| Lightose a întrebat:

Ati simtit vreodata iubire neconditionata pentru cineva? Ce inseamna pentru voi iubire neconditionata?

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Nu, niciodată.
2. Nici n-am cum să simt așa ceva din simplul motiv că nu există iubire necondiționată. Necondiționat înseamnă „fără condiții" or, dacă sentimentul nu este reciproc, iubirea se transformă fie-n ură, fie-n ignorare fie se stinge cu totul.

Salam alekum.

| fabiola a răspuns:

Cineva mi-a spus odata, ca dragostea -i un targ si parca nu-mi placea cum suna! Apoi am inteles, ca nu poti oferi la nesfarsit, pentru ca devii ridicol, sarac sufleteste, pentru ca te lupti singur cu morile de vant! Intr-o iubire toti asteptam cate ceva, dar trebuie si sa daruiesti! Deci dragostea e un targ, dincolo de toate, dar cumparatorul sunt eu. Si atunci citesc bine eticheta, verific marfa si daca toate sunt ok...dau si bacsis, fara regrete!

| fluturas a răspuns:

Da
a iubi pe cineva fara sa stii de ce

| nicko a răspuns:

Exista asa ceva? Poate in filme...rar in realitate.

| FlaviFlv a răspuns:

Să treci peste tot pentru persoana respectivă, să faci toate sacrificiile posibile pentru a fi aproape de acea persoană chiar dacă nu ți-e tocmai ușor. Eu am iubit o persoană care nu era din același oraș, era la vreo 300 de km distanță și fiind în anul III la facultate, inventam în fiecare lună că merg undeva cu colegii prin excursii și îmi mințeam părinții că altfel nu mă lăsau chiar în ultimul an să mă aventurez așa și eu tot mergeam la prietenul meu singură cu trenul. Era nasol singură, era și obositor, dar mergeam și pentru toate astea nu am cerut nimic în schimb, am făcut ce am simțit și nu regret. Eu cred că atunci când iubești cu adevărat, ești în stare de orice, cred că tocmai acea iubire îți dă putere să lupți și să mergi mai departe. Faci totul din dragoste, fără să aștepți nimic, de obicei răsplata nu întârzie să apară dacă persoana iubită e cea potrivită.

| rutanklan a răspuns:

Da normal, cainelui meu nu trebuie sa ii pun nicio conditie.

| Awesome a răspuns:

Iubirea neconditionata adica pentru mine nu pot trai fara acea persoana sau nu pot sa nu ma gandesc la eabig grin

| Elena1102 a răspuns:

Eu am simtit iubirea ne conditionata si nu trebuie sa te increzi in ea ca trece repede. Dar iubiria neconditionata este acea iubire care te determina sa iti dai si viata pentru cel la care ti de exemplu parinti tai nu te lasa sa fi impreuna cu cine vrei iar tu te muti cu acel cineva si renunti la parinti tai. Aceasta este dragostea neconditionata (periculoasa si rea dar frumoasa!).

Funda?

| Tania15 a răspuns:

Da.De multe ori.a iubi neconditionat inseamna a iubi fara conditie...Adica sa iubesti cea persoana indifereant daca are par negru/blond, ochi maro/albastrii, e gras/slab, inalt/scund, etc. Iubirea neconditionata apare destul de greu cand vine vorba de indragostiti.E mai mult dragostea parinte-copil.

| cristeaalexandra a răspuns:

Iubirea neconditionata pentru mine inseamna sa lupti, sa faci tot ce iti sta in putina pentru persoana iubita.Sa nu te intereseze ceea ce iti spune cineva, sa fi tare si sa ti frau problemelor care se ivesc in calea noastrahappy.
Da, am simtit si eu iubire neconditionata pentru fostul meu prieten.Persoana care eram in stare sa fac orice.Persoana pentru care m-am certat cu parintii ca sa ma lase sa fiu fericita alaturi de ei, persoana pentr care am indurat atatea lacrmi, atatea suparari, atatea certuri cu toti, persoana pentru care am renuntat la multi, persoana careia i-am iertat si am trecut peste multe greseli si am mers inainte.Persoana pentru care am luptat pana la capat ca sa fiu cu ea...insa din pacate aceasta la randul ei m-a dezamagit. Dupa un an in care am facut tot pentru el, mi-a trimis un mesaj in care imi spune ca totul s-a terminat si care l-am sunat sa imi explice si mi-a spus ca a fost destul de clar in mesajul care mi la trimis.Nu imi venea sa cred, persoana pentru care am facut atatea sa ma lase, sa imi dea drumul la mana cand aveam cea mai mare nevoie de elsad, sincer nu am crezut ca se poate intampla.Imi pare rau ca am avut incredere in el si asta a fost ca o lectie din care am invatat multe. Timpul o sa vindece rana.Intr-o buna zi aceea rana va deveni o cicatrice care nu va mai durea atat de mult cum doare acumsad.

| Lollyypop a răspuns:

Nu mi s`a intamplatwinkingwinkingb-)