| Birza_Robert_1998 a întrebat:

Am și eu o problema și as avea nevoie de sfaturi. Cumnatul meu are o verisoara de gradul 1 pe care o iubesc și vrem sa fim impreuna însă nu știu dacă e bine. Puteți sa mă ajuți?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa fiti linistit impreuna, sunteti rude colaterale prin alianta de gradul VI, astfel ca va puteti chiar casatori, atat civil, cat si religios.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, puteti!
Voi doi nu sunteti veri primari si de nici un fel, poate cumva veri prin alinata, ceea ce nu implica veri de sange, deci, puteti sa va si casatoriti ca nu-i nici un risc!

| tpuuser999 a răspuns:

Asa cum spune Ioandelasal, nimic nu sta in calea fericirii voastre. DAR: daca sunteti genul de familie care locuiti impreuna sau va vizitati des, trebuie sa iei in considerare situatia ca reuniunile de familie or sa fie ciudate rau daca sunteti impreuna si dupa aceea nu va mai intelegeti (si se poate sa creati 2-3 tabere in dezacord care sa strice si alte relatii de familie).

| Birza_Robert_1998 explică (pentru tpuuser999):

Nu locuim impreuna și nici nu prea ne vedem în familie dar bătrânii familiei se tot leagă de noi pe tema asta

| tpuuser999 a răspuns (pentru Birza_Robert_1998):

Mno, daca familia o sa aiba mai mult de comentat si mai putin de suferit, da-ti-i inainte si va urez toate cele bune.