| silcob a întrebat:

As vrea sa discut cu sotul meu niste evenimente din trecutul lui. L-au afectat si il afecteaza in continuare, insa daca aduc vorba despre ele se inchide si inchide dialogul. Cum sa il fac sa se deschida? Cum sa ma apropii suficient, incat sa poata vorbi deschis despre ele? Cred ca asta l-ar ajuta putin. Nu i-am reprosat niciodata nimic sa zic ca din cauza asta nu vorbeste cu mine.Cred ca il doare prea tare orice discutie, insa consider ca nu poate trece peste daca nu se elibereaza de povara.

Răspuns Apreciat de Editori
| AliGab a răspuns:

Spune-i ca ti-ar placea sa discute acel subiect cu tine si ca vei fi alaturi de sl oricand si oricum, si, daca si el doreste, vei fi acolo sa-l asculti. Dupa aceste vorbe nu mai incerca nimic, ci inarmeaza-te cu rabdare. S-ar putea sa se deschida peste o saptama sau peste un an.
Cu cat insisti mai tare asupra subiectului cu atat el se va inchide mai tare, pentru ca insistentele tale vin ca un bombardament asupra lui, iar el incearca sa se "apere" asa cum face o broasca testoasa in carapacea ei. Succes

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ar trebui intii sa te gindesti la cateva aspecte:
1) Cit de mult e afectat sotul tau de trecutul lui? Se vede asta in viata de zi cu zi, sau a fost cindva si acum e totul ascuns in sufletul lui, el ducind o viata normala?
2) Cit de mult afecteaza trecutul lui relatia voastra? Sunt aspecte care te deranjeaza, sau totul e normal si este doar vorba de dorinta ta ca el sa fie total deschis?
Daca totul e normal, eu zic sa lasi lucrurile asa cum sunt. Nu insista sa se deschida, poate nu faci decat sa se inchida mai mult. Poate ca pentru el totul e trecut, si tocmai faptul ca nu vrea sa isi mai aduca aminte e solutia la ce s-a intimplat. Ai grija ca nu cumva insistind, el sa se deschida, dar cu acest lucru sa se deschida si o cutie a Pandorei, adica deschiderea sa sa nu duca la alte chestii rele. Ai grija ca nu cumva sa deschizi o rana pe care probabil timpul a reusit cumva sa o cicatrizeze.
Si inca un aspect. Cum este relatia voastra? Deschiderea vine in urma increderii, a increderii ca vei fi inteles, ca vei fi acceptat, ca nu vei fi judecat (poate gresit). Daca vrei sa se deschida complet, lucreaza la aceste aspecte, accepta-l in totalitate asa cum e, cauta sa il intelegi in toate actiunile lui, nu-l judeca atunci cand greseste, ci cauta solutii pentru repararea greselii. E usor? E greu? Depinde in ce stadiu e relatia ta cu el.
Ar trebui sa mai tii cont si de o diferenta clara intre barbati si femei: daca femeile sunt dispuse sa vorbeasca despre problemele lor, barbatii prefera mai bine sa taca, si sa caute solutii practice. Deci e ceva care nu ar fi anormal ca sotul tau sa nu iti spuna ce a fost.

| mgtow a răspuns:

Daca nu se lasa interogat spune-i ca nu va mai violati si atunci o sai prinda rau seceta

| mihai69 a răspuns:

Dacă are cu adevărat o problemă, nu cu tine ar trebui s-o rezolve, ci cu el însuși, ajutat eventual de un specialist - psiholog sau preot, depinde de fiecare spre cine anume ar vrea / putea să acorde încredere.

| Endoryus a răspuns:

Trebuie sa inveti ca barbatii nu sunt femei. Bocind despre problemele noastre nu ne ajuta cu nimic. Lasa omul in pace si nu il mai bate la cap daca vezi ca nu vrea sa deschida acel/acele subiect/e.

| Tian44 a răspuns:

Fapte peste vorbe. analizeaza situatia, arata-i ca iti pasa si ca trebuie sa coopereze si el daca vrea ca viata voastra impreuna sa fie fara tensiuni happy

| Anee1667 a răspuns:

Nu știu dacă aceste discuții ar fi foarte benefice pentru el. Soțul tău evită subiectul pentru că duce o luptă singur între trecut și prezent. Are nevoie de multe activități, de momente haioase, glume, filme, ieșiri în aer liber, lucruri care să-l distragă de la gândurile și monotonia zilnică.
Oferă-i atenție, afecțiune și sprijin.
Abordează mai rar subiectele care îl afectează și dacă o faci asigură-te că el este calm și relaxat. Întreabă-l zilnic cum se simte, dacă este bine și dacă are nevoie să vorbiți mai deschis.