| doar.eu a întrebat:

As vrea sa va pun o intrebare: Cat de importanta este persoana iubita pentru voi? In fiecare zi vad in jur relatii care se destrama de fiecare data din prostii.Eu sunt de parere ca, in momentul in care ajungi sa investesti intr-o relatie, in momentele grele, trebuie sa dai tot ce poti din tine si ORICE AR FI sa nu lasi persoana iubita. Daca iubitul meu ar avea un accident, de exemplul, as fi in stare sa stau o viata intreaga cu el fara sa regret si asta nu din mila, ci pentru ca stiu ca pentru orice este o rezolvare.Eu cred ca ceea ce conteaza cu adevarat este PERSOANA si sentimentele pentru aceasta, nu circumstantele sau alte lucruri. Dar nu am mai vazut oameni in ziua de azi care sa fie sprijin pentru altii si care sa fie fideli.
Poate pare o intrebare aiurea, dar vreau sa vad si parerea sincera altora

Răspuns Câştigător
| thegreenalien a răspuns:

Suna stupid, dar sunt mandra de tine, sunt cumplet de acord cu tine.Probabil intrebarea nu este dedicata mie, pentru ca nu am un raspuns, pot doar sa completez la ceea ce ai spus. Sunt persoane in jurul meu care dupa o saptamana s-au plictisit.Nu pot sa conceptcum iti ajunge o saptamana sa te plictisesti de o persoana atata timp cat cu totii stim cat de complex e omul ca si personalitate, caracter, reactii. Nu iti ajunge o viata sa il cunosti pe cel de langa tine in totalitate si zilnic descoperi ceva nou in cel / cea pe care o / il iubesti.Cum poti sa te plictisesti de cineva? Pe de alta parte mai sunt si alte tipuri de oameni care se plictisesc, dar din obisnuinta / comoditate prefera sa nu spuna si aleg sa insele.In conceptia mea( poate putin exagerata ) nu poti sa iubesti decat o persoana si iti ajunge una singura si daca inseli nu faci altceva decat sa dai dovada de lipsa de respect in primul rand fata de tine, in al doilea rand fata de ceilalti 2 implicati.De asemenea orice om care dispune de putin bun simt si ceva legi morale va fi strapuns de remuscari dupa o asemenea fapta, iar lucrurl care doare cel mai rau este sa fi dezamagit de propria persoana. Si gata te-am lasat, desi as putea scrie romane despre asta. Te felicit pentru intrebare!

15 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sincer am citit toate parerile si inteleg de aici diferenta dintre iubirea nebuna si cea matura! @doar.eu si eu am gandit ca tine, multi, multi ani dupa casatorie.Stiam ca pentru persoana iubita faci totul, neconditionat.Ca peste dragoste se asterne si obisnuinta, si mila, si compromisuri, si iertari! Dar daca nimic din toate astea nu primesti inapoi, intr-o zi obosesti sa le faci.In plus te intreb ca si marius37 :daca tu daruiesti tot, iar acea persoana te tradeaza dupa ani si ani, il mai iubesti la fel?

| Razvan a răspuns:

Relatiile din ziua de azi dintre adolescenti dureaza atat de putin datorita lipsei de comunicare dintre parteneri si a faptului ca asculta mai mult ce zice lumea decat persoana dragawinking
Iubirea a ajuns sa fie un sentiment destul de rar in ziua de azi, din pacate iar povestile de dragoste cu happy-end sunt si mai putine
Nu multi sunt in stare de sacrificiul de care vorbesti tu, pentru ca in majoritatea cazurilor cand ai un necaz atat de mare esti abandonat sau privit cu mila. Iar cand mila ia locul iubirii si vine de la persoana la care tii e trist. E trist sa te gandesti ca stranesti doar compasiune unde candva ardea flacara iubiriihappy
Cine stie? Poate vom invata din nou sa iubim cu adevaratwinking
In fond, speranta moare ultima!

| Anca a răspuns:

Sunt de acord cu cei care spuneti ca, iubirea adevarata nu se traieste in adolescenta!

Iubirea adevarata e acea iubire matura!
In adolescenta sunt simple jocuri intre orgolii, nebunii de moment si capricii!
Doar cand esti adolescent poti sa iubesti mai tare un om care te dispretuiesti. La maturitate, vei alege sa te retragi si sa uiti!

Imi doresc f mult sa iubesc!
Dar barbatul pe care il voi iubi va trebui sa merita. Sa fie pe aceiasi lungime de unda cu mine si sa nu avem o iubire comuna, prosteasca, care in final va duce la monotonie.
Vreau o relatie care sa aiba intai o temelie, pe urma sa se nasca. Nu ca un castel de nisip in aer!
Cand voi avea acea relatie atunci ma voi simti implinita si voi stii ca pot face totul pentru el, la fel cum el are face totul pentru mine.
Inca n-am gasit persoana despre care vorbesc!

| EUSIATIT a răspuns:

IN mare parte ai dreptate dar citi sunt si gindesc ca tine? NU stiu citi ani ai dar poate faci parte din generatia cu ceva radacini din 1989] caci acum mai greu gasesti pe cineva sa gindeasca asa. tineretul de azi.

| 16.laura.16 a răspuns:

Pentru mine el e tot!
E zambetul de dimineata, e umarul pe care plang, e sufletul meu, e pata de culoare din lumea asta gri! Sunt dispusa sa fiu alaturi de el mereu, si la 3 dimineata daca are nevoie pentru ca il iubesc!
Asta inseamna pentru mine iubirea : incredere, suport, respect...totul.
Ai dreptate in ceea ce spui si sunt sigura ca atunci cand vei avea o relatie vei fi foarte fericita!

| Emeraude a răspuns:

