| An0n1m94 a întrebat:

Am tot stat zilele astea si m-am gandit ce rost mai are sa mai traiesc si am ajuns la concluzia ca nu mai are nici un rost....am 21 de ani si nu am realizat nimic nu am avut niciodata o prietena si nici nu o sa am....care drecu at putea fi asa proasta sa se indragoateasca de un urat ai un looser ca mine
Ii vad pe altii au tot ce vor...frumosi, normal ca se si descurca ii viata, fete cate vor...
Nu toti suntem facuti sa reusim in viata asta,eu sigur nu sunt facut sa reusesc adica oricat m-as chinui nu o vad o calitate la mine, doar defecte o gramada

Pentru ce sa mai traiesc? Sa stau sa vad la altii toti ce eu nu o sa pot sa am vreodata? Sa stau sa ma intreb ce tare ar fi daca as arata si eu asa? M-am saturat de asta

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mi-am pus si eu intrebarile astea. Chiar la aceeasi varsta cu tine. Si nu pot spune ca acum am succes, daca succesul ar insemna bani cat de multi, o relatie de nu stiu cati ani si toti sa se uite la mine cu respect si totul roz si frumos.
Viata nu este despre alt succes decat de a invata sa vezi ce poti folosi in momentul in care esti ca sa urci. Sa iti dai voie sa fii fericit chiar daca e haos. Chiar daca inca nu stii ce o sa faci, chiar daca nu ai toate raspunsurile.
Crede-ma ca toti sufera, toti au neajunsuri. Dar au invatat ca au dreptul sa fie fericiti, sa caute fericirea in viata chiar daca nu au ceea ce vor sa aiba, nu sunt cine vor sa fie.
Defineste-ti singur succesul. Nu accepta o teorie generala. Evolueaza in ritmul tau, afla ce te face pe tine sa vibrezi si traieste experientele tale personale, ce consideri tu ca te-ar ajuta acum ca sa te cunosti mai bine, ca sa te raportezi mai bine la lumea care te inconjoara.
Esti frustrat si e normal sa fie asa. Insa foloseste-te de asta ca de scanteia de care ai nevoie ca sa pornesti la drum. Si observa ce poti face nu ca sa castigi respectul celorlalti. Ci pentru a-ti castiga respectul tau. Fiecare are un potential. Nu stiu care este al tau. Insa ceva ai de oferit lumii, altfel nu ai fi aici acum. Aspectul fizic conteaza poate pentru unele persoane, poate pentru multe, poate pentru majoritatea. Dar niciodata pentru toata lumea.
Atata timp cat esti umil si realizezi ca nu esti tu singurul om special care sa merite sa aiba cea mai frumoasa, inteligenta si devreme acasa femeie, poti gasi pe cineva care sa se indragosteasca de tine.
Insa de un tine care lupta pentru mai bine, care trage de el spre a iesi din mocirla gandurilor astea tampite in care esti acum. Tu nu esti gandurile tale. Lasa-le si mergi si vezi ce poti face cu viata ta. Asa cum stii tu mai bine. Dar fa ceva. Cu timpul o sa iti fie mai clar ce e mai util si ce e mai putin util pentru evolutia ta.
Un potential partener vrea sa vada ca ai un scop, ca vrei ceva de la viata. Si poate ca gasesti pe cineva si dupa cateva zile sau saptamani se indeparteaza, te paraseste. Asta inseamna doar ca erati la nivele diferite. Nu inseamna neaparat ca nivelul tau era gresit. Poate al ei era. Insa daca vrei cu adevarat pe cineva ca ea, lupta sa fii cineva de care ea ar avea nevoie in viata ei. Dar ai grija ce iti doresti. S-ar putea sa obtii, sa devii acel cineva si sa iti dai seama ca nu esti cine ai vrea sa fii si ea nu e genul de fata care pe care sa o vrei alaturi.
Inainte de toate invata sa fii un bun observator. Al gandurilor si emotiilor tale. Vezi cum te saboteaza. Dar vezi si mesajele pe care ti le transmit. Nimic nu e intamplator. Daca vine ceva pe canal, inseamna ca trebuie facut ceva pentru a clarifica situatia. Ori iti dai seama ca nu mai vrei acel lucru. Ori iti sufleci manecile si treci la treaba.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai daca tu nu iti acorzi incredere, cine crezi ca ti-o va acorda?
Esti sanatos? ai brate? picioare? ochi?
Ai mama/tata? tu chiar crezi ca fericirea consta in bunuri materiale?
Nu nu ..multumeste-i celui de sus ca nu esti tintuit la pat.
Fiecare pom va avea umbra lui.
Asa circula o vorba in popor.
Ai vazut copilasi saraci fara lumina/fara telefoane, dar sunt olimpici?
Incurajeaza-te frate si capul sus!
Decat frumos si veninos/mai bine urat, dar cu suflet bun!
Nici eu nu le-am putut oferi copiilor mei luna de pe cer, dar i-am educat sa pretuiasca ceea ce li se ofera si sa multumeasca celui de sus ca sunt sanatosi.
Nu te descuraja si cauta sa iti faci un rost in viata..viata este frumoasa doar daca tu ti-o faci.
O zi buna sa aihappy

