| LaviniuA a întrebat:

Aveti in scoala/facultate lgbt-isti? Am vazut azi ceva ce parea a fi o tipa (mici tate pe sub hanorac), dar parca ii dadea barba pe obraji. M-am crucit.
Cred ca am avut halucinatii.

Apropo ce zice biserica romana de acest trend?

84 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Hermafroditii, sunt persoane ce se nasc cu malformatii, cu probleme, incit nu stii in care sex sa ii categorisesti. Poate ca acea persoana e una din acelea care s-au nascut cu probleme
Barba la femei se numeste hirsuitism. Hirsuitismul e o boala, e cresterea nepremis de multa a parului in anumite zone. Fii sigur ca unei femei nu ii convine deloc acest lucru. Eu stiu cit se framinta din aceasta cauza, care e efectul urmarii unui tratament pentru hipertiroidie, o tinara frumoasa de 22 de ani. Tot timpul trebuie sa aiba grija sa se epileze ca sa nu i se vada parul.
Deci, nu te cruci, nu judeca, inainte de a cunoaste despre ce e vorba.

| sabin89 a răspuns:

Lgbt-iștii sunt liber-schimbiști. Nu sunt conservatori. Ei doresc progresul cu orice preț.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai vazut nu este lesby sau gay ci hermafrodit, adica o persoana nascuta cu o anomalie genetica avand ambele organe atat femeiesti cat si barbatesti, odata ce spui ca semana cu o fata, dar avea barba.

Biserica nu poate sa zica nimicm, fiindca nu biserica decide cu ce se organ/organe sexuale se naste copilul!

Hermafroditismul sau Intersexualitatea NU este un trend ci o anomalie genetica destul de intalnita de altfel, cu care se nasc uni copilas, dar este tinuta ascunsa fiindca sunt oamnei ca tine care habar nu au de excistenta lor si se ctucesc ori comenteaza aiurea.

In situatia in care copilul se naste cu aceasta anomalie, parintii decid la nastere asupra unui singur sex, desi in ziua de azi, tot mai multe tari din lume au decis sa introduca al 3-lea sex, cel neutru ptocmai pentru ca cei nascuti cu ambele organze sexuale sa aiba o incadrare oficiala.

"Potrivit unor date americane citate de OMS, intersexualitatea apare la un copil din 2.000, structurile genitale complexe, care fac dificilă determinarea sexului, apare la un copil din 4.500 la naștere.
Se estimează că 0, 2-3, 5 din populația globală e născută intersex; aceste procente sunt dezbătute intens de experți deoarece unele persoane descoperă târziu în viață că sunt născute intersex; valabil pentru anumite tipuri de intersexualitate.

Mai multe țări, printre care Australia (2014), Austria (2018), Bangladesh (2018), Canada, Chile (2017), Franța, Germania (2013), India (2014), Islanda (2018), Malta (2015), Nepal (2016), Noua Zeelandă (2014), Pakistan (2018), Portugalia (2018), SUA unele state (2018) și Uruguay (2018)[8] au recunoscut un al treilea sex sau gen – denumit uneori și „sex neutru" – care nu este nici masculin, nici feminin.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Intersexualitate

https://www.sfatulmedicului.ro/......ismul_7511

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca era hermafrodit, era o femeie trans catre barbat, sau poate cum zice colegul, o avea hirsutism sau PCOS.

| Drimmero a răspuns:

Ce zice biserica in general e irelevant, e doar o afacere care se scalda in bani prin idei primitive si discriminatorii la care se inchina niste adepti retrogradati mintal. Eu sunt satul de subietul lgbt, nu de comunitate in sine ca aia saracii sunt doar o unealta politica de propaganda, eu sunt satul de oamenii fanatici de sus care ii promoveaza, au invadat absolut orice domeniu intr-un mod agresiv care chiar te fac sa-i injuri dar asa se intampla cand exista oameni la fel de fanatici care sunt contra, zici ca isi fac in ciuda reciproc, d-aia e bine sa te pozitionezi undeva la mijloc, nici pro, nici contra, undeva la indiferenta. Am avut si eu la liceu pe cineva de nu ii ghiceai sexul, era in acelasi timp si fata, dar si baiat, n-am vrut sa fiu nasol sa intreb ce e mai exact, pe atunci nu era asa mare amploare.

| Mosotti a răspuns:

De ce te-ai crucit? Ca doar nu ai vazut crime sau ceva rau, era o tipa care dorea sa fie barbat, si era sub tratament hormonal cu testosteron, asta e, nu e nici o problema.
Nu am avut in scoala/fac asa ceva, dar si daca aveam, nu mi se parea asa wow cum ai vazut tu.
Nu mi se pare nimic deplasat.

