| anonim_4396 a întrebat:

Astazi dimineata a plecat mama in strainatate,eu am ramas cu bunica,de dimineata plang in truna, imi este foarte dor de ea,ma simt singura,nici nu stiu cand o sa o mai vad, de Craciun nu vine ca nu avem bani.Ma simt doarte rau nici lacrimi nu prea mai am de atat plans,nici nu pot sa vorbesc cu ea la telefon pentru ca ma apuca plansul,ce sa fac? Ma simt foarte singura,bunica nu prea ta cu mine, nu mai am chef de nimic!

26 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mama ta a plecat în străinătate, a mea a plecat pe veci.
Pa, pa.

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune, mi-ar place sa plece si tata in o tara indepartata si sa vina la un an acasahappy nu prea ma inteleg bine cu el, oricum treaba asta te va maturiza destul de mult happy incearca sa fi tarekiss

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Bună!
Mai întăi, încearcă să te calmezi.Și mama mea a plecat în Italia când aveam 4 ani -deci nu prea eram foarte afectată,fiind foarte mică-dar ideea este că o să se întoarcă.O sa vezi că o să te obișnuiești, în plus, cred că și ei îi este foarte dor de tine.O să vezi că o să apară când tu o să te aștepți mai putin.
Oricum, sunt sigură că ai prieteni. Încearcă să uiți de problemă, simțindu-te bine în compania lor.
Baftă!

| mona a răspuns:

Linisteste-te draga ca nu a murit nimeni, s a dus sa lucreze sa faca un ban ca, sa iti fie tie mai bine si poti sa multumesti guvernului pentru asta pentru ca romanii sunt nevoiti sa mearga in strainatate pentru un trai mai bun, ceea ce in tarisoara noastra draga nu o sa se intample prea curand asta

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

HeyhappyAm trecut prin situatii si mai grele(dar si prin situatia ta). Mama ta a plecat doar pentru tine.Gandeste te ca o sa aveti o viata mai frumoasa.Iesi cu cea mai buna prietena afara, daca iti e prietena cu adevarat, te va face sa razi.Incearca sa te impaci cu ideea.Stiu,e greu...Gaseste ti ocupatie.Mama ta te iubeste si a plecat ca sa ti faca un viitor.Nu e ca si cum e sfarsitul.Si stiu cum e sa ramai la oruda cu care nu te prea intelegi.Tu stai cu prietenii pe afara, nu cu bunica-ta.Totul va fi bine.La inceput e greu.Peste ceva timp ai sa vezi ca mama ta o sa ti trimita bani, haine...Stiu,este nevoie si de o mama langa tine.Dar se va intoarce.Sau sfatuieste te cu ea ca anul viitor de scoala sa mergi la ea in strainatat te si sa faci scoala acolo.Gandeste te ca poate in vara mergi la ea.O sa fie totul super ok, eu iti promit astahappy
Nu mai plange, ca nu are rost... Oricum nu mai poti face nimic.Ia si te linisteste te! Si eu am plans in prima zi.Nu am plans de fata cu mama, nu am vrut sa o intristez si pe ea.
Pa si mult succes!

| Amelya02 a răspuns:

Cati ani ai?
eu am stat 5 ani cu bunica.

| mixxjim a răspuns:

big hug
plangi un timp, sa-ti usurezi sufletelul. cu timpul o sa te mai obisnuiesti si o sa-ti fie ceva mai usor. nu te consuma acum asa de tare, cu timpul lucrurile se mai aseaza, poate o sa aiba bani sa vina de Craciun, iar tu trebuie sa te concentrezi pe scoala si pe invatat, sa poti avea o meserie buna care sa-ti asigure banii necesari sa nu fie nevoie sa mai treci prin astfel de momente din cauza banilor, da?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Bianca,

