| madalicii a întrebat:

As dori si eu sa-mi spuna cineva ce acte sunt necesare pentru a intocmii o casatorie.Saptamana asta vreau sa scot actele si nu stiu ce trebuie sa fac cati martori imi trebuie...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dosarul depus pentru casatorie trebuie sa cuprinda actele prevazute in Metodologia aprobata prin HG nr.64/2011, in functie de situatie. Intr-o situatie normala trebuie sa cuprinda cerificatele de nastere, cartile de identitate(ambele in original si copie), certificatele medicale, declaratiile ca nu au mai fost casatoriti, declaratia de casatorie. La incheierea casatoriei (nu la depunerea dosarului) trebuiesc doi martori. Succes si numai bine!

| Ciprian16 a răspuns:

Acte necesare pentru cununia civila

Rochii de mireasa Demetrios

In primul rand e bine de stiut ca varsta legala pentru casatorie este de 16 ani pentru femei, si de cel putin 18 ani pentru barbati.

Pe scurt aveti nevoie de :
- certificate de nastere
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie)
- buletine de identitate
- declaratia de casatorie
Actele se depun la Starea Civila cu minimum 10 zile inainte de oficializarea casatoriei.

1. Actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
2. Certificate le de nastere in original si copie (nelegalizata);
3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori);
4. Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.
5. Prezenta fizica a ambilor soti la depunerea actelor.
6. Un plic timbrat autoadresat.
Uita-te acolo>>>> http://www.enunta.ro/acte_casatorie.html
Bafta si casa de piatra!

| madalicii explică:

Multumesc mult de tot