| nuconteazacinesunt_1308 a întrebat:

As aprecia mult daca mi-ati da un sfat, o incurajare ceva, macar cititi-mi povestea. Va rog mult de tot, astept raspunsuri!

Am placut cred ca timp de 4 ani un baiat si intr-un final s-a aflat totul, iar el mi-a recunoscut ca nu stie daca tine mai mult la mine decat la o prietena. Pe acest baiat chiar il credeam deosebit, aveam multe in comun, dar am inteles, nu a fost sa fie. Am suferit extrem de mult, deja imi facusem atatea iluzii si totul s-a destramat intr-un moment.
De atunci nu am mai reusit sa iubesc din nou. In acest timp, la liceu toti baietii imi dadeau atentie (asta nu e demult, ma refer in toti acesti ani scolar), eu in schimb, am refuzat foarte multi baieti, dar nu avea rost sa imi bat joc de ei pretinzand ca ii plac. Acum toti ma urasc. Toti acesti baieti ma urasc din acest motiv, pentru ca i-am refuzat, iar fetele toate din clasa sunt invidioase si imi fac viata un iad. Nu am nici o prietena, toate fetele ma vor departe de ele, in general ies cu baietii, dar doar ca amici, doar pentru ca nu am de ales. Bineinteles acum din acest moment fetele si baietii pe care i-am refuzat ma judeca din cale-afara, imi spun ca sunt o c...si doare, cand de fapt toata viata mea am placut un singur baiat, iar acela si-a batut joc de mine. Sa nu credeti ca le-am dat apa la moara vreunuia, nici asta nu am facut, doar nu am mai avut de ales, nu ma puteam inchide in casa.

In ultimele 2 luni am inceput sa vorbesc si sa fiu destul de apropiata de un baiat care se afla in aceeasi situatie ca mine, a suferit din cauza unei fete nu mai superioara mie prin ceva anume (de care lui i-a placut) si care si-a batut joc de el in ultimul hal, desi la cum arata el, toate fetele il pandesc si le-a ignorat pe toate. Ne-am plans unul altuia pe umar si am devenit chiar buni prieteni (iar el dupa ce a vorbit cu mine s-a despartit cu greu de ea, a trecut deja o luna jumate), mai mult ca sigur uneori mai mult decat prieteni, asa incat toata lumea credea ca suntem impreuna.
Eu m-am indragostit de el, miraculos, dupa 4 ani in care nu am mai placut pe altcineva in afara de acel baiat. I-am lasat cateva apropo-uri (de altfel si subiectele pe care le vorbeam cu el ma ajutau sa fac asta), dar intr-un final mi-a spus "acest baiat pe care il crezi tu potrivit, este confuz si nu vrea sa riste sa te faca sa suferi. mi-e frica sa mai incerc din nou, pentru ca nu stiu daca mai merita sa mai tin la cineva. dar inca sper ca o sa mai gasesc pe cineva". Mi s-a taiat respiratia cand am vazut astea, cum se poate sa patesc asta din nou? De ce am atata ghinion cand e vorba de fericirea mea, dar in schimb trebuie sa sufar pentru ca altii nu au putut fi fericiti?
As putea bineinteles sa fiu cu oricine altcineva, dar nu cred ca sunt in stare, nu stiu cum m-ar ajuta asta, pentru ca deja am crezut ca am gasit de 2 ori persoana potrivita si m-am inselat.

Ce sa fac? Mai am ce sa sper de la acest baiat, avand in vedere ca vorbim toata ziua si cand ne vedem nu ne mai dezlipim unul de altul? Mi-a spus o data si ca sunt nepermis de frumoasa sau asa ceva, sau ca sunt mult prea buna pentru oricine. Nu inteleg. Sunt derutata. Nu e genul care isi bate joc. E posibil sa mai simta ceva? Si referitor la situatia mea cu fetele si restul lumii, pot face ceva?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Acest baiat inca nu-si da seama peste ce o nimerit. Nu-mi vine sa cred cat de prost te face dragostea, sa steie ani de zile cu o fata care si-a batut joc de el, apoi sa se teama sa mai faca un pas.
Dar si tu ai gresit mult, desi asta in final iti face un bine, si poti vedea acum ca toti baietii aia care te-au invitat nu ar fi meritat un raspuns pozitiv de la tine. Totusi, sa traiesti 4 ani pentru unul fara ca respectivul sa cunoasca asta (aici mi se pare ciudat tipul, ca nu a observat nimic) laughing, este o prostioara destul de mare.
Insa acum tu ai viitorul in maini, si prezentul prieten stie ce simti pentru el. De acum trebuie sa-l lasi pe el sa decida ce vrea, dar sa pastrezi usile deschise. Adica nu merita nici sa rupi legatura de prietenie cu el, dar nici sa astepti toata viata daca el se tot codeste.
Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de ajutor
Apropo, cand zic de alternative nu ma refer la acei colegi care si-au dat arama pe fata, dar cred ca ti-ai dat seama de asta. happy

