| meedanyy a întrebat:

Am si eu o problema cam marecrying.
De ce Doamne Doamne ma dat parintilor meicrying((.
Frate Nu mai suport. Cica am o mama... Da nu mai mama nu e, nu face curat in casa, nu spala (nu avem masi de spalat), nu imi calca ...Practic sta toata ziua.
Cand ma duc la sora mea are grija sa nu imi lipseasca nimic, hainele la sora mea le port o data dupa aia le baga la spalat. Acasa trebuie sa port o haina mai multe zile ca mama nu face nimic...
Cum as putea sa incept macar sa imi spal eu da uneori nu am chefcrying
Nuj ce sa faccrying
Alte ori as vrea sa plec de acasa(la sora mea sau undeva departe de casa sa nu mai o vad pe mama sai pe nimeni) Ce sa faaccrying?
Sa nu imi spuneti ca trebuie sa le fac eu ca sunt fata etc ca as face da nu stiu ca nu are cine sa ma invetzecrying

Va roog ajutooorcrying

13 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Eu am masina de spalat, dar se mai intampla sa se strice, sa ramanem fara Calgon sau sa fie sambata si sa se ia curentul toata ziua.Crede'ma ca nu mi-a mai spalat maica-mea haine in situatii de-astea de ani buni.Nu e datoria ei,nu suntem baieti,suntem fete si chit ca avem nevoie de ele sau nu pe viitor trebuie' sa stim sa le facem.
Te obisnuiesti. Speli odata la cateva zile,si inveti sa fii mai atenta cu cum te murdaresti, inveti si tu petele, materialele.
Nu te mai vaita atata.Pana aucm cine a spalat? Nu mama? Cine vrei sa calce hainele? Hai ma pleaca de aici,nici un fier de calcat nu stii sa-l folosesti? Pune mana si invata,ca nu o sa stea nimeni dupa fundul tau sa-ti faca mancare,sa-ti calce,sa-ti spele si sa-ti faca si curat.
O fi vazut maica-ta ca astepti numai de la ea,si ii dau dreptate ca se comporta asa straight face

(p.s:apa calda intr-un lighian,detergent manual(albe cu albe,negre cu negre,colorate cu colorate separat,in ape diferite),si le speli pana se curata, apoi le clateti in mai multe ape, le storci si le pui la uscat).

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Poate vrea sa te faca sa iti speli singura, sa te inveti. Cere ajutorul surorii pentru a invata.
Spor!

| darrio2007 a răspuns:

Spune-i surorii tale sa te invete.Si numai daca vrei, poti face tu asta.

| Gabriella_8999 a răspuns:

Ai spus ca le-ai face dar nu ai chef.Nu-ti judeca parintii,la randul tau vei fi judecata. Daca acum nu ai chef,desi esti constienta ca nu-ti place,ce te face sa crezi ca vei avea chef cand vei ajunge la varsta mamei tale? Sunt baieti care i-si spla singuri si nu e nimic rusinos,din contra, de laudat. Daca realizezi cum ai vrea sa fi, creeaza-ti propiul stil de viata, formeaza-ti caracterul si personalitatea.Totul se invata, trebuie doar sa vrei

| bombonika18 a răspuns:

N-ai alta varianta decat sa le speli tu

| ZvT a răspuns:

Cand se aduna mai multe haine te duci la sora ta si le speli la masina de spalat. Mancare faceam la varsta ta, nu multe feluri dar nu stateam flamand.

| Simpatic a răspuns:

Invata-te cu greul si descurca-te si singura, viata este mai mult durere decat roz cum se vede de la televizor, deci incearca sa treci peste greu oricat de greu ar fi si nu uita ca altii sunt mult mai necajiti daca iti vei repeta asta vei trece cu usurinta peste.Altii ar vrea sa spele doar haine si vase dar sa aiba zile,deci inca crezi ca esti necajita? cand te vei face mai mare vei merge la casa ta si vei scapa de mama ta cea lenesa, ii va parea ei rau sa nu crezi altceva, doar ai putintica rabdare!

| anka89 a răspuns:

Sa te invete sorata care stie, doar nu o sa stea sa te slugareasca pe tine. tinanad cont de faptul ca suntem fete ii cred eu cea mai mare rusine sa stam sa nu ne splam pe noi sau hainele.ia gandeste-te ce o sa spuna o preitena de a ta cand o sa vina la tine in vizita si o sa vada mizerie si mai stiu eu ce si cand se duce acasa sa ii spuna mamei ei ce a vazut la tine in casa. daca maicata nu vrea sa le faca, sa nu ii semeni ei ii rusine cred eu sa fi fata sa te plangi cu lucruri de astea.nici nu trebuia sa intrebi acest lucru aici.ar fi trebuit sa te fi apucat deja de treba.si de curatenia in casa chiar cred ca ai timp cel putin o data pe saptamana, sambata 3-4 ore sa faci curat doar nu vine sfarsitul lumii. vorbeste cu sorata sa iti dea sfaturi si se te ajute sa inveti si dai bice.ESTI FATA.succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerca sa o intrebi pe mama ta daca te iubestewinking si gandeste-te analizand raspunsul, spune-i ca are o fata pe care trebuie sa o iubeasca si sa n-o lase de izbeliste si sa aiba grija de ea(nu introduce cuvantul eu sau mine! ma refer la tine) si spune-mi se ti-a ziswinking
te pupic si succes!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai intai zici ca nu ai chef.inseamna ca semeni cu mumata.iti place la sora ta, de ce? ca te slugareste? da tu crezi ca s-a nascut cineva invatat? eu ca baiat imi spalam mansetele su gulerul camasii la doua zile, ca eram la tara si erau mereu curate inca din clasa a cincea.si tu vrei slugi? mai esti si fata pe deasupra?

| kaBooMx a răspuns:

Deci vrei sa spui ca pentru sora ta spala si pentru tine nu? Oricum, poti sa o iei usurel. Mama, te rog spala-mi si mie haina aia ca trebuie sa fie curata...Succes si incearca sa comunici cat mai mult cu ea

| Tallent81 a răspuns:

Vina la mine si punele la mine in masina de spala! big grin

| Didi234354 a răspuns:

Scumpo,incearca si fa tu.incet incet... vorbeste cu mami tau...happy