| Butsilee a întrebat:

Am si eu o problema in familie angry Problema e dusa la extreme sigh Si trebuie sa o conving pe mama sa bage divort(motivul nu este ca nu vrea, sunt bani angry) Spune ca pentru divort trebuie bani (15 mil) Si ca fara bani nu se poate face nimic(e 100% adevarat, dar e si faptul ca ea e indecisa)
Eu nu stiu cum sta treaba cu divortul thinking Si nici nu cunosc pe cineva apropiat mie care e in stare sa imi explice angry Intrebarea mea este...trebuie neaparat bani angry pentru a baga divort? Sau daca sun (eu) la protectia copiluluithinking automat in trimite pe tata undeva nu?! Si fac si ei cevaangry (mi-a spus o prietena ideea cu protectia copilului ) Va rog spuneti-mi cum sa fac ca mama sa bage divort straight face E urgent!

Răspuns Câştigător
| anda1313 a răspuns:

Divortul in sine nu costa mult. Ceea ce costa sunt avocatii. Se poate insa si un divort fara avocati daca persoanele care doresc sa divorteze aleg varianta asta, elegant si prietenesc. Cheltuielile de judecata obligatorii nu sunt mari, adica 39 lei taxa judiciara de timbru si 0, 3 lei timbru judiciar pentru divort, indiferent daca sunt copii sau nu. Daca mai este si partaj acesta mai costa inca 19 lei taxa judiciara de timbru si 0. 3 lei timbru judiciar. Acestea sunt taxele obligatorii. Daca reclamantul face dovada ca nu are venituri cu o adeverinta, atunci taxa judiciara de timbru pentru divort este doar de 8 lei si timbru judiciar 0. 3 lei.

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Mama trebuie sa decida singura.Lasa-i un timp de gandire. Poate situatia este remediabila.

| anad a răspuns:

Esti inca minora si in aceasta problema trebuie sa te ajute un adult. Daca ai o ruda apropiata cu care te intelegi (sau diriginta, o profesoara )roag-o sa vina cu tine la un avocat (sau la protectia copilului)si acesta iti spune ce se poate face. Poate o lamuresti pe mama ta sa discute cu un avocat. Curaj!

(

| Vizitiul a răspuns:

Cauzele principale de la care apar unele certuri in familie sunt, bautura si lipsa banilor. Am intalnit situatii similare cu cea precizata de tine, cred ca ar trebui sa purtati o discutie foarte serioasa, in care toti sa marturiseasca ce ii nemultumeste. Nu dramatiza, nu face nici un apel la protectia copilului, poate se rezolva intr-un fel sau altul, incercati sa comunicati (tu si mama ta) cu dansul, sa vedeti ce il nemultumeste, sigur o sa se rezolve problemele, multa bafta.

| ViVi a răspuns:

Divortul costa big grin in rest sincer nu stiu cum sa te sfatuiesc ca nu sunt destul de mare happy nu am experiente in domeniuhappy

| ViVi a răspuns:

Chiar daca nu te pot sfatui eu iti urez noroc sa reusesti happy

| psihox a răspuns:

In primul rand nu se vorbeste despre milioane, ci 1500 lei. In al doilea rand sunt carduri pentru imprumut de la Banci si daca mama ta are salar bun, ar trebui sa-si poata plati datoria. Intreaba la tribunal daca, dupa divort, ai putea locui cu mama ta si ce acte trebuie la divort?

| costyn162 a răspuns:

Sa sti ca am si eu pe cineva in familia mea care duce o viata groaznica si dupa parerea mea ar trebui sa divorteze fara sa se gandeasca. Dar ea, dar mai ales persoanele din jurul ei care o influenteaza, nu considera corect sa divorteze. Le e teama de ce ar putea comenta lumea despre ei fiindca locuiesc la tara iar oamenii vorbesc.De asemenea considera ca nu trebuie sa piarda 20 de ani de casnicie. Dar in acelasi timp, ar trebui sa se gandeasca si la un copil care nu mai este copil, are deja 22 de ani, si la viata ei, sa aiba macar o batranete fericita si linistita.
Daca doua persoane isi dau seama ca nu se mai potrivesc este foarte corect pentru ei sa recunoasca asta si sa ia masurile necesare si deciziile cat mai corecte. In fiecare caz de acest gen persoanele ar trebui sa gandeasca rational si sa ia deciziile impreuna gandindu-se in principal, unde este cazul, la copii sau la persoanele care ar avea de suferit.

| Aliyaa a răspuns:

Costa de asemenea sunt cheltuieli pentru avocat.si chiar daca vine protectia copilului ea te va lua pe tine si nu vei rezolva nimicsad

| ioana181 a răspuns:

Costa destul. Ar trebui sa discuti inainte sa suni la protectia copilului, nu-i chiar atat de simplu. Am trecut si eu prin asta curand si te asigur ca nu e ieftin si nici placut. Succes!

| MoNsTeR a răspuns:

Daca nu sunt prea indiscret.cu ce tea suparat tatal tau asa rau ca vrei sa divortezethinking tot ce stiu eu e ca costa.hhm iar daca nu are bani singura solutie pentru tine si mama ta ar fi ca el sa faca ceva rau(ex sa va bata sau sa va scoata afara din casa sau sa va abuzeze intr-un mod sau altul). daca face ceva de genu anunti politia sau mergi cu mama ta la protectia copilului si pe voi 2 va baga in ceva sistem de asistenta sociala(nu stiutiu exact.am doar 14 ani si multumesc lui dumnezeu n-a fost nevoie sa apelez la asa cevastraight face). sau daca nu. poti vorbi cu ceva profi (de incredere) sau cu psihologu scloii daca ai(eu am si psiholog si doctor si stomatolog la scl.bine nu prea apelez eu la ei din cauza ca nu au aparatura si ma tem pentru sanatatea mea. dar la psiholog poti sa mergi daca ai. ii zici problema si cred co sa-ti dea un sfat bun) sau cu psihologu de la protectia copilului... iar cu avocatu intr-adevar costa. dar poate poti apela la un avocat din oficiu si atunci til plateste instanta...SUCCES!

| gabitsa a răspuns:

Da intr-adevar costa, depinde si de avocat. Si daca tatal dau e de acord din prima sau nu. Ca asa risca sa se lungeasca procesul si sa cheltuiti si mai mult. Oricum imi pare rau pentru tine sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai se poate merge in familie la un avocat sau mediator pentru a discuta civilizat si a intelege daca sunt si confuzii din cauza unor lucruri nespuse cu voce tare sau a prea multor spuse, in alta varianta in timpul unor certuri... nu?!
nu este scump cum rezulta din exemplul de mai jos, este raspunsul unui avocat, mai trebuie luat in cont plata avocatului care nu e intotdeauna necesar daca partile sunt de acord amandoua se duc impreuna si depun cererile la judecatorie DAR poate sunt costuri conexe, adica indirecte care nu intervin de la bun inceput, asta un avocat o poate spune la o consultatie fata in fata si prima consultatie e gratuita chiar daca angajezi sau nu avocatul la care ai fost sa discuti... OK?
un SCURT exemplu: http://www.avocatnet.ro/......ost/divort html
oricum adultii sunt cei care iau decizia si mai ales trebuie sa se gandeasca de 2 ori la motiv si la urmari - sa va calauzeasca intelepciunea.