Cu siguranta ca este una dintre cele mai importante, daca nu cea mai importanta persoana din viata mea! Daca i s-ar intampla un accident, as ramane alaturi de el, chiar daca asta ar insemna sa-mi irosesc viata, pentru toate momentele fericite pe care mi le-a daruit. Daca am ramane pe drumuri in miez de iarna, tot ne-am incalzi noi cumva.In orice problema exista o farama de speranta, o rezolvare. Doar cei care nu vor nu o gasesc...succes!

| tim a răspuns:

Bravo bai! Hei, pe asta de ce n-o face nimeni expert TPU? Uite ca se poate, mai sunt si persoane de calitate! Eu inca nu am gasit astfel de persoane, desi sunt mai batran ca tine. Ce-ar fi sa te luam de exemplu?!

| tuska a răspuns:

Acum depinde, poate fi persoana iubita pentru tine, dar sa nu fi tu pentru el, si atunci nu poti reactiona la fel. Oricum pentru dragoste se face orice, mai ales daca esti si te simti iubita!

| tuska a răspuns:

Maryus, ai mare dreptate. L a17 ani plangeam cu lacrimi de crocodil, credeam ca iubesc, dara acum dupa ce am castigat niste ani si niste experienta observ ca au fost jocuri. Adevarata dragoste, iubire e atunci cand esti copt. Dupa parerea mea, de la o anumita varsta vezi altfel lucrurile.

| doar.eu explică:

@maryus37
Nu ma refeream numai la relatiile dintre adolescenti, ci la orice relatie care implica iubire.Eu gandesc altcumva, nu ca tine.Si pot zice ca am destula experienta de viata (mai ales in domeniul relatiilor), asa ca imi sustin ideea! Si aici chiar nu vorbeam de mila si obisnuinta, ci angajamentul care vine odata cu iubirea.Eu pun multa valoare pe o persoana! Asta e gandirea mea, nu trebuie sa coincida cu a ta (apropo am 18 ani jumate)

| tisha a răspuns:

Degeaba iubesti daca nu esti iubita.De fapt, noi cica nu iubim.Suntem indragostiti de parerea pe care o avem despre acea persoana.Nu poti face sacrificii la infinit, fiind tratata cu indiferenta.Ca orice persoana, ai nevoie de afectiune si de sprijin.Cu trecerea timpului, vezi altfel lucrurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar avea un accident in timp ce o tanara domnisoara ii face un sex oral, ai mai sta langa el la spital? smug
Sunt greseli ce distrug marile iubiri, apoi sunt sentimente ce le consideram amintiri.
Orice ar fi... Nu sunt de acord, atat timp cat nu ma leaga prea multe de acea femeie, decat o inima nebuna.
Sa iubesc o pot face de atatea ori, sa construiesc o familie fericita e mai greu.
Pentru nevasta mea, mama copiilor mei poate ca m-as putea gandi: orice ar fi;
Uneori mila si obisnuinta sunt MAI PUTERNICE DECAT IUBIREA, iar tu despre ele vorbesti.
Este importanta dar asta atat timp cat e asa cum vreau eu.
Nu stiu ce varsta ai, nu stiu despre ce relatii vorbesti, iar daca te referi la cele dintre adolescenti sau tineri 20-22 de ani, aia e ceva normal. E o simpla nebunie! Iubirea de la 20 de ani nu tine o viata. Esti inca copil si nu stii ce iti ofera viata.
Hai sa nu mai vorbim de iubire, respect, vad tot mai multi oameni care vorbesc despre ele si uita sa le mai si traiasca. Nu are rost sa gasim vreo filozofie despre fenomenul numit iubire, pentru asta intreaba inima ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@doar.eu -18 ani si spui ca ai experienta?laughing Ce stii tu copila ce inseamna o relatie serioasa. Ce spui tu acum sunt doar vise, copilarii, insa cu trecerea timpului, o data cu esecurile, dezamagirile in iubire iti vei schimba parerea. Vei vedea ca nu merita pentru nimic in lume sa pui prea mult suflet si sa fii atat de increzator in iubire. Cand lacrimile vor curge, cand speranta la o noua iubire se va stinge, si luna trista se va plimba, sa mai imi spui atunci de iubirea ta.
Poate ca asa gandeam si eu la varsta ta. Dar azi vad iubirea ca pe un rau necesar. Iubirea dintre un barbat si o femeie, nu este un lucru fara de care nu putem sa supravietuim. Poti gasi iubire in tot ce ne inconjoara...Nici nu am spus ca trebuie sa avem aceleasi idei, aia e parerea ta, asta e a mea. Eu sunt unic, fiecare dintre noi este unic, prin sentimente, trairi si ganduri.
Te amagesti si amare vor fi lacrimile cand vei realiza ca nu ai fost iubita. Dar... asta e varsta. Eu sunt mai "batran" decat tine cu ani buni. Nu imi vorbi mie despre ceea ce inseamna iubirea, am cunoscut-o mai bine decat oricine, am visat-o, am cautat-o, am trait-o, am pierdut-o, am urat-o, iar acum o iubesc din nou.
Iubiti-va mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar tu, stii foarte bine ca acestea sunt idealuri, si atat. oricare iti va spune ca iubeste sincer si va fi alaturi de persoana iubita pana la sfarsitul veacurilor dar tot oricare va sti sigur ca nu crede asa ceva. e bine cum gandesti, tu dar am mari indoieli ca vei gasi un suflet pereche care sa corespunda nazuintelor, si sperantelor tale.iti doresc succes, dar stii deja ca 95 %am dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti probabil o persoana idealista. da, asa ar fi ideal cum zici ti insa in viata reala nu totul este doar alb si negru.mai sunt si alte nuante! sad