| RAY a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau dar daca ar fi sa isi iei viata nu ai adauga intrebarea aici, de ce te consideri asa singur in depresie? cred ca suntem fericiti cu toti? asta e viata accepto

| An0n1m94 explică (pentru RAY):

Pentru ca sunt singur.....in momentu de fata daca ma uit in juru meu cam toti au asezata viata asa cum vreau ei

| anonimg a răspuns:

Sa stii dar si sa intelegi ca noi nu suntem rezultatul intamplarii. Nici macar parintii nostri nu ne-au dat viata. Ce, poate omul sa de-a viata? Nicidecum. A fi nascut nu este acelasi lucru cu a fi creat. A procrea nu este acelasi lucru cu a crea. Este diferenta ca de la cer la pamant. Daca un medic nu poate da viata, cu cat mai mult un om de rand -ca sa zic asa.
Noi suntem cu totii creati de Dumnezeu; prin parintii nostri El ne-a facut. Noi suntem lucrarea mainilor Lui. Si daca El ne-a facut, atunci nu suntem facuti la intamplare. Fiecare dintre noi avem un scop in viata.
Cum ar fi pamantul fara verdeata? Pai daca verdeata are un rost in viata aceasta, cu cat mai mult noi oamenii care suntem facuti de Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui!
Sa revin direct la subiect, greseala celor mai multi oameni este ca ei privesc la altii, sau mai rau privesc la slabiciunile si lipsurile lor, in loc sa priveasca la. Dumnezeu. Aceasta este greseala noastra; si eu ma lupt cu acest defect. Si daca nu voi birui acest defect de caracter, ma va birui el pe mine. Si singur nu pot sa-l biruiesc.
Noi trebuie sa cautam pe Dumnezeu si sa cerem ajutor de la El.
Este adevarat ca sufletul nostru tanjeste dupa adevar, dupa dreptate; si unde sa le gasim decat la Dumnezeu? Spune-I ce ai pe suflet; cearta-te cu El daca simti aceasta si spune-I: "Doamne, pentru ce m-ai creat? Pentru ce m-ai facut?" Nu da liniste si pace sufletului tau pana cand nu vei gasi raspuns la aceasta intrebare si la multe altele pe care le avem cu totii in sufletele noastre. Si nu iti spun ca vei gasi pacea de care ai nevoie. Iti vei gasi astfel sensul si rostul in viata -nu ca ti le vei face tu, ci pentru ca Dumnezeu ti le va descoperi. Caci numai Dumnezeu poate da sens vietii noastre.

| Fatamuntilor a răspuns:

Zici ca ai 21 de ani, viata de adult abia a inceput.
Cel mai probabil ai terminat liceul, ce realizari vrei sa ai?
Nu poti spune ca te-ai saturat de asta la doar 21 de ani!
Esti tanar, esti intreg la trup si minte, poti munci!
Citeste acest discurs motivanational al acestui tanar
https://www.youtube.com/watch?v=rsEyMU05ys8
S-a nascut fara maini si fara picioare si totusi a invins.
Ai rabadare....cineva spunea ca fiecare sac are peticul lui, cu siguranta ca vei gasi o fata si pentru tine.

| h3r a răspuns:

