| marevna13 a întrebat:

Ar trebui sa stai intr-o relatie in care tu nu vrei sa mai fii doar pentru copii?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E greu sa stai cu dusmanul langa tine de dragul copiilor dar se pot impartii cheltuielile la jumate si fiecare iese in avantaj pana cand ei fac 18 ani, acum partea cu futaiul sa auzi pe fiecare cu isi fu alt partener e alta treaba

| mihai69 a răspuns:

Dimpotrivă. Dacă ai copii, cu atât mai mult trebuie să îi scoți dintr-o relație toxică.

| Emma30555 a răspuns:

Nu. Nu merita sa te sacrifici mai ales ca in acest fel nu i faci bine copilului. Nu are sens sa stai intr o relatie toxica. Fa ti curaj sa iesi din ea.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dacă rămâneți doar pentru copii, asta ar însemna că ei o să-și dea seama odată și odată.
Dacă fii/ficele DVS. au sub 9-10 ani, asta înseamnă că e necesar să mai stați puțin și să așteptați până când au ei 9-10 ani, căci de atunci mintea lor se maturizează puțin câte puțin, fiind înainte de stadiul adolescenței și vor putea să înțeleagă ce este acela un divorț dacă o să divorțați, sau dacă nu sunteți căsătoriți, ar fi mai dificil, mai ales dacă mama/tata dispare așa din senin de acasă. O zi, două, merge cu minciuna. Dar cu tehnologia din ziua de azi, o să se prindă și o să sufere.
Mai bine ar fi ca părinții să discute deschis cu copii lor, să le explice motivul, șamd. Dar dacă motivul e adulter/înșelare, e mai dificil de explicat, eventual copii de 9-10 ani o să înțeleagă ce înseamnă. În acest caz eu cred că ar trebui să duceți copiii la un psiholog ca să-i explice.
Dar n-o să mai bat câmpii cu acest răspunswinking mulțumesc pentru atenție!

| marevna13 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Copilul are 7 luni doar.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru marevna13):

O idee ar fi atunci să vă despărțiți, deși copilul e mic încă, dar mai sunt mulți părinți care își cresc copii fără tată/mamă.

| Endoryus a răspuns:

Nu. Ii faci doar rau acelui copil sau copii.

| marevna13 explică (pentru Endoryus):

In ce fel? Poti detalia?

| Endoryus a răspuns (pentru marevna13):

Crescand o sa observe comportamentul parintilor. V-a observa cum se comporta parintii altora care inca se iubesc si parintii lui cum se comporta. Mai ales daca nu se suporta intre ei. ASta o sa il deranjeze. Plus ca in timp se aduna frustrati la acesti 2 parintii si or sa se revarse asupra copilului.

| Dandinelle a răspuns:

Nu merita. Copilul vede si observa totul inca de la o varsta frageda. Exemplu: copil de 3 ani spune la gradinita ca parintii se injura iar parintii sunt chemati la gradinita la discutie. Parintii de fapt se certau intr-o camera separata dar copilul vazand ca nu exista armonie a observat totul.
Mai degraba parintii ar trebui sa se desparte pentru copii, daca se cearta, iar pe viitor sa isi vorbeasca numai legat de copii, sa nu vorbeasca urat despre celalalt parinte de fata cu copilul etc.

| OrdanKarris a răspuns:

Da. Odata ce ai copil, ai responsabilitati. Nu mai poti fi egoista si narcisista sa te gandesti DOAR la tine. Tu ai ales gresit, ai ales on bolnav, ai facut copil cu el, asuma-ti responsabilitatea. Faptul ca esti femeie nu inseamna ca te poti spala pe maini si sa scapi de propriile alegeri proaste. Asuma-ti greselile.

| danaieladaniela a răspuns:

Logic ca nu ar trebui

| Nătărău a răspuns:

Dacă chiar îți pasă de copii, DA, TREBUIE.

| elcosmin a răspuns:

Sunt curios cum suna asta cand o spui. Te exprimi foarte gresit, nu stiu daca cineva a inteles ce ai vrut sa spui, eu cel putin nu am inteles.

| Anca32 a răspuns:

E cea mai mare greșeală pe care o poți face. Pentru ca atunci când copiii vor creste și se vor duce în treaba lor tu te vei gândi ca nu trebuia sa te sacrifici lângă un om care nu merita

| Silazion a răspuns:

Mai asteapta jumatate de an, poate esti depresiva din cauza nasterii. Dupa iti raspunzi singura la intrebare. Un copil sufera mult fara un parinte, emotional de la 10 la 18 ani... are nevoie de un model de barbat. De obicei copii repeta greselile parintilor. Daca tu te desparti, el sau ea in viitor va face la fel.

Pentru 10 minute de placere dai acum cu capul

| marevna13 explică (pentru Silazion):

Ce model de barbat? Fara serviciu, violent si nebun? Oricum, nu s-a pus problema niciodata sa interzic o relatie intre tata si copil.