| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu a fost muscat de un caine de mana acum 3-4 zile si a facut injectie antitetanos (parca asa se numea) dar dupa 2 zile i s-a umflat mana grav si i s-a inrosit zona unde a fost muscat si a inceput sa faca puroi, ca azi sa iasa sange cu puroi din rana provocata de muscatura cainelui (care chipurile ar fi fost vaccinat). Acum am fost cu el la urgente iar medicul l-a internat pentru 3 zile teoretic ca sa ia niste antibiotice. Azi fiind prima zi de internare, mi-a spus ca e alergic la gentamicina si cand am cautat pe net am gasit ca asta se administreaza la SEPTICEMIE. Si doctorii dupa cum i-am vazut pareau foarte ingrijorati! E posibil sa aiba septicemie? Va rog mult, dati-mi un raspuns urgent, mi-e teama tare sa nu pateasca ceva.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Antitetanosul previne tetanosul. Vaccinurile cainelui previn turbarea. Nimic nu previne infectarea plagii, mai ales daca nu s-a facut o toaleta foaret riguroasa a zonei. Asa cum am invatat la scoala gura este plina de microbi si muscatura, de orice animal, este foarte foarte septica, de aceea plagile muscate trebuie dezinfectate foarte atent. Ma mir ca medicul care l-a vazut iemdiat dupa muscatura nu l-a trimis la un chirurg pentru toaleta plagii (care trebuia facuta repetat, in primele 3 zile, macar o data pe zi, cu multa atentie).
Gemntamicina este un antibiotic, se adiministreaza in tot felul de infectii, mai grave sau mai putin grave, inclusiv in septicemie. Nu are tot ce scrie in prospect, ci doar una din bolile scrise acolo. Va trebui sa faca toaleta plagii si macar 10 zile de tratament antibiotic corect. E normal sa fie ingrijorati medicii, asa cum am zis, in gura cainelui erau multi microbi, cei mai multi foarte agresivi si plaga a fost tratata foarte superficial.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nimeni aici, pe TPU, nu te poate linisti si nici nu-ti poate confirma daca are sau nu are septicemie---doar medicul care-l are in ingrijire iti poate da informatii despre starea prietenului tau!
Pana aflii, cauta si citeste despre simptomele de debut si de stare ale septicemiei pe site-uri medicale--- daca nu le-a avut si nu le are nici acum, poti spera!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La muscatura de caine se face vaccin antirabic nu antitetanos. Nu cred ca este septicemie. Cred ca injectia s-a facut preventiv si este un inceput de infectie. Gentamicina este recomandata in toate tipurile de infectii, nu numai septicemie.

| Betty12345678 a răspuns:

Trebuie sa mearga din nou la medic.

| Annamaria21 a răspuns:

Gentamicina ti o face ca sa nu faci septicemie, se face de obicei după o operație sau atunci când ai o infecție ( asta o stiu pentru ca si eu sunt alergia la gentamicina si nu au putut sa îmi faca injectia după ce m-au operat ), ca sa nu se agraveze, Nu poate muri de la o muscatura de caine daca la asta te gândesti, este normal sa facă o infecție, câinele nu este curat si saliva lui are foarte mulți microbi mai ales daca câinele a fost de pe strada, nu iti face griji, se va face bine, sunt altii in mediul rural care nu acorda nicio atentie mucaturii de caine si se trateaza singuri cu ce au in casa. Pup