| anonim_4396 a întrebat:

Fac sex neprotejat de 6 luni de zile fara a ramane gravida. Imi doresc un copil foarte mult si nu stiu ce se intampla de nu raman gravida. Am un ciclu regulat de 8 zile.....nu stiu care sunt zilele in care pot ramane gravida. Am incercat in fiecare zi chiar si pe ciclusadsadsad Ce sa intampla oare de nu raman gravida? va rog sa imi raspundeti la aceasta intrebare cat mai repede, sunt foarte disperata...va Multumesc...Monika din Galati

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un ciclu regulat nu poate avea 8 zile. Poate sangerarea este de 8 zile, dar regulat se numeste un ciclu la care prima zi de sangerare se succede constant la 28-30 de zile.
Daca faci sex in fiecare zi cu acelasi partener, iti scazi foarte mult sansele de a ramane insarcinata. Cea mai buna frecventa este la 2-3 zile (atunci calitatea si numarul spermatozoizilor sunt optime).
Daca in 6 luni nu ai ramas gravida si va doriti amandoi foarte mult, puteti incepe sa faceti investigatii. Asta inseamna consult ginecologic si echografie pentru tine (preferabil in ziua a 12a sau a 13 a a ciclului, numarand din prima zi de sangerare (pentru a stabili daca ai ovulatie), spermograma pentru el (obligatorie, usor de efectuat, nedureroasa, neinvaziva, lipsita de riscuri) si, apoi ceva investigatii endocrinologice. Asta e inceputul, veti afla apoi pe ce drum sa mergeti.
Mult succes!

16 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Pune`l pe partenerul tau sa isi faca un test de sterilitate. Poate e steril...

| mariazet45 a răspuns:

Pentru a evita stresu de a merge impreuna la medic, ar fi bine sa mergi intai tu si sa explici medicului ca iti doresti un copil si toate antecedentele ginecologice pe care le-ai avut in trecut, abia dupa aceste investigatii daca spune ca la un consult sumar tu esti in regula o sa ti se spuna sa vina si sotu si sa faca si el analizele de rigoare, daca esti tanara sunt sanse sa ai copii, dar nu lasa pea mult fara sa te duci la doctor, timpu trece repede si mai tarziu e mai dificil. Ciclu regulat nu insemna 8 zile, in perioada ciclului daca faci sex sub nici o forma nu vei ramane insarcinata, exista perioade fertile am auzit ca nu ramai insarcinat 8 zile inainte si dupa ciclu, toate aceste lucruri nu sunt obligatorii, mai sunt si accidente, in functie de organismu fiecaruia si incearca sa nu -ti faci din acest lucru un tel pentru a nu deveni stresant pentru nici unu dintre voi. Apropo, copii se fac din dragoste chiar daca provin din sex, sanatate si bafta

| yami a răspuns:

Sunt 2 posibilitati:ori tu ai o anexita urata si nu poti ramane insarcinata fara tratament, ori el are problema(varicocel sau o afectiune care impedica spermatozoizii sa fie viabili atat cat e nevoie pentru a fecunda ovulul).in ambele cazuri: VA DUCETI LA MEDIC! nu numai pentru a vedea dc sunt problema de genul ca nu poti ramane insarcinata, pentru ca acum sunt posibile multe alte cai pentru a-ti indeplini visul, dar sunt cazuri in care s-au depistat cancere si la el si la ea, si asta pornind de la faptul ca nu puteau avea copii...stiu si eu un caz, un cuplu tanar, isi doreau tare mult copii, ea se gandea ca problema e la el si nu s-a gandit vreodata sa vada de fapt care e cauza reala, si cand s-a dus i s-a confirmat ca avea cancer gr IV, nu se mai putea face nimic...si a murit la 32 de ani...nu vreau sa te sperii, dar asa poate mergeti la medic cat mai curand!

carla
| carla a răspuns:

Dap ar trebui amandoi sa va duceti la un medic pentru analize. Asta nu inseamna neaparat ca aveti probleme. Oricum un medic iti va explica mult mai bine cum sta situatia si in functie de analizele pe care le faceti.

| NoName_9903 a răspuns:

Statisticile spun ca un cuplu normal, sanatos, are sanse de 10% de a procrea intr-un interval de 1 an :-). Daca incercati doar de 6 luni, nu cred ca este momentul sa va faceti probleme. Uite aici cateva detalii, poate sunt de ajutor http://www.copilul.ro/......curt.html.

| ramoina a răspuns:

Cauzele pot fi multe! Ai fost la un medic? Trebuie sa-ti faci toate analizele. Vezi cum stai cu prolactina, daca e prea mare, asta poate fi cauza. Vezi daca nu ti-s infundate trompele. Daca din punct de vedere fiziologic esti ok, atunci cel mai important este sa nu fii stresata (indiferent de motiv). Stresul e motivul pentru care multe femei nu raman gravide.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate nu este sotul bun de saminta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap e posibil sa fi stearpa eu am 14 ani am facut-o simi doresc sa nu fiu gravida

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ca ar trebui s-o faci cu mai multi de odata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti face copii ai o problema

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa sex mai rar...si daca si tu iti dai drumu si esti uda si el se simnte la fel de bine...sunt foarte mari sanse de a ramane gravida.nu intra in panica deoarece nu e cazul. timpu nu este pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te rog sumama si iti promit ca o sa ramai graviba cu mine crede-ma pa te pup dulce.,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa fi sigura tu consulta un medic, eu am ramas dupa 8 luni si nu am fost la medic copilul vine cand te astepti mai putin, si nu trebuie sa faci dragoste in fiecare zi doar cand simte corpul tau asa ca ai grija de tine pup pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai fa si u o pauza ca nu e normal in fiecare zii. poate daca mai facii peste o sap ramai insarcinataa cine stielaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu fac sex neprotejat de 3ani dar fara sa-si dea drumul in mine si nu am rmas insarcinata. ce bine! am 20 d ani si am timp de bebelusi

| elena_1812 a răspuns:

Sa faci dupa ce tise termina ciclu repede