| Marrythenight a întrebat:

Am si eu o problema in familie. Tatal meu este plecat in afara de 8 ani, dar vine mai mereu acasa, am si o sora de 6 ani. Marea problema este ca, si eu si mama, simtim ca tata nu mai are nicio treaba cu noi. Tata tot crede ca mama are pe atcineva, dar nu e adevarat! e o femeie mult prea serioasa, plus ca eu mi-as fi dat seama, am 14 ani. Cand s-a casatorit cu el, la 22 de ani, ea era virgina, deci nu e curva. Acum l-am rugat pe tata sa ma ajute sa ma decid asupra liceului si profilului pe care le voi urma, si pe care trebuie sa le completez pe o fisa prin iunie. A inceput sa urle, ca sunt proasta, ca nu exista nicio fisa de completare pentru asa ceva ( inteleg ca nu mai are nicio treaba cu invatamantul din Romania, dar trebuia sa se gandeasca ca stiu ce vorbesc, a jignit-o si pe mama, si de o bucata de timp la el totul se rezumala bani! cere socoteala pe orice! acum ceva timp, mi-am schimbat nr. de telefon, si in acea zi, cand nu il dadusem nimanui, am primit un tel. precum ca cineva a vazut-o pe mama cu un barbat laughing normal ca era vrajeala. Si mama era suparata si i-a spus tatei ca e foarte furioasa ca exista oameni care sa faca glume din astea., am crezut ca a inteles ca ea nu are nicio treaba cu nimeni, dar ii tot scoate ochii cu asta, deci e doar un pretext bun ca sa caute scandal si motiv de a se certa cu ea.Acum mama se gandeste la un eventual divort, daca nu vor rezolva problema, doar ca noi nu avem unde sa mergem, toti bani pe care i-a trimis i-am bagat in casa, in curte, in tot ceea ce am facut pana acum! ce sa facem? eu plang intr-una pentru ca nu vreau sa se desparta!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca mama ta nu are argumente sa demonstreze ca nu are nimic cu nimeni, iar tatal tau nu ii acorda incredere, cred ca el vrea sa scape da familie si sa ii gaseasca un nod in papura, asa ca, nu cred ca ai putea face mare lucru, tot ce poate face mama ta e sa ii ceara tatalui tau sa ii demonstreze ca ea are pe cineva si ca nu este invers, dar daca el nu isi mai doreste familia, crezi ca il puteti obliga sa ramana fortat? nu cred..asa ca, Dumnezeu cu mila si ca voi trebuie sa o luati de la capat.
O zi bunahappy

| Marrythenight explică (pentru caramela):

In seara asta, a sunat pe skype, ( de obicei la 13:00 cand ia el pauza la munca, o suna, dar nu a sunat-o, si mi-a ca si-a uitat telu acolo ) si o intreaba pe mama M-AI SUNAT? si mama ii zice NU, NU AM SUNAT. DECE? si el PAI DE CE N-AI SUNAT? si ea ii zice AI ZIS CA TE DERANJEZ DACA TE SUN ( asa i-a zis odata ) si el a facut-o proasta si a inchis. Si acum nu mai putem da de el... e greu sa o luam de la capat.

| powergirl a răspuns:

E greu sa o iei de la capat si e si mai greu pentru voi ca voi suferiti mai mult dar nu ai ce face ai vrea sa stea cu voi si sa fie mereu asa in scandaluri? nu prea cred e greu pentru un copil ca nu mai e unul din parinti dar cateodata nu se poate si gata in viata ai coborasuri si urcusuri viata e dura cu toti. ai vrea sa il auzi pe taica tau ca vine acasa si nu mai pleaca da inteleg dar sa stea acasa si sa o faca pe maica ta mereu in toate chipurile sa va faca si pe voi la fel sa traiesti in stres nu e bine si nu cred ca vrei, daca nu gasesti o modalitate sa vb cu taica tau sa il intrebi ce vrea de la mama ta si de la voi 2 nu cred ca veo putea face multe, provoaca-l la o discutie si vezi cum reactioneaza daca nu vrea sa stea de vb cu tine e clar ca mai vrea sa fie prins in familia asta poate sunt dure cuvintele mele dar poate sunt adevarate, eu sincer nu vreau sa fie adevarate asa ca bafta mai multe nu stiu ce sa zic, daca se ajunge la divort vei suferi dar va trebui sa gasesti in tine puterea de a trece peste aceasta cu greu dar vei trece si incurajeaz-o si pe sora si mama ta fii aproape de ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te baga, nu ai cum sa stii exact ce se intampla intre ei, doar sa-i atragi atentia ca orice probleme ar avea cu mama ta ar trebui sa o resolve cu ea, fara ca voi sa fiti martore la asta. Ei isi vor rezolva problema intr-un final. Nu mai fi panicata, daca este nevoie de divort, o vor face si sunt convinsa ca va veti descurca si el va va ajuta. Cateodata este nevoie si de asta. Bafta multa!

| Silviu_Respect_1991 a răspuns:

Parerea mea...el este cel care are pe alta, si pentru a se scoate pe el inventeaza tot felul de chestii.incearca si tu sa stai de vorba cu el sa ii explici cum stau treburile.si daca pana la urma este vorba de un divort toata averea trebuie impartita nu conteaza ca a bagat numai el bani in casa..asa se intampla cam 90% cu familile care unul din soti este plecat de mult timp in alta tara..se fac certuri..succes.funda?

| Marrythenight explică (pentru Silviu_Respect_1991):

Faza este ca el nu are pe alta acolo. Munceste de dimineata de la 6 pana seara la 7. + ca in casa sta cu nanul surorii mele, deci nu isi permite sa plece sau sa aduca persoane dubioase, pentru ca omul ala ar fi sesizat. Oricum, multumesc

| LenutzaR a răspuns:

Va trebui sa aduci mai multe argumente convingatoare tatalui, ca mama ta nu il inshea, si sa incerci sa salvezi familia.