| LanguageMaster a întrebat:

Asociațiile studențești sunt un loc bun pentru a-ți găsi prieteni?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de tine. Daca esti o persoana deschisa si te identifici cu valorile miscarii stundetesti vei ramane cu prieteni pe viata, daca nu..probabil nu e pentru tine.

Depinde acum de ce asociatii ai in facultate si ce obiective ai.
In Romania ai sute de asociatii studentesti care sunt grupate in 3 federatii, USR (uniunea studentilor din Romania), UNSR (uniunea nationala a studentilor din Romania) si ANOSR (alianta nationala a organizatiilor studentesti din Romania). Ultima e singura care face parte si din organizatia europeana a studentilor ESU (european student's union) pentru ca celelalte doua au fost mult timp suspectate cum ca ar fi pepiniere ale PSD/PNL (nu mai stiu care e care).

Acum, organizatiile sunt de obicei profesionale, sindicale sau mixte. Cele profesionale fac proiecte pentru studentii carora se adreseaza (pentru angajabilitate, skilluri, cunostinte etc), in timp ce cele sindicale fac activitate de reprezentare la nivel de facultate/universitate iar cele mixte de ambele. Nu stiu daca exista organizatii/ligi pur sindicale dar exista unele pur profesionale.

Cam toate organizatiile/ligile studentesti (cu exceptia celor religioase) imbratiseaza cel putin la nivel declarativ principii cum ar fi democratia, independenta si deschiderea catre studenti de toate orientarile sexuale, culori ale pielii sau religii si promoveaza in general.

In functiile de principiile tale si ce vrei sa faci, uita-te pe site-ul ligii si mergi al nsite sedinte, o sa iti dai seama imediat cum sta treaba.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea. am cunoscut o persoana cumsecade aici in TPU

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte bun dacă ești activ.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca loc, da.