Biserica a ramas innapoiata, condamna tot ce inseamna LGBT, dar o sa trebuiasca sa ne deschidem, ca altfel nu va merge pana la urma, UE si SUA ne vor constrange incet incet sa nu mai ramanem acum 1000 ani cu gandirea.

La cate aberatii zice biserica in multe, nici nu o mai iau in seama.

| anonimg a răspuns:

Nu este vina unui om că s-a născut așa, și nici nu trebuie cerută părerea vreunei biserici.

De vină sunt părinții care la rândul lor au fost așa și care și-au zis că ei vor da naștere la altceva decât sunt ei.
Nu ar trebui să ne căsătorim și să dăm naștere la copii dacă știm că în trupul și mintea noastră nu există acel echilibru necesar.
Noi ar trebui să fim mai drastici cu noi înșine și să ne abținem de a ne face relații apropiate cu persoane de sex opus până când echilibrul nu va fi restabilit în noi. Pentru că dacă nu facem așa, copii noștri vor fi obligați să poarte cu ei și problemele noastre pe care nu le-am rezolvat.

Chiar dacă un băiat nu este suficient de masculin, sau o fată nu este suficient de feminină, medicina este avansată în zilele noastre; și nu pentru a ne schimba sexul, ci pentru a începe un tratament, tratament ce ar trebui să fie gratuit.

| LaviniuA explică (pentru anonimg):

Cel mai bun raspuns pana aici.
Imi place cum ti-ai ales cuvintele, incat sa ascunzi ce cunosti, si in acelasi timp sa argumentezi.

Cam asta e una din probleme, ca mai toti in ziua de azi se arunca cu capul inainte in relatii si apoi contribuie la natalitate. Practic acei copii intra in viata cu picioarele inainte direct (chiar daca atunci cand ies impresia e alta laughing )
Cam asta a fost trendul de la Adam incoace din pacate. Curios de ce preotii indeamna tinerii sa faca copii, cand sansele sa iasa tot un Adam sunt aproape 100%. Probabil din nestiinta, ca doar nu toti sunt chiar asa de rau intentionati.

Eu mai cred si ca adeptii lgbt si-au schimbat orientarea pe parcursul adolescentei, din diverse motive, mai serioase sau nu. Sigur, mai sunt si persoane care se nasc cu anumite tendinte spre asa ceva, dar cred ca astia sunt mai putini.

| Wr3nch a răspuns:

Cui ii pasa de zice Biserica? Ei is preocupati sa jupuie bani de pe oameni, nu se ii indrume sa se mantuie.

| cristimihailov a răspuns:

Boss,

Daca ai fii fost tu in locul acelei persoane, lucrurile ar fi stat altfel.
Dar nu esti in pielea ei, nu cunosti problemele ei si nici nu stiu cine ti-a dat dreptul sa judeci o persoana.

Nu iti convine, nu te uita.

| raMLesS a răspuns:

Transexualitatea e o boala psihica.

| Drimmero a răspuns (pentru raMLesS):

Parerile sunt impartite, unii zic ca poate fi considerata o boala psihica, altii zic ca doar se nasc diferiti dar si eu-s de parere ca trebuie sa ai ceva dereglari mentale sa o iei chiar asa randeaua incat sa nu te mai identifici cu cine esti, in spate sunt probabil si traume, oricum sanatos la capatana nu prea ai cum sa fii in contextul asta.

| raMLesS a răspuns (pentru Drimmero):

