| AnastasiaPaduras a întrebat:

As vrea sa fug de acasa pentru ca ma simt mereu dată la oparte simt ca numai pe cea mica o iubesc si cu mine se comporta ca si cum as fi un caine mama imi spune " animală " tata imi spune " marș si proasta " si cand mai gresesc uneori ma i-a la batatie si eu nu mai suport?! Nu stiu ce sa fac! Si mie cam frica sa plec pe strada ca daca plec trebuie sa imi iau si cainele si sora! Si o sa fie mai multe guri de hranit! Si nu avem unde sa stam si nu ma duc la nimeni in casa doar pentru ca ma roaga frumos ca pe lume sunt si frumoase dar mai multe rele! Ajutati-ma va rog!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti fugi de acasa, dar poti invata sa te comporti ca un copil cuminte si ascultator, iar parintii te vor trata ca unul normal.
Daca fugi, nu rezolvi nimic, deoarece vei fii prinsa cu Politia si in cazul in care refuzi sa te introci, te vor inchide intr-un camin de copii, pana la varsta de 18 ani, cand legal esti libera.
Am un singur sfat sa-ti dau: invata sa fii cuminte, respectuoasa si sa-ti asculti parintii, faptul ca se poarta frumos cu surioara ta, imi confirma ca nu sunt cretini si nici prosti, dar probabil ai o fire rebela, care nu asculta si nu face ceea ce parintii ii cer sa faci.

| Takishima a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce parinte ar zice "mars " sau " proasta" la copil? Un om inteligent ar pedepsi un adolescent sau copil interzicandu-i dulciuri, televizor sau internet. Asa se invata.Nu abuzi un copil sa creasca cu probleme de personalitate mai tarziu. Parintii ei inteligenti nu sunt.

| Ramo137 a răspuns (pentru Takishima):

Ohoo mii de parinti stiu si eu ca isi injura in toate felurile copii. Si mama ma injura doar ca e ea nervoasa de la munca. Desi o ajut in casa nu zice un multumesc.
Daca n.ai asa parinti bucura.te ca scapi de certuri zilnice. Ca eu n.am prea auzit deloc ca copii sa se inteleaga f bine cu parintii

| Coquinnnna a răspuns (pentru Takishima):

Siteul, pardon, societatea e plina de parinti din astia narcisisti care incurajeaza un astfel de comportament abuziv asupra copiilor.

Am pus si eu mai demult o intrebare despre utilizatorii majoritari ce tin cu astfel de parinti, decat cu saracii copii.

Rar vezi pe aici vreunul normal la cap care sa acuze parintii de asa natura, mai toti dau vina pe copii, care clar merita sa fie batuti, jigniti, injurati samd, desi orice ar face un copil, nu merita un astfel de tratament. Si din ce se vede din povestile lor, copiii nu fac nimic si sunt tratati astfel. Si se mai mira lumea de ce sunt atatea crime.

Apropo, duduia e campioana a zilei, la ce te astepti?
Se mai si lauda pe aici ca are copii, vai si amar.

| AnastasiaPaduras explică (pentru Violleta2022):

Pai da... Dar mai bine stau in camin decat cu astia!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles totusi, daca vrei sa pleci de acasa, de ce vrei sa rapesti cainele si pe surioara mai mica?
Ei ce ti-au facut?
Ori tu ai o problema de razbunare aici?
Tare imi este teama ca esti un copil obraznic, care vrea sa-si pedepseasca parintii...

| AnastasiaPaduras explică (pentru Violleta2022):

Eu nu vreau sa ma razbun pe nimeni si daca plec eu vine macar Bruno ( cainele meu cu mine) si ca sa intelegi mai bine sunt o mama pentru cea mica pentru ca ei nu au grija de noi

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnastasiaPaduras):

Pai, mai sus a spus ca o iubesc doar pe surioaara ta cea mica, a cum schimbi povestea?
Eu spun sa fii ascultatoare si sa faci ceea ce ti se cere, ca sa te iubeasca si pe tine, cum o iubeste pe sora ta.

| minrest a răspuns:

Ce crezi ca s-ar intampla daca ai fugi de acasa? Daca esti fara aparare, te violeaza cineva cu prima ocazie. Plecata de acasa nu mai ai nici o aparare. Vrei sa iti rapesti sora mai mica? Pai aia in cateva zile pe strada moare. Ce o sa manaci? Vrei sa cersesti pe strada sau cum? Chiar si prin postarea asta te-ai pus in pericol. Nu raspunde la mesaje ca nu stii cu cine vorbesti. Copiii sunt foarte usor de manipulat.

| danay72 a răspuns:

Când sunt bine dispuși părinții tai, încearcă și spune-le cum te simți când te tratează urat. Încearcă și discuta deschis și sincer, dar nu ii acuza, ca sa nu se enerveze. Dacă îți vorbesc urât, nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia.

| Ramo137 a răspuns:

Suna la protectia copilului. Cauta pe net numarul

| Moon1997 a răspuns:

Incearca sa te linistesti la cum ao scris ai o varsta mai cruda e rau cand animalele astea de parinti ajung sa isi bata joc de copii...stai linistita acasa si va trece cumva incearca sa nu le pui la suflet lumea e mare si e greu singura, daca te ajuta lasa-mi mesaj in privat mai vorbim te mai ajut

| minrest a răspuns (pentru Moon1997):

Vad ca esti adolescent, toate discutiile tale sunt despre Metin, cam ce vrei tu sa vorbesti cu un copil vulnerabil prin mesaje private? Sa o ajuti spui. De fapt nu o poti ajuta, te joci cu cuvintele sau cum?

| Georgiana12134 a răspuns:

Te inteleg, si mie mi se intampla cu ai mei la fel, doar ca eu ma iau in gura cu mama zi de zi, ma face curva, bagaboanta si in toate felurile posibile ceea ce nu ma asteptam de la ea sa spuna lucruri false despre mine desi ma stie de cand m-am inascut. Uneori simt ca nu mai pot si incep sa plang si ma descarc.Eu ma uit la anime /cant / desenez /ascult muzica.Gaseste-ti ceva de facut care sa-ti placa si pe care te poti descarca. Daca te simti rau, poti vorbi cu mine si sunt oricand cand ai nevoie de un sfat, poti sa vorbesti cu mine si sa-mi spui tot ce ai pe suflet, asa descarcandu-te pe mine.
Sper ca o sa-ti fie de folos happy.