| ovidiu_5114 a întrebat:

Astazi a fost una din zilele mele cele mai urate sad. Nu stiu cum sa fac si cum sa trec de-abia mai scriu si aici. Am facut un nou cont pe care postez intrebarea asta happy. Deci sa incep cu inceputul unchiul meu(cel mai tampit din familie) este un betivan ipocrit care vine si sta pe la noi 3 zile din 4 deoarece asa este de servici cu toate ca el are apartament(mentoniez ca noi suntem de la tara), deci tatal meu era bolnav si cand am depistat boala ne-am mutat la mama mamei mele care are 3 fete printre care si mama si un baiat(unghiul care nu poate fii numit unchi), dupa un an jumate de cand ne-am mutat tata a murit adica la inceputu lu 2005 sad asa si prin 2006 mama a cunoscut pe altcina avand doar 29 de ani asa si ne aflam in certuri ipocrite pe care le are mama cu unchiul meu care este sub ipostaza bauturii tot timpul ba din vina tatalui vitreg ba din vina ca e carecta ea ca mama asa dar problema cea mare este ca mama mamei mele il iubeste cel mai mult pe unchiul meu deoarece este singurul baiat si asa linguseli deci ii face orice ii da bani sa bea ii cumpara bautura tot tot tot ii ia apara in orice face chiar daca a gresit ne jigneste pe mine pe sora mea de 8 ani pe mama ne face prosti indisciplinati(eu am 16 ani) el nu pune mana la lucru la nimic decat sta se uita la meciuri sta in carciumi lucreaza noaptea si ia o gramada de bani pe nimica si ii mai da si bunica din pensie ne face un clavar el nu aduce niciun ban in casa dar i se da mereu mancare la pachet etc fura ce se poate... ma rog multe nu va puteti imagina ce nu face cam la vreo 6-7 luni avem cate o cearta(o cearta dar grava) si astazi a fost ceva asemanator cu cearta trecuta(ori ca plecam la mama tatalui vitreg ori la mama tatalui meu natural straight face si bunica vinde casa, casa care nu este deloc ca la tara este aproape hai sa nu zic ca o vila dar aproape si o imparte copiilor) eu ce pot sa fac? nu imi pot da seama am stat tare nu am plans dar pana la urma m-am descarcat exact cum se spune si baietii plang cateodata cand il vad(acum e la bar 100% sau cu vreo curva cu care l-am prins de foarte multe ori (cand il vad asa cum o injura pe mama si el care este un prost de nu mai poate ii da bani la curva cat e de vai de el ii dau un punm sau 2) off. si bunicii ii zic da nu ii face nimic ne facem de ras) dar stau cu frica ca s-ar putea sa vina si mai beat si sa o ia de la inceput... eu ce pot sa fac sa nu plecam maine am mai ajuns odata in ipostaza asta prin februarie si nu am plecat straight face

multumesc, imi cer scuze ca am ratat multe chesti sad extrem de multe dar la cate face sad

parca ma simt si eu mai in siguranta ca totusi am spus si eu cuiva ce am pe inima sad spers sa cititi si sa intelegeti dar si eu sunt aiurit in momentu asta? ce sa fac eu maine sa ma duc la liceu sa nu

8 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Nu are treaba scoala cu tot ce se intampla la tine in casa, problema este ca ar trebui inlaturat acest "unchi", mama ta trebuie sa ia o masura sa discute cu ceilalti si sa vada ce se poate face in aceasta privinta, eventual ar fi mai bine sa va mutati voi sa puteti duce o viata mai linistita, Tu, copil fiind, ai nevoie de liniste pentru a putea invata. Sper sa rasara soarele pe strada ta intr-o buna zi.Bafta!

| Sin a răspuns:

1.Nu vad legatura dintre scoala si unchiul tau, la urma urmei nu el te intretine si nu el iti da bani de scoala, nu el e tatal tau prin urmare nu are niciun drep asupra ta.Prin urmare nu ai niciun motiv in a nu merge la scoala.
2. Ce cautati sub acelasi acoperis? Mama ta ar trebui sa se gandeasca serios la o solutie, ori va mutati, (la actualul tau tata vitreg eventual) ori unchiul tau sa stea acasa la el, din cate am inteles el are un apartament.
3. Bunica (respectiv fosta soacra a memei tale) nu are ce cauta sub acelasi acoperis cu voi, mai ales pentru ca mama ta si-a gasit pe altcineva, soacra poate face multe lucruri cu intentie, sa-l intoarca pe unchiul vostru impotriva voastra.