Ai vazut tu prin triburi sau societati primitive astfel de cazuri? Eu n-am auzit de asa ceva... e un alt bullshit al lumii moderne, cand n-ai ce face si te plictisesti, si doamne fereste ai si ceva traume si un intelect nu foarte dezvoltat, sa nu zic ca esti pr0st de dai in gropi, incepi sa o iei randeaua si te machezi, te deghizezi, in loc sa te apuci de sala si sa faci efort fizic sa iti ocupi timpul cu ceva foarte productiv.
Aici vorbesc strict de barbati, ca daca e sa vb si de femei, alea oricum daca nu se nasc asa reduse, o capata pe parcurs, am avut in liceu exemplare de femei grase si urate, care in loc sa incerce sa faca o schimbare au imbratisat bullshit-ul asta deluzional si au ajuns sa spuna ca sunt bi, ca sunt nu stiu ce dracu, sustinem grasii, lgbt si alte aberatii de genu... Ei bine, doar astfel de exemplare ajung sa sustina o aberatie cum e curcubeul, persoane de-a dreptul idioate, cand vreodata o sa-l vezi tu pe Arnold ca se machiaza si se imbraca in fustita si se duce in cluburi de gay? rolling on the floor rolling on the floor Daca ai putina minte si intelegii principiul vietii, istoria omenirii si iti intelegi rolul de femeie/barbat, nu o sa ajungi in veci sa faci asa ceva, o sa ajungi doar sa fii cea mai buna versiune a ta in functie de sexul tau, o sa fie natural sa faci asta.

| Kaonashii a răspuns (pentru raMLesS):

In foarte multe culturi exista si al treilea gen. Vezi muxe in mexico, vezi nativii americani, vezi bakla in filipine (inca din anii 1600)), vezi mahu in hawaii (exista picturi cu ei din 1800), bissu in indonezia, india, tailanda, mauri, samoa efectiv nu exista cultura fara transi.
Nu ai auzit de asta pentru ca esti necitit (apropo de istoria omenirii din care se pare ca tu nu cunosti nici 1%), daca ai citi mai multe ai intelege ca principiul vietii tale e nimic, rolurile barbat-femeie impuse de societate nu sunt naturale (de aia barbatii ca tine se sinucid pe capete) si lumea asta e extrem de complexa, nu se margineste la ce vezi tu acasa unde mama sta ca o balena in pat si tactu o da de pereti cand se plictiseste,
Daca e bi si e grasa, nu inseamna ca grasimea determina orientarea, e absolut normal sa iti descoperi orientarea pe parcursul adolescentei dupa 20 de ani si e normal sa empatizezi cu minoritatile si sa le sustii cand tu ai fost hartuit toata viata pentru ceva atat de harmless cum sunt propriile kg.
Eu stiu o tipa grasa care e poly si are o relatie deschisa, sa crezi ca o tipa nu face sex si are nevoie de nu stiu ce orientare sa faca e ceva absolut rupt de realitate, Grasele fac foarte mult sex. Mult mai mult decat tine oricum.
Vorbesti despre lucruri pe care nu le-ai studiat o zi in viata ta. Asta inseamna sa ai timp liber.

| Yparisa a răspuns (pentru raMLesS):

"Ai vazut tu prin triburi sau societati primitive astfel de cazuri?"
Ai avut vreodată curiozitate să cauți și sa te informezi despre aata? Eu nu, dar pot să îți înșir 5 culturi numai din Africa unde femeile transexuale erau considerate superioare sau zeități.

Ai impresia că triburile primitive erau hetero și monogame? Ahahahahahahahaha. Ignorance is bliss.

"cand vreodata o sa-l vezi tu pe Arnold ca se machiaza si se imbraca in fustita si se duce in cluburi de gay?"
Vezi că Arnold a jucat roluri de transexual, a purtat rochițe roz, a practicat baletul și mereu a fost văzut ca "a girly man".
Ignorance is truly bliss.

| raMLesS a răspuns (pentru Kaonashii):

