| anonim_4396 a întrebat:

Ati renunta la o prietenie datorita unor optiuni politice diferite? Sau pentru stil de viata alimentar diferit?

M-au frapat niste raspunsuri pe site: https://imgur.com/a/z7QCW

De asemenea daca parintii sau copiii dumneavoastra au viziuni diferite in acest sens nu ati mai avea niciun fel de afectiune fata de acestia?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă aș renunța la ei dintr-atât, înseamnă că n-am ținut cu adevărat la ei niciodată.

| ROB3RT89 a răspuns:

Tipul ala vrea sa para interesant prin criteriul de selectie al prietenior care oricum nu cred ca i are la cat de idiot e.
Ce face el? Acuza cine nu e de acord cu el sau isi sustine anumite opinii ar fi un redus mintal!
Eu cred ca el nu are iq-ul mai mare ca numarul de la incaltaminte...

| Drimmero a răspuns:

Evident ca nu, nu in asta consta o prietenie, astea-s doar optiuni personale, ca oricare altele.

| Freya1 a răspuns:

Daca mi-am facut un prieten inseamna ca am ceva in comun cu el.
Nu as renunta la o persoana draga mie pentru simplul fapt ca ar schimba ceva la ea sau ar avea ceva diferit fata de mine. Daca avem discutii in contradictoriu pe tema aceia nu am mai discuta despre asta sau as incerca sa imi spun punctul de vedere pe care trebuie sa il accepte asa cum accept si eu punctul lui de vedere.

| Lioana a răspuns:

Nu as renunța la nici o prietenie din cauza diferențelor de orice fel, dar aceste diferențe m-ar putea determina sa caut mai rar compania acelor persoane.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Eu nu as renunta.

| PersonajFictiv a răspuns:

" în 23 Februarie | NOname explică (pentru Xdreaper21):
Denaturat, na!

"matuja mea nu mananca carne ca ii face rau dar mananca peste deoarece nu ii face rau" "

Deci, din ce a zis NOName, e vorba de o cunostinta de a ei, prietena, ruda etc( nu stim si nu conteaza despre cine e vorba) care a spus ca o matusa de a ei nu mananca carne dar mananca peste ( o sa-i spunem X ).
X se referea ca matusa ei in afara de carne de peste nu mananca altfel de carne.
Atat.
Nu stim contextul in care a avut loc discutia aia, poate X era grabita/grabit si nu a sesizat greseala de exprimare.Nu inseamna ca e proasta, doar poate a fost neatenta.
Trecand peste.

Nu, nu renunt la un prieten ca are perceptii diferite sau un stil de viata alimentar diferit.
Aia nu e prietenie.
Astea nu sunt motive sa renunti la una reala.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Or fi si unii care-si construiesc prietenii exclusiv pe asemenea criterii. Chiar si casnicii.
Ma intreb cat ar dura pana ceva scartaie.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea oamenilor sunt superficiali, de aia s-a format acea "turma", nu sunt degeaba comparati oamenii cu oile.

| NOname a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Aoleu, Personajule, ce ai mai scos din context și răstălmăcit! :)) Îl citam pe omul acolo, căruia mă adresam. Nu mai bine dădeai link-ul?, că nu mai înțelege nici dracu' terciul ăla, care ți-a ieșit.

http://www.tpu.ro/......a-c-rne-2/

...sau și mai bine răspundeai direct la întrebare, fără paranteze inutile, în care să se trezească alții citindu-și numele.

Vezi, de-aia nu mă fac scriitoare, că înțelesul lumii e șchioapăt, nu că n-am talent. :))

| PersonajFictiv a răspuns (pentru NOname):

Credeam ca ai scris ce a zis cunostinta aia a ta laughing
Mna, se mai intampla, dura prea mult sa citesc tot, sunt 5 pagini la intrebarea ta.

| NOname a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Na, vezi, și de aia nu mă fac scriitoare, că tot ce e mai lung de 3 rânduri trece neobservat. laughing

| francut a răspuns:

Ca @Bitzer raspund si eu. Valabil si pentru familie. Mai ales in familie trebuie sa-i iubesti neconditionat.

| NOname a răspuns (pentru francut):

Necondiționat, necondiționat, dar până la un tată bețiv, ce vine să te violeze noapte de noapte și o mamă, care te snopește în bătaie zi de zi, parcă ai fi sacul ei de box. Sunt și cazuri, când e cazul să spui "stop"... unor relații și oameni toxici. Zic și eu.

Scuze că mi-am permis să intervin.

| francut a răspuns (pentru NOname):

Din pacate, sunt si astfel de familii. Aici (nu incurajez, dar...) e bine sa fugi de acasa. La un camin de copii e mai bine decat asa.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

L-a inceput, eu si cel mai bun prieten eram foarte diferiti dar in timp fiecare a imprumutat din caracterul celuilalt - asa se intampla.

| Apollo007 a răspuns:

Opiniile diferite despre politica sau stil de viata alimentar diferit nu ar trebui sa fie motiv de rupere a unei prietenii. Depinde de cat de marginita e mintea. Daca vezi dincolo de pareri politice si toate celelalte cacaturi... Oamenii trebuie luati asa cum sunt. Fiecare decide in felul sau pe cine sa aiba in jurul sau. Eu unul doar pentru aceste motive nu as renunta. Nu sunt deținătorul adevarului absolut si nu sunt perfect.

| Bitzer a răspuns:

O prietenie adevarata nu are bariere.