sa cred cand sotul meu nu ma lasa sa am un servici sau sa imi termin scoala? Noi avem un copil de aproape de 2 ani, dar mama mea este acasa si se roaga sa il las cu ea. Ce sa inteleg? Vreau un sfat, deja am ajuns sa nu mai simt nimic pentru el. Este plecat in strainatate de 6 luni si ne certam pe fiecare zi vreau si eu un sfat. Tin sa mentionez ca suntem casatoriti de 2 ani jumate. Ajutor

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| тecнιннιlα a răspuns:

Fiind si distanta intre voi, el fiind si o fire posesiva nu o sa te lase si cum a spus Claxon987 vrea sa fii dependenta de el. In schimb nu sunt de acord ca trebuie sa stai cu el ca e greu cu copilul. E mai greu cu un sot posesiv si departe de casa in care copilul tau nu va avea un exemplu pozitiv iar tu nu te vei simti implinita vreodata. Daca relatia ta a murit, pleaca. Mama ta te poate ajuta, iar daca nu vei putea singura daca ai ambtie. Gandeste-te bine ce iti doresti dar iti dau un sfat. Cand decizi daca vrei sa fii mama singura si independenta sau sotie submisiva tine cont doar de PAREREA TA si a nimanui altcuiva. Inima ta, mintea ta stiu raspunsul, ramane sa il afli si tu. Nu iti fie frica sa fii sincera cu tine. Mere sunt suisuri si coborasuri dar mereu suntem mai capabili decat ne credem noi. Succes si viata usoara.

10 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Este posesiv si vrea sa te stie dependenta de el. La serviciu nu are cum sa te controleze asa ca prefera sa te stie blocata in casa cu copilul. E simplu. Nu o sa ai o viata usoara cu el.

| Mircea08 a răspuns:

Daca va certati des inseamna ca acea casatorie trebuie anulata.
Copilul nu este o piedica, toti oamenii trebuie sa traiasca frumos nu numai copiii

| Justme1997 a răspuns:

Este mult prea posesiv, dacă rămâi cu el o să regreți. Nu merita sa stai cu cineva care îți interzice și să termini scoala sau să muncești dacă tu vrei

| Doja a răspuns:

Toata lumea iti spune ca vrea sa te tina dependenta, ca e posesiv, etc. Poate fi si asta, intr-adevar.

Dar hai sa exploram o alta varianta: te duci la scoala, stai 3 ani sa o faci, intri in campul muncii la 30 de ani(aici presupun ca ai vreo 25-27). Vei intra intr-un post platit minim asta DACA exista cerere pentru scoala pe care vrei sa o faci tu si firme care sa activeze in domeniu.

Vei primi un salariu... minor pentru cativa ani, dupa care incet incet daca muncesti mult si serios vei creste.

Intre timp copilul va fi crescut de altcineva decat mama lui. Dupa 10 ani de asa ceva vei avea probabil un salariu decent si un copil in adolescenta care va fi rebel si a carui mama nu prea a fost pe acasa.

Ce se va intampla cu el? Cum va creste?

| Madalinastaicu explică (pentru Doja):

Am 20 de ani scoala mi.am intrerupto datorita ca a aparut copilul si as avea doar un an sa termin scoala si copilul va creste alatiri de mine dar ce sa inteleg asa nu imi pot trai viata am ajuns in punctul in care regret ca nu am avortat cand am avut ocazia si sa regret ca il cunosc ce sa fac acasa sa stau sa ii servesc parinti care nu ma ajuta cu nimic am ajuns sa imi urasc viata si sa astept sa mor?

| Doja a răspuns (pentru Madalinastaicu):

Daca e doar un an atunci poti incerca sa inveti incet incet. Stiu ca este foarte greu, dar copiii pana la 4 ani tebuiesc ingrijiti si socializati f bine. Altfel raman handicapati pe viata din punctul asta de vedere.

Cel mai important e sa creasca copilul bine. Cu timpul, cand va mai creste va deveni mai usor. Va deveni mai autonom, te va mai ajuta in casa la lucruri.

Fa-ti copilul prioritatea nr 1 si o sa vezi ca va fi bine pana la urma.
Cei care iti zic sa ignori nevoile copilului doresc doar sa te transforme intr-o persoana egoista.

Succes

| Madalinastaicu explică (pentru Doja):

Multumesc frumos

| gabriielaaa a răspuns:

Ar trebui sa-i spui sincer ce iti doresti si eu din aceias acuza m-am despartit finca nu ma lăsat sa fac nimic ci in casa cu copii el in strainatate nu e normal sa nu iti faci si tu un vitor al tau ma refer scoala cariera mai ales ca ai si ajutor mama ta.
Poate il urasti acum ca va certați si din cauza certurilor si distatei v-ati îndepărtat unu de altul. Cel mai bine e sa astepti sa vină acasa el si sa-i spui ca nu vrei sa stai acasa si sa fii întreținută iar de mare încercare sa-si ea alta ca o femeie ce e cumite sase luni sau mai mult nu se găseste la orice colt de stradă.

| Claxon987 a răspuns:

Ca vrea sa te tina dependenta de el, este probabil posesiv. Daca devii independenta e constient ca o sa l lasi. Incearca sa ajungi la o intelegere cu el, sa faci ce e bine si pentru tine, dar nu te pripi cu gandul la despatire. Cu un copil este greu sa ti refaci viata.

| Madalinastaicu explică (pentru Claxon987):

Eu il înțeleg ca poate ii este frica sa ma piardă dar vreau sa imi trăiesc viață si sa imi îndeplinesc visurile. dar el nu înțelege imi zice ca caut motiv de cearta