"rolurile barbat-femeie impuse de societate nu sunt naturale" uite ca societatea din ziua de azi impune niste roluri care intr-adevar nu sunt naturale, de cand e femeia capul familiei? Pentru ca o relatie sa mearga asa cum trebuie, barbatul trebuie sa aiba autoritate asupra ei, si nu ma refer la modelul acela de barbat needucat, primitiv, isteric si absurd care tipa la ea ca s-a uitat nu stiu cine la ea pe strada sau sa ii dea ordine, prin autoritate ma refer strict la atitudine si la faptul ca ea ar trebui sa ii respecte deciziile.
Oricat de mult ai fii tu contra a ceea ce am spus aici, femeia si barbatul sunt fiinte diferite care gandesc diferit si sunt mai buni pe anumite zone, ca doar nu vrei ca la gradinita sau la locurile de joaca pentru copii sa ai barbati in loc de femei... de aceea spun ar fi cel mai bine ca barbatul sa ia deciziile pentru ca gandeste totul dintr-o sfera diferita si logica.
"Eu stiu o tipa grasa care e poly si are o relatie deschisa"... Femeile cu relatii deschise sunt cw**e, nu vrei o sotie ca aia happy, esti femeie, ar trebui sa ai cat mai putine "aventuri", o femeie care sare din cioaca in cioaca nu e o femeie valoroasa, iar daca nu esti de acord o sa-ti explic si de ce.
" e normal sa empatizezi cu minoritatile si sa le sustii cand tu ai fost hartuit toata viata pentru ceva atat de harmless cum sunt propriile kg"

E o fapta idioata sa hartuiesti pe cineva ca are anumite trasaturi genetice pe care nu le poate schimba, cum ar fi inaltimea, anumite trasaturi fizice, etc... Dar greutatea corporala ti-o poti schimba oricand doresti, e vorba de dedicatie, consistenta si munca.
Si nu, nu e sanatos sa fii gras, sa fii obez, sa iti atarne suncile, e scarbos, e anormal si nu e ok, ar trebui ca hartuiala asta sa fie privita cu ochi buni si sa te faca sa te schimbi.

"Grasele fac foarte mult sex" Sa nu generalizam, dar daca e o grasa cu body acceptance, atunci o sa-ti explic si de ce laughing Numai sa fiu sigur ca am cu cine discuta si nu o fac degeaba.

| supadeceapa a răspuns (pentru raMLesS):

Absolut halucinant să ne vorbești tu de normalitate în condițiile în care ți-ai scris Drimmero cu marker pe penis și i-ai trimis poză cu el în privat laughing))))))))))! Gest mai gay de atât nu există. Nu degeaba se zice că cei mai mari homofobi sunt chiar homosexualii. Stai jos.

| Kaonashii a răspuns (pentru raMLesS):

Stiu deja tot ce o sa zici, ai argumente copiate asa ca nu am ce vorbi cu tine imi pare rau
Asta cu greutatea corporala...
de ce iti pasa? Daca eu vreau sa mor inecat in osanza, care e problema ta? Cum ar fi sa stam toti cu gura si pe fumatori si pe toata lumea care face lucruri neatractive sau nocive? Ar fi un rahat
Nu mai bine cauti tu femei care sa fie pe gustul tau si lasi oamenii in pace?
Nu decizi tu cata ambitie trebuie sa aiba cineva in viata si cata dedicare trebuie sa aiba pentru corpul lui
Problemele cu greutatea nu se rezuma la glanda sunt o gramada de conditii femeile mai ales au probleme hormonale nu e vorba de lene ca nimanui nu ii place sa fie gras

Daca valoarea femeii scade din cauza sexului, a ta crezi ca ramane intacta cand baieti de pe internet au poze cu penisul tau? Ce standarde cretine

| raMLesS a răspuns (pentru Kaonashii):

"Stiu deja tot ce o sa zici, ai argumente copiate asa ca nu am ce vorbi cu tine imi pare rau"
N-am argumente copiate, eu mi-am format singur opiniile pe baza experientelor si a research-ului facut, am cap si pot sa gandesc de unul singur.
"Daca eu vreau sa mor inecat in osanza, care e problema ta?" Daca tu vrei sa mori atunci mori laughing Dar asta nu inseamna ca e normal sa fii asa.

"Cum ar fi sa stam toti cu gura si pe fumatori si pe toata lumea care face lucruri neatractive sau nocive?"
Sa fumezi este nociv, dar nu are efecte asa mari asupra aspectului fizic, si da nu este normal, acum fiecare face ce vrea cu sanatatea ta, dar inca odata, nu e normal sau ok sa proclami ca e sanatos sa fumezi.