Iti intelegem supararea.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Organizeaza o petrecere in pijamale in care sa iti inviti cea mai buna prietena si spune-i ce ai pe suflet, sigur o sa te ajute vorbitul cu ea!
Iar dupa ce te calmezi vorbeste cu mama ta si stai mai des cu tatal tau!
Sper ca te-am ajutat si imi pare rau pentru tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer imi pare rau pentru tine dar daca spui ca e nevoie mare de bani ma tem ca asta estraight face de preferat ar fi sa nu ii spui ca ai plans, sau sa-si dea seama ca plangi in timp ce vb cu ea la telefon.
dupa un timp o sa te obisnuiesti, stiu ca e dificil dar daca plangi intruna nu o sa rezolvi nimic.
iti urez multa bafta. si incearca totusi sa te calmezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Imi pare rau, dar tu trebuie sa fi puternica.
A plecat pentru tine ca sa-ti fie bine si sa-ti ofere un trai decent.
Stiu ca e greu si a mea este plecata.
Dar acum m-am obisnuit si asta este, o apreciez ca pentru mine a plecat.Sa am cu ce sa ma imbrac, sa pot sa ies la un suc, sa imi termin scoala, sa fac activitati pentru viitorul meu si chiar ca sa pot sa-ti raspund tie la problema.
Este destul de deprimant inteleg, dar daca ne gandim putin, ea nu s-a dus acolo la distractie, incearca sa te linistesti si gandeste-te ca acum e mai rau la inceput, dar cand vine acasa iarasi cu bani, o sa vezi ce bine o sa fie iar.
În ţara asta este greu să trăieşti cu asemenea salarii, dar totuşi ne rămâne speranţa. Gândeşte-te a făcut-o pentru tine.
Vorbeşte mai mult cu ea(la telefon) şi vei mai uita de suferinţă.
Si fii tare, asta e cel mai important!
Te pup si te rog ai grija de tine!

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,nu mai fi trista si nu mai plange pentru ca iti faci mai mult rau,mama ta a plecat acolo sa-ti fie tie bine sa nu duci lipsuri,crezi ca mamei tale ii este bine ca te-a lasat si a plecat, iti spun eu ca nu, dar este tare sa nu iti arate, fi si tu tare si vorbeste cu ea sa-ti alini dorul, fi tare gaseste ocupatii si nu te mai gandi tot timpul!

| DeyutzaDeea a răspuns:

Pai incearca sa te inveselesti uitandu-te la un film de comedie, ori acasa, ori daca este vreo cinema prin zona du-te cu prietenii la un film, sau vorbeste cu prietena ta cea mai una, sigur va sti sa te inveseleasca, si incearca sa nu te gandesti la asta... Altceva nu stiu ce sa spun, nu am trecut prin asta deci. Eu doar incercam sa te ajut.

| loveisfreedom a răspuns:

Parintii mei sunt plecati in Italia de cand aveam 4 ani si ii vad doar o data pe an in vacanta de vara.stiu cum e, o sa te obisnuiesti dupa un timp, la inceput e mai greu.incearca sa nu te mai gandesti la asta, uita-te la un film sau fa altceva care sa te distraga de la acest gand.eu dupa atat timp m-am obisnuit sa stau fara ei, e mai ciudat cand vin acasa si se preocupa pentru mine, cand nu sunt ei nu trebuie "sa dau socotela" nimanui, te asigur ca te vei obisnui cu ideea ca nu sunt langa tine.

| yuukary a răspuns:

Prietenii iti vor fi alaturi in zilele negre... ar putea sa te ajute sa te simti mai bine si gandestte pozitiv~.~

| dannyl a răspuns:

Maturizeaza-te si adapteaza-te. Bafta!

| CuteGirlSweet a răspuns:

Inchide ochii si candestete la viata asta si candestete de ce mama ta a plecat in starinatate si inchipuieti ca este cu tine

| BeibiiC a răspuns:

Heei happy
Nu vreau sa par nesimtita sau ceva de genu. Asta e realitatea si ar trebui sa te obisnuiesti cu ea. In Romania nu sunt bani si nu cred ca prea ai cum sa traiesti acolo. Mama ta a fost nevoita sa plece pentru a-ti face tie asa incat sa duci o viata decenta si sa nu iti lipseasca nimic.
Ce ar trebui sa faci este sa te calmezi, sa incerci sa faci ceva si sa uiti. Daca vei continua sa plangi in continuare, o sa ajungi sa nu mai ai nici o forta in tine, asa ca sterge-ti lacrimile si fi optimista. Gandeste in felul acesta : " Nu are nimic, mamii o sa vina cat de curand si o sa aduca ceva banuti iar atunci vom fii bine cu totii. " sau fraze de genu care sa iti ridice moralul.
Pe alta parte, si eu sunt plecata in Spania de 7 ani si imi e greu, imi vad bunicii si prietenii foarte rar si doar eu stiu cate am indurat.
Pe langa toate astea, exista internet acum, si poti sa vb cu mama ta pe messenger sau pe skype unde va puteti si vedea, iar asa zilele trec mai repede.
Stiu ca am scris aici romane blushing dar sper ca sfatul meu te va ajuta macar un pic. Bafta big grin

| roxy24 a răspuns:

Buna.Si eu am trecut prin asta.Mama mea a plecat in Italia acum 5 ani si desi, aveam 20 de ani mi-a fost foarte greu dar cu timpul m-am obisnuit.

| kukcy a răspuns:

Sa stii ca am trecut si eu prin asa ceva, dar in cazul meu a fost tata.Acum 2 saptamani au plecat multe persoane dragi mie si crede-ma ca in prima zi am fos la fel se trista ca si tine, dar de fiecare data mi-am spus asta :Nu trebuie sa plang, lasa sa nu fiu proasta, vine inapoi si o sa fie totul bine.Dar stiu ca nu te poti abtine dar gandeste-te la ceva frumos uitate la un fil interesant sau cel mai bine culcate ca sa uiti de toate.Sa stii ca inteleg perfect prin ce treci, peste cateva zile iti va trece supararea. Sper sa te fi ajutat daca vrei sa mai vorbim spune-mi!

| OwlFeather18825 a răspuns:

Nu-ti fa nici o grija.si eu am fost la fel cand a plecat mama mea, dar o sa te obisnuiesti cu timpul. incearca sa nu te mai gandesti la asta, du-te pe afara cu prietenii, uita-te la filme de comedie, ca de exemplu serialul friends.eu zic sa nu mai plangi, si nici sa afle ea ca ai plans, altfel o intristezi pe ea.nu-ti fa griji, acum a inceput scoala si o sa iti ocupe tot mai mult timp, n-o sa te mai gandesti atat la asta

| Marya04 a răspuns:

Stai linistita si nu dispera.Si mama mea plecase, eu ramasem cu tatal meu si imi era bine. Vorbeam cu ea la telefon in fiecare zi si o intrebam:
-Cand vii mami?
Pana intr-o zii cand ea ma sunase, si imi spuse:
-Pe data de 05-08-2011 ma voi intoarce acasa.
imi venea sa plang de bucurie!
Asta e.Mama ta nu a plecat de fudulie ci de nevoie.Si tot pentru tine s-a dus, sa iti ofere o paine pe masa.Stai linistita nu mai plange si asteapta ca va veni si ziua aceea cand mama ta se va intoarce la fiica sa cea draga.

Sper sa imi dai fundita si worried NU AM CE SA ITI FAC.
Pupici! :*

| Pop_Ioana_1990 a răspuns:

Doar sa nu mai plangi, calmeaza-te, si spera ca va veti intlni de craciun...

| Ruxaandraa_Lechintan_1998 a răspuns:

In cearca sa te calmezi si vorbeste cu cineva despre asta, descarcate, iti va face bine!

| Pascu_Alex_1997 a răspuns:

Treci peste sitoatie timtul trece o vei vedea
sunt in aceas sitoatie numai caci mia plecet sora crede-ma timpul vatrece mai repede in sitoatia asta, pe scurt linisteste-te

| MihaelaBS a răspuns:

Și eu am aceeasi problema! Stiu cum te simti! Mama mea e plecata de 5 ani dar m-am obisnuit intr-un sfarsit!