| carminaburana43 a răspuns:

Problema ta e foarte grava. Daca nu ai tata si mama ta e slaba sa puna picorul in prag, bunica de asemenea spune problema unei profesoare sau profesor in care ai incredere dar prima data intreaba daca poti s-o intrebi ceva si daca are timp sa te asculte si sa te ajute.Aici cei adulti gresesc enorm din casa ta, in primul rind bunica ca nu-l da afara din casa, pe urma mama ta ca nu discuta foarte hotarit problema cu bunica ta sa -i pretinda sa ia atitudine amindoua si sa spuna caci chem politia de nu le lasa in pace.Ai putea si tu lua atitudine de nu ti-ar fi frica sa zici ca sa t-i se explice in mod clar de ce nu exista iesire din aceasta situatie de ce unchiul e lasat sa se comporte asa.Ai putea sa le sperii(dar doar sa le sperii ca o sa iei exemplul unchiului cind vei fii mare)daca nu fac ceva sa se schimbe radical situatia.Nu-ti mai fie frica, roaga-te zilnic si cu convingerea ca ai de partea ta puterea divina, fa ceea ce ti-am spus fara frica gindindu-te ca ingerul tau de paza iti este alaturi si te ajuta in tot ceea ce doresti sa scapi de calvarul insuportabil.Deci inainte fara frica si cu hotarire sa faci ceea ce ti-am spus.

| StreetDancer a răspuns:

Imi pare foarte de rau de tine si de situatia in care te afli. Stiu cum este, alcoolul a cauzat enorm de multe probleme in familia mea si eu, la randul meu, am suferit enorm din cauza lui.

Incearca doar sa te feresti de el cat poti, cand vine la voi tu du-te in alta camera si de cate ori iti zice ceva, sau zice ceva despre mama ta ( stiu ca nu e usor ) dar ai 2 urechi : pe una intra pe alta iese, invata sa nu mai pui la inima, invata sa il ignori total.

Iar parerea mea este ca ar trebui sa mergi maine la liceu si sa te simti bine. Sa uiti de probleme de acasa si sa stai in pauza cu colegii, simte-te bine. Profita de timpul pe care il ai departe de casa.

Ai grija de tine :* Intr-un final, totul va fi bine. :*

| miruna013 a răspuns:

Pai eu zic ca ar trebui sa va mutati...si sa uitati trecutul, nu vreau sa o jignesc pe bunica ta, dar las-o dracu de proasta oarba care nu vede ca "unchiul" tau e un prost si jumate si duceti-va la mama tatalui vitregstraight facezic eu... dar oricum u incearca sa nu consumi prea tare, vezi-ti de scoala, invata ca sa iei note bune si cand ajungi la fac, tin-te de treaba, iar cand vei fi pe picoarele tale iti vei ajuta mama si surioara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule.nu e treaba ta ce fac adultii. tu vezi-ti de drumul tau.nu inteleg de ce trebuie sa stati pe la mamele nu stiu cui, dar nici nu intreb de ce nu aveti tu si cu mama ta o casa.sant adulti.ar trebui sa-si puna mintea la contributie sa traiasca precum oamenii. iar bunicata cand o cadea la pat, sa o sterga la cur feciorusau ala betivu daca pe una din fetele ei nu stie sa o aprecieze. dar tu legi viata ta de neintelegerile lor? ma duc la liceu sau nu? fiindca unchiul e betiv si e la bar? nu te duce la liceu. da-te cu unchiul.sau ce vrei sa faci de fapt?

| lastman024 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, tu esti doar un pui mic, nu poti face nimic, daca adultii nu sunt in stare sa isi rezolve problemele. pacat ca de cele mai multe ori copii sunt cei care sufera cel mai mult

| ovidiu_5114 explică:

,, pici" tocmai aste e treaba nu pot sa il ocolesc deoarece se supara bunica el tine prea mult la el enorm il iubeste cel mai mult dintre copii si-ar da si o mana pentru el daca pleaca undeva numai poate se tine dp el daca se duce pana la masina hop si ea dp el unde te duci daca e sa faca ceva il ajuta cu orice
numai sa nu depuna el efort are totu la degetul mic de la mama