| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care mereu îmi spune ca "jocurile sunt mai importante pentru el". Eu atunci când ii spun ca nu jocurile sunt mai importante în viața unui om, ci persoanele care îl înconjoară, prietenii, familia, el imi spune "că eu nu știu nimic".

O persoana cu care m-am împrietenit și ceea ce ne-a apropiat au fost tot jocurile video și alte interese pe care le avem în comun. La început obișnuiam să stau cu el în multiplayer și cate 8 ore, dar am renunțat sa mai fac asta când am vazut ca în fiecare noapte acest băiat cam copilăros la minte ma cauta numai cât sa jucam PUBG. Ajunsesem sa nu mai am viata normala, ziua dormeam și noaptea jucam. Apoi am decis sa schimb ceva în stilul meu de viata și crezând ca și al acestui băiețaș băgat în lumea jocurilor. M-am rupt de lumea jocurilor, în schimb mi-am cumpărat o bicicleta Mountain Bike și am inceput să mă plimb peste tot prin oraș și împrejurimi. Oarecum am ținut ( sau poate încă țin) la aceasta prietenie și mereu am încercat sa îl rup și pe el de lumea jocurilor video, dar nu am reușit. Atunci când ii zic sa mergem cu bicicletele, ba îmi spune ca nu are chef, ba îl găsesc cu ochii roșii de la oboseala după alte nopți nedormite din cauza jocurilor. El e mai fericit în preajma jocurilor decât a prietenilor care îl înconjoară. Și mereu se plânge ca el nu are prieteni, dar cum sa ai prieteni când el sta toată ziua închis în casa?

Acum ne-am distanțat, vorbim mai rar, ne întâlnim mai rar și am înțeles că nu îl pot scoate din ce ii place lui sa facă : sa joace jocuri video. Am vrut sa îl ajut și poate as vrea sa îl ajut pentru ca ce și-a ales nu e stil de viata, dar nu prea reușesc. Uite asa ajungi sa cunoști persoane cu care ajungi sa te înțelegi, dar fiecare are câte un defect. Cum e defectul amicului meu : JOCURILE!

Eu de când mi-am cumpărat bicicleta nu am mai jucat nici un fel de joc pe PC/PS/mobil. Mi-am dat seama ca nu este deloc ok stilul de viata pe care îl aveam și am schimbat ceva. Iar pe amicul meu nu am încercat sa îl schimb cu nimic, am vrut doar sa ii deschid ochii arătându-i ca nu este ok stilul de viata pe care și l-a ales. Dar oare pentru ce ar trebui sa îmi pese mie de alții? Mai bine mi-ar păsa de mine. Oare lui ii pasă de persoana mea? După felul în care se comporta și el alege jocurile decât prietenii, este o dovada ca nici măcar nu însemn nimic pentru el. Doar el a spus ca "jocurile sunt mai importante", asa ca.

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine fiecare prietenie se stabileste pe baza unor aspecte comune. Ceea ce v-a apropiat pe voi(dupa cum spui tu) au fost jocurile video.Anume ele au devenit baza prietenii voastre in trecut, insa odata ce aceasta baza a fost distrusa, e si evident ca prietenia dintre voi a avut mult de suferit.El e o persoana inchisa care nu iubeste sa socializeze cu lumea si prefera sa isi petreaca tot timpul in lumea virtuala, ceea ce o sa-i afecteze foarte mult viata.Nu cred ca poti sa il schimbi, e nevoie ca el sa constientizeze greselile comise, o va face el odata si odata, si doar atunci va intelege ca trebuie sa se schimbe.Jocurile nu pot inlocui prietenii din lumea reala, si el nu intelege toate aceste lucruri. Unii prefera sa se izoleze in lumea virtuala din cauza ca nu se pot descurca in cea reala, desi nu inteleg ca doar vor agrava astfel situatia. Sfatul meu este ca tu sa iti continui dezvoltarea personala, sa faci ceea ce iti place si sa cunosti noi persoane care au aceleasi principii ca si ale tale.Nu asculta de sfaturile lui eronate si nu mai lupta atat de mult pentru ceea ce nu are sens, e randul lui sa lupte pentru prietenia voastra daca intr-adevar tine la ea. Daca va continua sa te respinga mai departe si sa te caute doar pentru jocuri, atunci e clar ca e o persoana "toxica" pentru tine.Asta e viata, oamenii vin si pleaca din ea, iti vei mai face si alti prieteni.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai dreptate. Ce ne pasă nouă, ce ne pasă zece?
Ce îmi pasă mie, ce îmi pasă 2000?
Și să citești Jocul cu mărgele de sticlă de Herman Hesse. Este un SF, care probabil se referea la prietenul tău. Eu de exemplu mă joc acum de-a TPU.

| unvecin a răspuns:

Bravo pentru schimbarea din viața ta.

Iar el, dacă te vrea prieten - să scoată capul din ecrane. Nu-l lăsa să te bage pe tine înapoi acolo. happy

| TheCrusader a răspuns:

O sa se plictiseasca la un moment dat atat de tare de jocuri incat nici jocurile noi o sa fie plictisitoare pentru el. Ai sa il vezi atunci cum te cauta.

| Wr3nch a răspuns (pentru TheCrusader):

Depinde de om, is oameni cu 10, 000 de ore in Dota 2 si inca joacalaughing)

| N1GHTMAR3 a răspuns:

Viciul lui este reprezentat de jocuri.
Esti o fire empatica, de asta iti pasa de oamenii din jurul tau.
E ceva normal sa te mai joci un pic, dar 8 ore, vai, e exagerat de mult.
Acum, nu isi da el seama ce face, cum ai spus si tu, probabil din cauza ca e inca un copil, iar cu varsta o sa ii scada dorinta aceasta de jocuri, te asigur.