"Nu decizi tu cata ambitie trebuie sa aiba cineva in viata si cata dedicare trebuie sa aiba pentru corpul lui"
Faci ce vrei, dar in calitate de sportiv, ca am facut multe sporturi si sala fac de vreo 6-7 ani, am trecut prin multe procese de bulk/cut, si stiu ce inseamna sa iei 15kg in greutate, apoi sa dai jos 10-15. e o chestie ce tine de consistenta si de cat de mult vrei tu sa te schimbi.

"Problemele cu greutatea nu se rezuma la glanda sunt o gramada de conditii femeile mai ales au probleme hormonale nu e vorba de lene ca nimanui nu ii place sa fie gras"
Da stiu ca au probleme... cu mancatul mult si prost si nesanatos laughing
Pai daca in loc sa iti faci acasa de ex niste piept de pui cu orez, tu te duci la mec sa mananci, imediat mananci o gramada de calorii fara sa-ti dai seama.
Uite eu de exemplu daca merg la mc, ca sa ma ridic de la masa cat de cat satul, imi iau cel putin 3 burgeri, o portie de cartofi, si un pahar de cola, de aici am mancat lejer 1200 de calorii ca popa la o singura masa laughing si nici macar nu m-am saturat.
Ca idee mai fac si sala si ard o gramada de calorii, in jur de 2.500 chiar 3000 daca ies la alergat, ia pune tu o femeie care ar trebui sa consume 1.700, care STA DEGEABA, si mananca ce am mancat eu de vreo 2-3 ori pe zi, pai pune pe ea de ii sar capacele

"Daca valoarea femeii scade din cauza sexului"
Scade valoarea acelei femei care face lucrul asta, ca doar nu o sa ma iau de una cu capul pe umeri care cauta relatie serioasa... e diferenta dintre o c**** si o femeie calitativa.
Pentru o femeie e foarte usor sa obtina sex, pocneste din degete si are 30 de voluntari, se duce afara, deschide picioarele, si in 5 minute deja stau baietii la coada sa si-o dea cu ea... pentru un barbat e diferit, de aceea unul care e in stare sa obtina sex e mai valoros decat o femeie, femeia nu a trebuit sa faca nimic, in schimb barbatul da, sa munceasca la fizicul lui, sa se tunda, sa se aranjeze, sa miroasa bine, sa aiba status, bani, etc...

"a ta crezi ca ramane intacta cand baieti de pe internet au poze cu penisul tau?"
Nu, nu ramane intacta, la fel si cu terminatii care trimit poze cu... fetelor, astia nu sunt barbati, sunt niste simpi terminati si niste gunoaie incapabile sa-si faca o prietena.
Nu asta promovez eu, eu promovez masculinitatea, sportul, dezvoltarea de sine fizica si psihica a persoanelor, cand ai toate puse la punct, te simti altfel, arati altfel, vezi lumea diferit, cand esti in stare ca barbat sa te combini in mare parte cu orice femeie, nu o sa ajungi vreodata sa te imbraci in rochita si sa te rujezi si sa mergi in cluburi gay, sau sa fii de acord sa fii cu una cu o "relatie deschisa"... cauti calitate pentru ca asta esti.

| raMLesS a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu stiu despre ce vorbesti.

| LaviniuA explică (pentru raMLesS):

Deci daca mananc de 2 luni doar la fast food si nu mai vreau ce sa fac? Iarna asta vine Merry Burger la Mc... doar un exemplu. Mai sunt si altele pe care le frecventez.
Deci de unde incep?

| Mosotti a răspuns (pentru raMLesS):

Da, este o boala dat fiind ca nu te placi cu sexul tau, dar aia este, trebuie sa faca sa se simta bine, nu au alta cale.

| Drimmero a răspuns (pentru raMLesS):

