| Swetlly122 a întrebat:

Atunci când nu suporți pe cineva, este din faptul că acel cineva pe care nu îl suporți are ceva ce tu nu ai?

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Asta e mai mult invidie. Faza e ca unii mai sunt si prostii si altii chiar nu suporta prostia!
Una din cele doua variante, prima in mare parte.

| StrongHeart a răspuns:

Pai poti sa nu-l suporti si din cauza asta, dar si din cauza ca are ceva ce tu ai, cum ar fi defecte pe care nu le suporti despre tine si le vezi si in altii.
Deci e ca o sabie cu doua taisuri.Depinde de circumstante.

| FaraNume1245 a răspuns:

De obicei da, dar asta nu din invidie sau gelozie, ci pentru că persoana respectivă are un caracter iritant, aroganță, prostie, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca nu suporti "ceva" din tine. Din caracterul tau.
Nu mai lu-a personal alti oameni, aceia au avut poate o copilarie Nu prea misto si de aceea au un anumit comportamnet. Trebuie sa fi constient de asta, altfel iei personal tot ce te inconjoara.

| unvecin a răspuns:

Cred că e destul de colorată paleta.

Adică, da, dacă nu suporți pe cineva (și mai ales dacă nu suporți pe mai mulți)... undeva la tine se poate să fie o problemă.

Dar sunt și persoane greu de suportat, fie prin felul în care se poartă cu tine, fie prin felul nedrept în care se poartă cu ceilalți sau cu propria lor persoană.

Am avut un profesor odată, prin clasa a IX-a, care pur și simplu - și acum când mă uit 16 ani în urmă nu găsesc o întruchipare a răului mai grotească pe care s-o fi întâlnit. Așa l-am perceput eu. Sigur o fi avut și calități nenumărate. Dar cu siguranță era greu de suportat. Dacă și mama și-l amintea în felul ăsta și toți din zonă. Venisem cu media 10 generală din clasele I-VIII și l-am întâlnit pe el. L-am urât așa tare că abia am scos o medie de 6.50, mare totuși în comparație cu mulți colegi. Vorbea urât cu noi, avea un stil de a te ține încordat și stresat etc. Și preda cea mai inutilă materie pe care puteam s-o întâlnesc în 4 ani de liceu. Și nu, nu cred că am mai urât un alt om în 30 de ani. laughing

Revenind, în momentul în care faci totul cât de bine poți și dai de oameni insuportabili... încerci să rezolvi ce se poate rezolva, iar în rest pui distanță... cât e necesar. happy Cu cât ți-e om mai apropiat cu atât probabil că vei investi mai multe resurse ca să fie pe cât posibil pace.

Dar când doar te suporți reciproc cu cineva, s-ar putea să fiți deja în echipe adverse de multă vreme. laughing

| Alexandru250201 a răspuns:

In mare parte este invidie sau pur si simplu aceea persoana te enerveaza cand esti in prezenta ei

| Jouliete a răspuns:

Poate fii un motiv acesta, dar pot fii si mai multe. Poate nu iti place cum se comporta, poate ti-a facut ceva ce te-a suparat, uneori chiar si aspectul daca nu iti place la persoana te face sa nu o suporti.

| ImiPlacMexicaniiXD a răspuns:

Depinde in ce sens nu suporți pe acel cineva. Dacă te uiti urat la o persoana si o vorbesti pe la spate cu colegul, poate fi vorba despre o oarecare invidie pe ceva ce tu nu iti permiti/nu detii. Sunt cazuri cand pur si simplu nu suporți pe cineva nu pentru că are ceva ce tu nu ai, ci pentru că te irita comportamentul lui, înfățișarea lui sau altceva ce tine de etică ce, din punctul tău de vedere, il eronează ca persoană.

| Slijmartani a răspuns:

Asta am citit și eu la un moment dat pe un site de psihologie, deci cred ca da.

| Marta22 a răspuns:

Poți respinge o persoana si fara motiv, mie mi s-a intamplat asa cum exista si atracție sau simpatii pentru o persoana care o vezi o singura data asa cred ca exista si aceasta respingere generată probabil de aura noastră, de energiile noastre.