| LongLive a întrebat:

Am si eu o mica problema? La 8 ani am plecat cu familia in Anglia(mama, tata si sora) iar parintii mei s-au divortat cand eu aveam 11 ani, tatal meu ma convins sa raman in custodia lui(mare greseala). Eu am 14 ani si sora mea 23, ea traieste in Anglia, Exeter cu prietenul ei si lucreaza. Mama a avut o problema de sanatate si eu traiam cu ea si cu "prietenul" ei. Nu a lucrat vreo 3 luni si nu prea mai erau bani (asa am crezut eu) asa ca m-am hotarat sa traiesc in Romania cu tatal meu dar problema este caci eu am pierdut totul esentialul materiei al scolii din Romania, si tata ma lasa singur acasa si trebuia sa ma duc in fiecare seara la unchii mei + am mai facut niste belele din cauza anturajului meu asa au intervenit niste probleme intre mine tata si diriginta. Momentan sunt in clasa a 8-a iar notele mele nu sunt asa grozave, tata cu diriginta cred ca eu nu vreau sa invat dar eu habar nu am nimic. Tata m-a lasat singur acasa 9/12 luni. Si am inceput sa dau cu stangul in dreptu, am inceput sa fumez, varul meu venea aproape in fiecare seara cu prieteni mai mari(17-18ani) la mine in apartament si a aflat tata. Din punctul lui de vedere ma rezolvat (cureaua).

In vacanta de craciun am vizitat-o pe mama si pe sora mea. Cand m-am intors acasa, m-am intors cu sora mea si am avut o discutie de vreo 3-4 ore inainte sa plece. Am discutat despre viata mea si a zis a este de acord sa ma ajute sa trec de ce e mai greu, am vorbit cu mama despre asta deja si ma sustine, mai am de trecut de tatal meu. Anul acesta trebuie sa dau capacitatea care sigur o voi pica, nici macar nu stiu pe ce profil sa intru. Si as vrea sa plec in Anglia la mama mea si sa termin liceul si poate facultatea acolo, sora mea le-a terminat pe toate trei in Romania si au absolut nici o valoare in Anglia.

Ieri tata a venit din Anglia si azi a plecat sa o ia pe noua lui prietena pe care o cunoaste de 1/2 luni si fiica ei. Faza e ca nici nu m-a intrebat/discutat cu mine daca sunt de acord sau nu. Eu am aflat asta de la sora mea, eu nu trebuia sa aflu pana cand nu le aducea. Din ce am mai vazut din conversatile lui cu ea am inteles ca el ar fi "discutat" cu mine si ca ar pleca iar in Anglia dupa 2 saptamani.

Eu nu vreau sa imi traiesc viata cu o femeie pe care nici macar nu o cunosc cand o am pe sora si pe mama mea alaturi de mine.

Ce credeti ca ar trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
| EaEmma a răspuns:

Incearca sa nu mai faci probleme, incearca sa te intelegi cu tatal tau, termina scoala si pleaca la mama ta.

| nico097 a răspuns:

E o situatie dificila ar trebui sa te porti civilizat macar pentru mama si sora ta sa nu spuna apoi ca esti nu stiu cum cat despre tatal tau ploblemele nu se rezolva cu parul ci cu vorba buna cel mai bine e sa lasi anturajele sa iti vezi momentan de carte incearca sa o iei de la 0 pana la urma daca spui ca nai habar de nimic cum o sa inveti in Anglia? Eu iti dau un simplu sfat poartate frumos cu toti nu le da motive nici o secunda sa te creada o povara.Bafta.Daca mai ai intrebari intreaba-ma.

| lliviu a răspuns:

Incearca sa inveti ceva mai bine, meditatii ceva, iar cu familia nu ai ce face timpul le va rezolva pe toate, eu sunt in mai mare problema ca la tine dar daca vrei sa-ti spun raspunde-mi si mai vorbim...