Eu-s convins ca transexualitatea nu e ceva nou sub soare, e doar mai promovata acum pentru ca exista operatii, exista informatie si sunt ceva mai liberi sa se exprime si sunt vazuti mai des prin societate, mai mult ca sigur ca au existat din vechi timpuri, la fel ca homosexualii (aici intra si lesbiencele). Pana la urma nu e vina lor ca sunt asa, au dereglari si nu-s sanatosi, atata timp cat nu imi afecteaza viata nu am treaba cu ei, pot trai bine merci cu tot cu existenta lor, doar sa nu mi se bage pe gat propaganda agresiva de niciun fel indiferent ca vorbesc de religie, lgbt si alte chestii politice toxice.
Multe vedete sustin lgbt, de la muzicieni, actori, sportivi, fotbalistii au luat-o razna si au inceput sa fie niste marionete politice si au fluturat BLM 2 ani de zile, acum s-au orientat catre lgbt, nu am ceva cu comunitaitle astea doar ca nu vreau sa vad propaganda politica in sport, vreau sa ma bucur de sport, desi cand au facut propaganda pentru Ucraina a fost ceva special iar eu sustin Ucraina, aia nu m-a deranjat, dar vorbim de cu totul altceva, vorbim de un neam persecutat intr-un razboi nedorit vs categorii/comunitati de oameni care nu sunt ochite de o armata condusa de un bolnav.
Eu inteleg ce zici tu si e periculos in ziua de azi sa afirmi ca femeia trebuie sa fie femeie si barbatul barbat, s-au mai schimbat vremurile si nu mai sunt batute in cuie anumite obiceiuri care erau mai pronuntate in trecut, treaba lor ce fac ceilalti, tu iti vezi de viata ta, iar ceilalti cat timp nu iti afecteaza viata au dreptul sa fie cine vor sa fie, nu e ca si cum daca le zici tu ca nu e ok sau nu trebuie sa fie asa nu vei schimba nimic, pentru ei ala e normalul.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Normalitatea e relativa, fiecare e normal in felul lui atat timp cat nu isi face rau si nu face rau.
Dar transexualitatea e adevarat ca e dereglare dat fiind ca face rau, nu te simti bine in sexul tau, insa si ei trebuie sa faca sa se simta bine.

Normalitatea au trasat-o mai marii care au inventat religia pentru prostirea alora de rand.
Si eu am auzit ca cei mai mari homofobi si cele mai meri lesbifobe sunt de fapt ei asa.
Ptr ca de fapt cand condamna, se condamna pe ei si nu le convine ca-s asa fortati de normele sociale desi se simt bine asa.
Asta spune psihanaliza.

Dar real nu toti sunt opusul.
Dar si daca cineva e gay nu e problema, de ex eu regret ca n-am fost bi, ca democratie era normal sa pot alege ramura dorita in functie de cum imi era mai bine.

Nu stiu de ce pentru unii e o insulta daca li se zice "esti gay".
Eu raspund "si daca as fi ce? Nu ar fi problema".

| Drimmero a răspuns (pentru Kaonashii):

"Problemele cu greutatea nu se rezuma la glanda sunt o gramada de conditii femeile mai ales au probleme hormonale nu e vorba de lene ca nimanui nu ii place sa fie gras"
Eh, asta e vrajeala principala, cauza numarul 1 a kg in plus e mancatul mult, sa fim seriosi, te ingrasi daca consumi multe calorii, in foarte putine cazuri pui pe tine din cauza problemelor de sanatate, in principal ramane shaorma zilnic consumata sau ce mananca astia mai rotopei care sunt si sedentari, astea-s doar scuze, daca ai ambitie dai jos kg in plus. Daca te stii cu arderi lente nu mananci mult, bagi mai putin in tine si faci miscare, daca e una sau unul care se plang ca sunt grasi dar ei devoreaza un kebap si apoi o sticla de pepsi si stau toata ziua la seriale atunci isi merita soarta.

| raMLesS a răspuns (pentru LaviniuA):

Gateste-ti singura acasa, acum nu stiu cate kg ai si ce inaltime ai, dar mananca in principiu mancaruri bogate in proteine si mai slabe in grasimi.
Fa-ti de ex omleta din 2-3 oua + 20-50g telemea de vaca si incearca sa pui cateva picaturi de ulei maxim, fa-ti piept de pui cu orez, piept de pui la cuptor cu cartofi, etc... Sunt multe idei, poti sa cauti pe net, pe yt tot felul de retete.
Fa-ti un carnetel cu 10 feluri de mancare de ex, si gatesti din el, o sa iti fie mai greu la inceput sa gatesti, pentru ca nu ai dexteritate foarte buna daca nu prea ai mai facut-o, dar in timp te obisnuiesti, devi si mai eficienta si mai rapida.

| Yparisa a răspuns (pentru Drimmero):

