| anonim_4396 a întrebat:

Aveam un prieten foarte bun pe care l-am cunoscut acum 4 ani prin interemediul fratelui meu, am aflat ca suntem veri mai indepartati.Il chema David, despre el este vorba, el a lucrat cu fratele meu in acelasi loc, apoi au plecat din tara au realizat cam tot ce si-au propus si au revenit.Parintii mei erau plecati in strainatate pe o perioada scurat de timp,eu am ramas atunci cu fratele meu si cu prietena lui,care acum ii este sotie.
David venea tot timpul la noi,zi de zi,vorbeam foarte mult,uneori pana dimineata,pierdeam nopti,eram majoritatea timpului impreuna,ne intelegeam cu toti foarte bine, obisnuia sa ne aduca dulciuri stiind ca ne plac foarte mult, era o perioada frumoasa, stateam seara, luam masa afara, asculatam muzica, ieseam in oras, veneam tarziu si obositi acasa, facea parte din familie, se intampla acum 3 ani cand aveam 15 ani, mergeam la scoala si abia asteptam sa termin cursurile sa vina dupa mine, ma ajuta chiar si la teme, il consideram ca un frate, avea grija de mine exact ca fratele meu.Situatia s-a schimbat insa dupa 2 ani,de Craciun a fost beat si a spus in fata intregi familii,ca ma iubeste,bineinteles eu nu l-am bagat in seama si asa au facut si restul,revelionul l-am petrecut impreuna la un restaurant,nu a baut nimic desi stia ca tatal meu o sa vina dupa noi,si atunci mi-a spus ce simte pentru mine,era prima data cand cineva mi-a spus ceva asa frumos,si a trecut acea noapte,totul a revenit la normal mai putin situatia aceasta,mi-a zis ca nu o sa putem fi prieteni toata viata si o sa ne pierdem unul pe altul,mi-a dat de gandit,si am inceput sa-l privesc altfel,mi-a trimis mesaj si a zis ca ma asteapta la capatul strazii, sa mergem undeva sa vorbim, si am vorbit, si am acceptat sa fim impreuna, dar nu am fost niciodata oficial, relatia noastra era mai mult una de prietenie foarte stransa, pentru ca nu voia sa forteze lucrurile, stia ca o sa plece pentru un an in Germania, si mi-a spus ca dupa ce o sa vina acasa, eu o sa o sa implinesc 18 ani, atunci o sa putem avea o relatie in adevaratul sens al cuvantului, a planificat totul, vorbea si depre nunta.Am vorbit pe internet in acest timp,eu n-am mai vorbit cu nimeni in afara de el,cand a ajuns acasa, era deprimat si schimbat, nu mi-a mai zis nimic decat ca ma iubeste si ca vrea sa ne casatorim, credeam ca glumeste, ne-am intalnit de o multime de ori si am discutat, am reluat relatia de prietenie, mai pe scurt, trebuia sa plece din nou, a venit pentru o perioada scurta, si a revenit dupa 3 luni, cand ne-am intalnit intr-un pub, el era cu o alta fata, eu am iesit si a venit dupa mine, mi-a luat cheile si m-a dus pana in afara orasului, ne-am certat groaznic i-am spus ca l-am asteptat in tot acest timp, si el mi-a zis ca este tot timpul plecat, eu o sa merg la facultate, nu putem sa fim tot timpul impreuna si ca nu vrea ca eu sa-mi irosesc ani de zile asteptand sa il vad pentru 2 zile.N-avea nici un sens, as fi lasat si facultatea si as fi mers cu el, nu era prea tarziu nici nu este inca, si tot am crezut ca o sa fie bine si ca totul se va rezolva pana in momentul in care am primit invitatia la nunta de la fratele lui.Ce pot sa mai fac? Parca am primit o invitatie la inmormatare, merita sa-i mai cer explicatii?
Scuzati greselile gramaticale, nu am mai verificat.

3 răspunsuri:
| Raluca15Elena15 a răspuns:

Din cate am inteles ai in jur de 18 ani. Nu mai plange ca ai o viata inainte. Mergi la nunta, ai grija sa arati bine si distraza-te. Poti sa nu mergi la biserica, dar sa-ti faci aparitia spectaculosa la petrecere. Acolo da-te bine pe langa toti. ai grija sa nu pari o taranca si incearca sa flirtezi cu cei de varsta ta. Nu cu oameni in varsta. Daca baiatul are o boaba de mazare in cap o sa vada ce a pierdut. daca nu, Inseamna ca are capul gol la fel cum il avea si acum cativa ani cand ti-a zis cat te iubeste. Vreau sa constientizezi ca erai doar un copil in cautarea primei iubiri si ca orice gest de afectiune conta. acum esti in floarea varstei si poti face tot ce doresti. succes!

| anonim_4396 explică (pentru Raluca15Elena15):

Acum are 23 de ani, nu e o diferenta mare de varsta daca stai sa te gandesti. Oricum, multumesc pentru sfat happy

| Raluca15Elena15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!