Da, mai ține și de noroc. Dar trebuie să te arunci în gol? Și de ce o tipă ar fi proastă dacă ar fi cu tine? Nu ai nimic de oferit? Nu ai putea-o iubi? Nu ai putea munci și a merge mai departe? Ba ai putea, trebuie doar să nu te mai plângi(un pic) și să prinzi încredere, nu uita că nimeni nu-i mai presus.

| An0n1m94 explică (pentru h3r):

Chiar nu am nimic de oferit.......bani nu am urat sunt, descurcaret deloc

| h3r a răspuns (pentru An0n1m94):

Citește cu atenție răspunsul lui @Bacemi.

| AliGab a răspuns (pentru An0n1m94):

Ba oricine, oricand, in orice imprejurari are ceva de oferit. Chiar si o vorba buna in anumite cazuri face mai mult decat toti banii din lume...Concluzia este ca un om poate oferi multe chiar si fara bani si frumusete fizica.

| AliGab a răspuns:

Problema ta nu este ca nu ai reusit nimic in viata. La 21 de ani nici eu nu reusisem sa fac mare lucru. Problema care te roade este invidia. Scapa de invidie si ai sa reusesti sa vezi printre picaturi sensul acestei vieti.
Si sa iti mai spun o poveste reala a unui coleg de munca: el si ea in facultate, el urat de toti il numeau "Dracula", ea o papusa de fata. El ateu convins, fumator, urat cu craci (pe bune), slab de i se vad oasele, nu voia copii, dar inginer(pe atunci in curs de devenire) si "de gasca" (poate singura calitate pe care i-ar fi gasit-o cineva din afara), ea foto-model, studenta la arte. Au fost impreuna si ulterior s-au si casatorit. Cu siguranta ea i-a gasit calitati pe care nimeni altcineva nu le-ar fi vazut la el, poate nici el insusi.
Acum nu spun ca tu vei gasi un fotomodel, dar ce te face sa crezi ca nu va vrea nimeni sa fie cu tine? ...in felul in care gandesti poate chiar tu nu vrei sa fii cu cineva. Si cum sa te placa o fata daca tu insuti nu esti impacat cu felul in care esti?
Pentru inceput bine este sa incerci sa nu mai invidiezi, sa te accepti asa cum esti, sa te placi pe tine insuti chiar si singur fiind si la urma va veni si "Ileana Cosanzeana", nu-ti fa probleme.
Vreau sa iti zic ca eu am 30+, sunt draguta, cu un job bun si tot nu am pe cineva alaturi si nici nu am prea multi pretendenti...ce ar insemna sa imi iau viata doar pentru ca nu vor barbatii sa stea langa mine? Nu-mi trebuie decat unul si bun, iar daca mi-as lua viata, mi-as lua sansa sa il cunosc pe acela care ar fi in stare sa ma iubeasca.
Asa si cu tine, crezi ca merita sa termini toate socotelile cu viata doar pentru ca inca nu ti-ai cunoscut aleasa? Chiar merita sa-ti iei singur sansa de a o cunoaste? Parerea mea este ca nu merita, chiar deloc.
Succes in cele bune

| aCek1ng a răspuns:

Asa este, insa fiecare persoana este unica in felul ei.
Ce daca altii au atatea?
Crezi ca sunt asa fericiti?
Tu in loc sa te multumesti ca esti sanatos te plangi ca nu ai bani si femei.
Fi serios. Degeaba ai toate astea daca de exemplu ai o forma de cancer care te termina in cateva saptamani.
Ai sa vezi ca nu femeile si banii te ajuta sa te realizezi in viata, tu insuti treuie sa te realizezi singur.

| MrLucas a răspuns:

In situatia de fata ai 2 variante:
1 Continui sa iti plangi de mila
2 Te apuci frumos de treaba si iti aranjezi viata si anume de transformi din loser in winner : te ocupi mult mai mult de tine,te aranjezi, te imbraci mai cu stil, poate si niste sala, socializare mai multa, etc.
E imposibil sa nu vezi o mare diferenta.

| An0n1m94 explică (pentru MrLucas):

Daca ar fi asa de usor...

| Snejok a răspuns:

Indrazneste, da-mi te rog facebookul tau si o sa-ti zic cu cea mai mare sinceritate daca aspectul tau e chiar o problema

| daniel176 a răspuns:

Si eu m am gandit la asta si tot fara raspuns.sad