| Andrei9716 a întrebat:

Am si eu o problema. De ceva timp sotia mea s-a schimbat fata de mine, este mult mai rece si ma gandesc serios la despărțire, baga tot felul de motive ba ca copilul e pe primul loc ba nu stiu ce, copilul este pe primul loc dar noi nu mai avem relatii intime, nu mai petrecem timp impreuna deloc iar ea spune că este din vina mea. Ce sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| Coca57 a răspuns:

Cu mult calm si rabdare, undeva unde sa nu va deranjeze cineva, stati de vorba frumos, fara reprosuri, acuze si nervi. Cautati impreuna cauza dezechilibrului relatiei, daca spune ca e vina ta, intreab-o unde gresesti, si ce ar trebui sa faci.Foarte mult conteaza comunicarea si mai ales sinceritatea. Poti s-o intrebi, in final, daca are pe altcineva, sper sa nu fie decat niste capricii poate bagate in cap de niste persoane apropiate, din invidie.Iti doresc sincer numai bine.

| Andrei9716 explică:

Ea a vb cu fostul acum cateva zile la tlf...mai multe zile la rând se ruga de ea sa se împace

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa ai o discutie calma si serioasa cu sotia, sa-i intelegi si pozitia ei si sa vezi daca motivele ei se sustin. Discutati fiecare situatie si motiv in parte, ce asteptari ai de la ea si de ce nu este de acord cu tine.
Daca amandoi sunteti rationali si mai tineti unul la altul exista posibilitatea sa va intelegeti. Mai puteti discuta si cu un psiholog, probabil sa faceti si terapie de cuplu.
Ganditi-va ca nu mai sunteti singuri si copilul vostru are nevoie de amandoi parintii si ajungeti la un numitor comun.

| mgtow a răspuns:

Amantu ala al ei tia nenorocit familia. La cat de imputite sant femeile intotdeauna vor da vina pe voi daca nu stiti sa le luati mai dur cum se cuvine.

| Andrei9716 explică (pentru mgtow):

Se poate sa ai dreptate dar e grea a ei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când este un copil la mijloc, rațiunea trebuie, sau ar trebui să primeze. Situațiile se pot discuta, că de aceea suntem ființe dotate cu logos, vorbire.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să discutați despre problemele pe care le aveți, doar așa o să le rezolvi.

| sofisis a răspuns:

Vorbeste cu ea. Intreab-o daca vrea sa divorteze si stabileste cu ea termenii divortului. Serios. Daca te iubeste o sa se sperie de idee si o sa isi dea doua palme sa isi revina. Daca nu ii pasa de tine abia asteapta momentul si zice ca iti face pe plac. Oricum ar fi trebuie sa stati serios de vorba.

| Andrei9716 explică (pentru sofisis):

Spune că nu vrea ca nu ma va lasa niciodată dar totusi e rece cu mine si zice ca nu mai putem sa ne iubim ca la inceput ca avem un copil acum si zice ca eu sunt prea indiferent

| sofisis a răspuns (pentru Andrei9716):

Pai depinde de multi factori.
Sincer in primii doi ani de viata ai copiilor mamele sunt efectiv zombie. Eu cel putin eram praf. Nu mai stiam de capul meu, nu stiam daca e zi sau noapte, eram nedormita, nemancata, uneori nespalata...eram efectiv epava. Numai de sex si de simtit sexy nu-mi ardea. Am un sot super intelegator si am avut ajutor si doar asa, cu ajutor de la parinti, am reusit sa am o relatie ok cu sotul, cat sa nu zica ca nu e.
Poate indiferenta ta se rasfrange asupra ei si a copilului. Poate ca nu o ajuti cu treburile casei, poate ca nu o ajuti deloc cu copilul iar asta noi interpretam ca nepasare si lipsa de afectiune si inters in ceea ce priveste familia.
Si da, are dreptate, doar alea care au bone si le cresc altii copiii au timp si energie de iubit ca la inceput.

| Andrei9716 explică (pentru sofisis):

Păi da dar are ajutor si nu inteleg totusi de ce e asa rece adica nu numai de sex e problemă ci si de comunicare

| sofisis a răspuns (pentru Andrei9716):

Dar tu...rolul tau care e? Tu ce faci?

| Daniel323 a răspuns:

Se pare ca problemele sunt mai vechi.
https://www.tpu.ro/......barea-mea/