| IaninaBailanno a întrebat:

Am si eu o intrebare si nu vreau sa jignesc. De 1 an sunt in Romania având în vedere faptul că am locuit in Spania. M-am chinuit sa învăț romana pana sa vin aici și asteptam cu nerăbdare. Situația a stat altfel. Nu va pot intelege. Si sunt româncă 50% Si imi pare rau sa o spun dar imi e putina jena si sper sa nu ma convingeti 100% sa plec de aici.
Nu inteleg ce încercați să demonstrati? In orice loc merg sunt băieți mai negri foarte slabi si cu haine mulate care se iau de mine si spun ca sunt urâtă și mi se pare josnic mai ales ca par femei oamenii. Adică nu se ia cineva de Doamne ajuta. Nu par români dar pare ca ne strica tara. De ce contează aspectul fizic la voi? Cand ies pe stradă aud "huooo urata" adica noi in Spania aveam 2 reguli nescrise: "Toți pentru 1 si 1 pentru toti" "Nu judeca cartea după coperta" oamenii respectau. Nu se uitau la tine după fund, altele. Aici am incercat sa imi fac 3 prietene si toate sunt sictirite si barfesc si vorbesc cu "sa moara famili, sa moara famili" si nu inteleg care e șmecheria aici? M-ai facut sa imi pierd încrederea în mine happy Nu stiu daca merita sa raman in tara sau nu, dar nu pot trăi în aaa civilizatie. Daca sunteti câțiva oameni mai ok aici si nu ma injurati și voi ce ma sfătuiți să fac?
Aveti sincer o țară frumoasa. Am auzit ca sunt si probleme financiare destule la voi. Încercați să vă schimbați voi si după aveti pretenții. Imi pare rau nu vreau sa jignesc pe nimeni. Si daca am greseli gramaticale sa ma scuzati stiu mai bine spanish.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai nimerit intr-o zona cu tigani mutate in alta parte.

| cuvant a răspuns:

Buna Ianina,
Felicitari pentru romana care o scrii/vorbesti. O stii mult mai bine ca alti romani care s-au nascut aici in tara.
Din pacate de foarte multi ani a inceput moda de a pune valoare pe haine si e o vorba "haina face pe om". Eu nu cred asta si ma lupt sa fiu impotriva acestui curent.
Nu stiu unde locuiesti dar pot sa iti spun ca exista multi oameni buni si de valoare in Romania. Poate ar trebui sa pleci din satul/comuna sau cartierul unde locuiesti acum si sa cauti locuri cu o educatie mai buna.
Nici eu nu vreau sa jignesc pe nimeni dar pare ca stai intr-un loc in care unii oameni nu au o cultura dezvoltata si venind dintr-o cultura total diferita iti este greu.
Mergi si exploreaza Romania deoarece vei descoperi lucruri de care o sa te indragostesti. Nu te opri la un singur loc.
Daca doresti scrie-mi un mesaj si vorbim.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Scrii foarte corect. Cu vorbitul o sa te dai pe brazda. In rest, ramii cum esti. Faptul ca aici majoritatea sunt niste neanderthalieni ca si comportament nu trebuie sa te faca si pe tine sa le urmezi exemplul. Nu jignesti pe nimeni cu nimic, ci zici adevarul, din pacate. Nesimtitul ramane nesimtit indiferent de citi bani are. Crede-ma ca am vazut mai multi oameni saraci cu bun-simt si modesti decat de-astia avuti.

| IaninaBailanno explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar cu vorba trebuie să exersez ca nu am dictie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IaninaBailanno):

E normal sa nu ai dictie daca tu ai folosit in vorbire spaniola aproape tot timpul. O sa se rezolve repejor. Legat de tigani, nu e chiar asa de rau, depinde de oras si de zona mai ales.

| IaninaBailanno explică (pentru GabiDumitrescu):

Stau in Bucuresti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IaninaBailanno):

Pai da, ziceai mai sus de Pantelimon. Chiar acolo stai? Schimba orasul.winking

| Freya1 a răspuns:

Păi dacă în jurul tau ai doar persoane ce vorbesc cu "sa moara familia mea" si sunt negri slabi imbracati stramt inseamna ca trebuie sa schimbi cartierul pentru ca stai intre tigani asta in prima faza. Dupa ce schimbi cartierul si cunosti alti oameni poate reușești să dai si peste altii civilizați pentru ca nu toti sunt la fel.
Iar de faza cu urâtă si etc ti-am spus, cel mai probabil sunt tigani doar ei nu se sfiesc să strige după oameni pe drum, niște romani civilizați daca nu au ceva frumos de spus despre cineva nu spun si isi vad de treaba.
Dacă aspectul tau fizic a început să te deranjeze schimba ceva la tine, daca nu ignoră răutăciosi.

| IaninaBailanno explică (pentru Freya1):

Eu stau in cartierul francez. Am auzit ca e cel mai ok. Unde sa ma mut ca a fost scump aici

| Freya1 a răspuns (pentru IaninaBailanno):

Păi de cine stie ce vecini ai dar oricum nu toti romani sunt asa.Eu inteleg ca ai stat in Spania dar sunt o grămadă de români acolo ii vezi cum sunt.
Cati ani ai? In Spania te-ai nascut?

| IaninaBailanno explică (pentru Freya1):

Am 19. Da dar nu zic ca Spania e perfecta. Dar in Romania nu am omorât pe Dumnezeu sa fiu scuipat si batjocorită de fizic. Pana la urma eu sunt aia de la profil de pe TPU si nu sunt atât de groaznică

| Freya1 a răspuns (pentru IaninaBailanno):

E clar, esti o fata normală deci daca esti hulita in halul ala numai tigani pot sa fie aia, ca aia nu încap de nimeni.
Încearcă daca nu poti sa te muți sa iti faci anturaj in alta parte.

| IaninaBailanno explică (pentru Freya1):

Dar tara e plina de tigani? Si acolo avem oameni mai negroi si nu par spanioli dar nu fac asa sau doar cersesc

| Freya1 a răspuns (pentru IaninaBailanno):

Eu nu stiu cum esti jumătate românca si ai venit si in Romania fara sa stii detaliul asta.Da e plina de tigani, iar cocalari sau cei fara educatie asa se manifesta.

| Andreeush a răspuns:

Nu toată lumea e la fel, din păcate există și astfel de specimene care ne strică reputația țării.

| NoriAl a răspuns:

Nu trebuie sa-ti pierzi increderea in tine.
Educatia tinerilor de la noi este luata din filmele americane proaste. Nici parintii lor nu sunt educati, iar de bunici nu mai asculta nimeni. In Spania, educatia se transmite din generatie in generatie si obiceiul se pastreaza cu strictete.