Eu mănânc mult și nu sunt grasa. Dacă ești sănătos, ai arderile rapide, ai digestie buna, nu te îngrași aiurea. Simplul fapt că mănânci prea mult e nesănătos, e fie o tulburare alimentara (binge eating) care e bazată pe stress
, fie ceva hormonal (și majoritatea femeilor au probleme hormonale din cauza alimentației și stilului de viață), 10% din femei au numai PCOS, de celelalte nu mai zic și lipsa motivației din nou NU E SANATOASA, e pe baza psihica. Majoritatea sunt grași acum pentru că mâncarea sănătoasă COSTA, McDonaldsul e mai ieftin și chiar și așa tot n-ați răspuns băiatului cu ce va freacă pe voi ce fac alții cu corpurile lor, de ce va pasa?
Sunteți total rupți de problema obezității, incercati să aveți mai puține păreri și să citiți mai mult. Gândiți prea simplu și generalizat bazat pe un prieten gras avut în copilărie probabil, in realitate obezitatea e un fenomen complex și dacă nu sunteți dispuși să plătiți un tratament (psihiatric, nutriționist, sala) e foarte penibil să vă băgați în viațile altora. Sa ai păreri și să dai sfaturi e cel mai ușor lucru din lume. Trăim în România unde oamenii muncesc ca animalele 10 ore pe salarii de nimic, mersul la sala și număratul caloriilor sanatoase pentru foarte multi e un lux. În fine, aveți idei prea puține și fixe, dar nu știu de ce am pretenții eu de la oameni care își irosesc viața pe TPU.

| Drimmero a răspuns (pentru Yparisa):

Si eu mananc multe mancaruri bogate in calorii si totusi nu sunt gras dar am mai pus pe mine pentru ca slabisem intr-o perioada si am revenit la greutatea normala, oricum sunt programat genetic sa nu fiu gras pentru am arderi rapide si nu se depune mai mult decat trebuie, n-am avut niciodata mai mult de 77 de kg care alea au fost maximul la care am ajuns si nici nu am mai atins pragul asta de ceva timp, asta ca o paranteza. Sunt oameni care au arderi rapide si oameni care nu au, de obicei astia care nu au arderi rapide pun pe ei kg rapid dar mananca si mult.
Eu n-am nimic cu persoanele grase, e doar amuzant cum se plang ca au multe kg dar majoritatea nu fac nimic in sensul asta, sa manance mai putin, sa faca miscare, baga in ei de sparg frigiderele si sunt sedentari desi ei ar trebui sa fie mult mai atenti la ce mananca pentru ca la ei se depun mai repede kg. Am mai zis, in foarte putine cazuri chiar ai probleme de sanatate reale de la glanda tiroida sau alte probleme si pui pe tine aiurea, in majoritatea cazurilor esti gras pentru ca nu ai grija de dieta ta, gras nu inseamna neaparat obez, poate insemna si supraponderal, e o granita intre supraponderalitate si obezitate.

" in realitate obezitatea e un fenomen complex și dacă nu sunteți dispuși să plătiți un tratament (psihiatric, nutriționist, sala) e foarte penibil să vă băgați în viațile altora. " Iar scuze penibile, nu trebuie sa mergi la sala ca sa te mentii, poti sa iesi la alergat, sa mergi pe jos, sa faci acasa anumite exercitii, toate astea sustinute de o dieta cat de cat echilibrata, la mine echilibrat inseamna sa nu exagerezi cu mancarurile considerate bombe calorice si dulciurile, fiecare din noi mai avem scapari dar trebuie sa stim sa ne oprim asta daca ne iubim sanatatea si aspectul fizic, in mare parte depinde si de noi, nu doar de factorii externi, suntem ceea ce mancam in proportii mari. Am vazut atatea emisiuni si documentare cu persoane obeze, majoritatea mancau zilnic cartofi prajiti, hamburgeri, pizza si alte tipuri de mancaruri procesate iar echipe de nutritionisti si psihologi se luptau cu ei ca sa le opreasca foamea asta si sa-i aduca la o greutate normala.

