| anonim_4396 a întrebat:

Au trecut 2 ani de cand ne-am despartit, inca nu am gasit pe nimeni sa fie ceva serios. Problema e ca in mintea mea, fosta iubita le-a avut pe toate si ca gelozia mea dusa la extrem a facut sa ma lase fara femeia ideala.
Ce spuneti, cum ar trebui sa gandesc, parca nu mai gasesc pe cineva macar la fel de bun?

10 răspunsuri:
| unreadfire a răspuns:

Încearcă sa îți iei niște timp pentru tine. Sa te gândești despre tine, sa faci ceva ce-ți place, practic sa îți iei o vacanta pentru tine fără sa te gândești la o relație noua dau la fosta. Apoi lasă-te dus de val, nu te gândi ca ai nevoie sa găsești pe cineva in momentul dat. Cu siguranța fata potrivită va apărea la momentul potrivit. Btw, nu fii prea gelos, dacă ești intr-o relație sănătoasă nu vei avea nevoie sa te simți nesigur.

| Mopmop a răspuns:

Invata din greselile trecutului! Sigur vei gasi pe cineva! Incearca sa scoti la propriu cuvantul GELOZIE din vocabularul tau.

| GLA a răspuns:

Eu sunt in situatia ta de 8 sau 9 luni, la fel sunt si eu, simt ca fosta iubire le-a avut pe toate si am teama ca nu voi mai gasi pe alta asa ca ea, tot din gelozie si prostie am procedat si eu de am ramas fara relatie, cel mai trist este ca tot caut si nimic, vb cu fete dar nu vad nici vreun interes la ele catre mine si asta ma lasa SEC

| AliGab a răspuns:

Cand ai avut-o nu ai apreciat-o. Acum nu mai gasesti pe cineva la fel de bun...foarte bine!

| ShREKT a răspuns:

Din propia experienta iti spun ca nu le-a avut pe toate, ba chiar nu a avut nici macar ce iti trebuie tie. Asa credeai si crezi, din cauza ca personalitatea ta s-a format in jurul ei pe parcursul relatiei, te-ai atasat tot mai mult de ea si asta te face sa crezi ca nu va mai fi nimeni. Prin acelasi lucru am trecut si eu, am reusit sa trec peste doar intr-un an, cam asa, iar la fel si o mare parte din prietenii mei (avem 20-21 de ani) trec prin asta, cam asa e prima dragoste. Dar ce am facut eu diferit fata de ei a fost ca eu nu am cautat pe nimeni, am cautat sa mi-o trag si asa ca astea sunt nevoi, dar in rest nu imi cautat iubirea, vorbeam rar cu fete si erau seci cam toate. Dar in urma cu doua luni am gasit pe cineva foarte random si totul a mers brici si inca merge. Nu spun asta ca sa ma laud, nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar vreau sa va spun ca nu, fosta nu ii ultima femeie de pe Pamant si nu le avea pe toate. Incercati sa nu cautati, nu stiu, dar mie mi se pare ca lucrurile de care te feresti ti se intampla si ca totul merge fix cum nu vrei, ca eu nu cautam relatie si m-o gasit relatia, ba chiar in prima luna mi-a fost foarte greu sa ma adaptez din cauza traumelor suferite din cauza despartirii. Si mic spoiler, nu o sa mai fiti nici asa gelosi si nu veti repeta greseli. Fiti doar rabdatori si nu fortati nimicwinking

| Atakamass a răspuns (pentru AliGab):

Bine spus!

| Jus7t a răspuns:

Păi îți rezolvi problema cu gelozia, dacă nu poți singur mergi la psiholog, ai fost, te duci?
Poți să îți faci o altă prietenă și să te despărți de ea din cauza aceleași probleme dar nu sună prea bine.

Nu găsești pe cineva la fel de bun dar tu ești un gelos paranoic, crezi că asta trebuie să gândești tu sau să gândești dacă TU ești destul de bun?
Să zicem că o să suferi o vreme, o să întâlnești o altă femeie și o să te îndrăgostești.
Aici sunt două posibilități : ai trecut complet peste fosta sau încă mai simți ceva și pentru ea.
Dacă mai simți ceva și pentru fosta e mai complicat, poți să treci peste ea cât timp ești cu cineva dar poți și să nu treci și să sufere fata aia care poate chiar tine la tine și tu o să o lași când îți scrie fosta, habar n-am, dar zic că e mai bine să îi spui adevărul și să fie și ea conștientă de situația ta cu fosta.
Dar să revenim, deci ai dat de o tipă și totul e bine și frumos, te-ai îndrăgostit de ea și ea de tine. Așa și?
Tu dacă o iubești ce îi oferi? Paranoia, gelozie, drame? N-ai vrea să îi oferi alte lucruri mai frumoase?
Eu zic că da, ca să nu se termine la fel.
De aia ziceam că trebuie să îți rezolvi tu probleme.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând gândește-te ca sunt oameni ce si-au pierdut persoana iubita (adică a decedat) fara ca macar sa aiba o cearta, sau o problema majora.Gandeste-te la acei oameni cat suferă si dupa analizează mai bine situația.
Voi doi v-ati despărțit din orgoliu si certuri banale, dar macar sunteti bine, sănătoși și puteti sa mergeți înainte și să fiți fericiți.
Într-adevăr, poate e tarziu dupa 2 ani sa va reampacati, dar poti sa încerci sa ii vorbesti ca cine stie.Dar daca nu se poate, mai bine treci peste si asteapta sa găsești acea persoana potrivita fara sa o cauti pe fosta prin ele ci pur si simplu, sa vina ea de la sine.

| kaTTsu a răspuns:

Fix 2 ani au trecut si de la mine si fix asa am gandit si eu pana de curand. Am tot avut relatii si toate s-au terminat abrupt, iar la final mereu ma gandeam la fosta iubita ce la fel cum spui si tu, parca le-a avut pe toate si ma tot gandeam, oare n-am dat cu piciorul sufletului meu pereche?

E uite ca nu am dat, deoarece ce este al tau este pus deoparte, oamenii isi croiesc drumul in calea ta cand te astepti mai putin, ai rabdare si ai incredere in tine, incearca sa te detasezi si sa te pui pe picioare din punct de vedere fizic, psihic si intrebarile de genul legate de fosta ta vor inceta, ai sa vezi.

Totul va fi bine, capul sus!

| Mosotti a răspuns:

Pai tu nu esti bun! Ca asa cum a plecat aia, asa o sa plece si alta daca mai persisti in tampenie cu gelozia, deci la tine e problema.

O sa gasesti daca te schimbi (desi nu cred ca se va intampla).

Sa-ti zic ceva, daca femeia vrea sa te insele te inseala cu tine de mana, degeaba esti gelos, asa naiv esti?
Daca te place si te iubeste nu te inseala ori cu cine s-ar duce si unde s-ar duce.
Deci gelozia ta e nejustificata in orice caz ar fi.
Si daca mai continui asa, o sa pierzi mereu partenerele.

Faptul ca iti e frica sa nu se duca cu altul arata ca nu esti sigur pe tine, nu esti sigur ca te iubeste pe tine, asa ca ce rost are sa stai cu cineva de care nu esti sigur ca te iubeste?
Din contra, lasa-o sa duca, sa vezi daca chiar te iubeste, e un test f bun.