9 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Nu DISPERA. vA VENI ACEL [FAT FRUMOS ] cind nici nu te astepti.Capul sus si fii optimista pentru ca esti tinara.

| Alina a răspuns:

Sfatul meu sincer e sa rupi legatura cu el... spune ca nu vrea sa te raneasca insa prin refuzul lui te-a ranit mai mult decat isi poate imagina. Ce rost are sa speri daca el nu vrea o relatie cu tine? Incearca sa fii mai sociabila cu cei din jur, sa legi prietenii, mai ales acum, ca este vara.Eu iti doresc multa bafta si nu uita ca este cineva care te merita.Si inca un sfat, nu mai fi atat de selectiva si nu mai ignora toti baietii ...stii cum se zice "foamea vine mancand". Bafta multa!

| Amrita a răspuns:

In legatura cu fetele.nu cred ca poti face ceva.De ce? Pentru ca ele nu stiu ce e aia sa fii o fata sensibila, modesta si corecta.Lasa-le in pace, sa nu crezi ca vei ramane fara prieteni.Va veni si vremea cand vei intalni o prietena buna.

Acum in legatura cu acel baiat ...Eu cred ca si el incepe sa simta la fel pentru tine doar ca si el are aceleasi temeri ca si tine. Sincer, cazul tau m-a impresionat destul de tare...
Nu renunta la dragoste. desi eu am facut asta tot din aceeasi cauza ca tine, dar la mine e cam altceva. Trebuie sa te simti norocoasa ca ai dat peste un asemenea baiat! El este balsamul tau. este alinarea ta. Nu-l pierde si mai bine asteapta sa faca el primul pas intr-o relatie...

| AnaBlackVampire a răspuns:

Doar nu vei sta toata viata suferind dupa acel baiat (ma refer la primul) incearca-ti norocul cu al doilea nu ai nimic de pierdutbig grin
Cat despre relatia cu celelalte fete nu-ti face griji plimbate prin diferite locuri si poate vei intalni o fata care sa iti fie o prietena adevaratabig grin

Succes:*

| sy46 a răspuns:

"In three words I can sum up everything I've learned about life: it goes on!" cred ca asta zice mai mult.

Ar trebui sa treci peste, pe viitor sa nu iti mai dai atatea sperante.
Incearca sa iti faci prieteni noi, si cu baiatul acesta, ori vorbesti deschis si pe fata, ori ramaneti amici si mai pastrati o oarecare distanta; spune-i clar ce simti, si intraba-l ce simte si el. ( daca tot sunteti asa apropiati, nu consider ca ar fi problema o conversatie deschisa). Incearca sa ignori rautatile venite din toate partile.

| candycane16 a răspuns:

Daca e scris sa fii cu el, pai vei fi.totul va veni de la sine.nu te grabi.lasa asa totul cum este, ca sa nu agravezi situatia.
succesekiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi asa deprimata doar dragostea doare.Eu sunt casatorita si imi iubesc sotul si el la fel, dar cind ne certam putin sau alte neintelegeri stii ce mai doare, dar tu nu esti casatorita si nu esti baba ca viata sa se termine aici. eati minele in dinti ridica capul sus si iubeste acum acest baiat daca doamne fereste va despartiti peurma nu e sfirsitul lumii, iti vei gasi alt baiat, dar tu trebuie sa fii mindra si sa nu te lasi umilita sai dai de inteles actualului tau iubiut ca esti puternica si esti o adevarata femeie. Eu terog mult nu te emotiona si nu te sfii in public(daca sincer eu am iubit de doua ori si cu al treilea iubit m-am casatorit si nu am murit si nu m-am inbolnavit) peste vo 5 ani o sa zici ce mai problema aveam si eu atunci caci cu cit te maturizezi problemele capata un caracter mai serios. Eu iti doresc sa iubesti acum cu foc, iar cu colegii poartate mai mindra si cu capul pe sus si totul o sa fie bine, bafta.

| Cristinaaa a răspuns:

Simte ceva. Daca iti da atentie si se poarta frumos cu tine atunci da.Cu fetele, lasa-le naibii in pace, iti poti face si altele. Celelalte crapa de invidie.winking

| denisa_4116 a răspuns:

Uita gandeste-te ca nu ti sa inamplat niciodata deci nu ai fost cu nici un baiat nu nimic ci gandeste-te sunt un mileard nu mai te gandi la primul baiat, atunci al doilea baiat s afie.