| Ruben7pavel8 a întrebat:

Am un baiat de 16 ani pe care as vrea sa il dau spre adoptie unei familii.
Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| acerr a răspuns:

Pune anunt pe diverse site, poate mai bine in alta tara! usa de exemplu, intreaba la diverse www.adorcopiii.ro/despre-adoptie/intrebari-frecvente
dar nu in Romania, o sa duca o viata buna, asta conteaza

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Te adresezi la birou adopţii şi postadopţii, telefoane: 0217457237, 0217456229, 0376203319. Adresa str. Cernişoara nr. 38-40, (zona Piaţa Gorjului), sector 6. Asta e pentru sector 6, dar e pentru toate sectoarele, ceri info la telefoanele alea. Initiatorul a intrebat ce trebuie sa faca, nu sa ii zicem noi daca-l iubeste sau nu, ori altele. Fa asta Pavel, acolo vei avea informatii cum sa faci.

| Fatamuntilor a răspuns:

In cadrul fiecarei primarii exista Asistenta Sociala care are si Protectia Copilului.
Mergeti acolo explicati situatia.CEL mai probabil va ajunge la un Centru unde probabil va fi dat in plasament!

La cum merge procedurile de adoptie, copilul va fi major.Ca sa nu mai vorbim ca se cauta copiide pana 4-5 ani, desi ar trebui sa fie un copil cauta o familie si nu invers!

| Bizon95 a răspuns:

Si eu sunt curios de mai multe detalii
insa, in afara de protectia copilului SI orfelinat, eu ma indoiesc profund ca ai vreo sansa, pentru ca:

in general adoptiile se fac la copii destul de mici cat educatia sa poata fi luata cat mai de la zero, ori un baiat de 16 ani e exact in capatul celalalt - cea mai naspa perioada dpdv al parintelui, perioada rebeliuni si contestarii autoritatii, si mai ales baiat

asa ca iti doresc succes happy

| Ruben7pavel8 explică (pentru Bizon95):

Daca m ai putea ajuta in legatura cu asta

| Bizon95 a răspuns (pentru Ruben7pavel8):

Cum as putea sa te ajut?
mor de curiozitate! ti-am spus deja toate informatiile si ideile pe care le stiu

IN nici un caz nu as face fata sa adopt un copil, de orice varsta, si cu atat mai putin m-as califica in fata autoritatilor, chiar daca as vrea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai face asta?

| Cduncfujndf a răspuns:

Poți să vorbești cu cei de la protecția copilului.

| Maia55 a răspuns:

Sper ca nu vorbești serios. Adică ai crescut un copil pana la vârsta de 16 ani iar acum îl dai pur și simplu? Nu ai sentimente? Dacă știai ca nu îl vrei puteai sa il dai spre adopție când avea câteva luni, nu acum. Te gândești cum se simte el? Doamne, eu nu îmi pot explica. Am un câine și nu l-aș putea da, dar un copil. E parte din tine. Nu te doare sa te gândești ca poate ajunge la o familie care nu o sa îl iubească, care o sa ii facă rău? Și nu ma refer la bătaie, ma refer psihic. Nu știu cum pot unii sa fie asa. Ma ga desc ca unii ar face orice sa aibă un copil iar alții au dar nu știu sa ii crească și nu sunt în stare sa fie părinți. Totuși sper ca întrebarea asta nu e serioasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maia55):

La 16 ani baiatul poate sa lucre linistit, poate aduce venit daca banii is de vina.
18 ani- varsta maturitatii este cea mai mare prostie. Acu 100 de ani la

| nananaan a răspuns:

Ne poți spune de ce vrei sa îl dai spre adopție?
Sau întrebi doar cum ar trebui sa procedezi legal sa faci acest lucru?

| Ruben7pavel8 explică (pentru nananaan):

Pentru ca el asa vrea

Răspuns utilizator avertizat