| anonim_4396 a întrebat:

As dori o informatie,cine ma poate ajuta? Mama romanca tata american,copilul nascut in america,ambii parinti au cetatenie americana, Se doreste cetatenie romana pentru copil, ce acte sunt necesare?
Va multumesc,

6 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Ca un copil sa aiba cetatenie romana legea prevede ca unul din parinti sa aiba cetatenie romana.
Daca mama are inca cetatenie romana, sa ia legatura cu amabasada Romaniei.
I se vor comunica actele necesare si modalitatea de transmitere.
Sa va traiasca!

| ssimon a răspuns (pentru CataC):

Ms.ptr putin.acest raspuns il cunosteam.

| CataC a răspuns (pentru ssimon):

Dar te plictiseai si voiai sa intrebi si pe internet?

| Alexandru0007 a răspuns:

Sa mearga la ambasada