"Trăim în România unde oamenii muncesc ca animalele 10 ore pe salarii de nimic, mersul la sala și număratul caloriilor sanatoase pentru foarte multi e un lux. " Alte scuze penibile, iti trebuie ambitie, cum altii reusesc sa aiba grija de silueta lor si sa faca sport inseamna ca grasilor le lipseste ambitia (vorbesc doar de cei care nu se simt bine in pielea lor), am amici care au fost grasuni si au pus osul la sport si au rarit cu mancarurile nesanatoase si au dat multe kg jos si acum arata ok, daca imbratisezi postura de victima si de neputinta atunci iti meriti soarta.

"În fine, aveți idei prea puține și fixe, dar nu știu de ce am pretenții eu de la oameni care își irosesc viața pe TPU." Sa inteleg ca acum mi s-a parut ca ai comentat aici pe platforma, pe cat dam la pariu ca ai avut N conturi aici si ca imi vei raspunde ca intri doar ocazional desi stii tot ce misca aici?

| Yparisa a răspuns (pentru Drimmero):

"nu trebuie sa mergi la sala ca sa te mentii, poti sa iesi la alergat, sa mergi pe jos, sa faci acasa anumite exercitii"
Nu slăbește nimeni cu exerciții superficiale făcute acasă și, cum spuneam, ești rupt de lume, unui om care lucrează 10 ore in picioare nu îi arde de alergat. Multi oameni sunt foarte activi, dar mișcarea superficială, cum e cea făcută la un job fizic, nu e suficientă să slăbești. Vorbești aiureli superficiale dintr-un fotoliu. Sper sa pui 20 de kg pe tine, sa dai o tura pe la spital și să afli cu cate probleme de confrunta oamenii în realitate. Lipsa ambiției, cum spuneam, nu e sănătoasă, are ceva la baza.
Daca era ușor cum ziceai tu, eram toți fotomodele pentru că nimeni nu vrea sa fie gras. Vorbești crengi. Și dacă îți iei informațiile nutriționale din emisiuni TV nici nu mai merita sa îmi bat capul cu tine.

Spui că ești genetic programat sa fii slab, mănânci prostii, dar îi critici pe alții în timp ce tu nu faci niciun efort. Penibil.

| Drimmero a răspuns (pentru Yparisa):

"Nu slăbește nimeni cu exerciții superficiale făcute acasă și, cum spuneam, ești rupt de lume, unui om care lucrează 10 ore in picioare nu îi arde de alergat." Nu slabesti nici cu exercitii mai intense daca alimentatia ta e in continuare shaorma si pizza, mancate ZILNIC, sportul nu se poate fara alimentatie, sportul ajuta sa arzi caloriile si pentru un confort psihic, in tot cazul si exercitiile alea mici sunt bune la ceva decat sa stai in pat la Netflix si sa infuleci ciocolata desi pe cantar arata o greutate din 3 cifre.

"Multi oameni sunt foarte activi, dar mișcarea superficială, cum e cea făcută la un job fizic, nu e suficientă să slăbești. Vorbești aiureli superficiale dintr-un fotoliu. " Sunt activi pe dracu, multi lucreaza de acasa, nici pana la magazin nu se duc de lene si comanda de pe net pana si o sticla cu apa decat sa puna osul la miscare.

"Sper sa pui 20 de kg pe tine, sa dai o tura pe la spital și să afli cu cate probleme de confrunta oamenii în realitate. Lipsa ambiției, cum spuneam, nu e sănătoasă, are ceva la baza." N-am cum sa pun 20 de kg necontrolat, eu totusi am o limita si sunt constient de silueta mea si de sanatatea care poate fi afectata daca nu sunt atent, dar ce-mi doresti tu mie, poate ti se reflecta tie : D.

"Daca era ușor cum ziceai tu, eram toți fotomodele pentru că nimeni nu vrea sa fie gras. Vorbești crengi. Și dacă îți iei informațiile nutriționale din emisiuni TV nici nu mai merita sa îmi bat capul cu tine." Fotomodelele se infometeaza, acolo e deja altceva, aia au o dieta foarte stricta, eu nu vorbesc de un corp de fotomodel ci de ceva normal, cu o greutate normala in raport cu inaltimea dar se pare ca tu ai dat-o-n balarii.

"Spui că ești genetic programat sa fii slab, mănânci prostii, dar îi critici pe alții în timp ce tu nu faci niciun efort. Penibil." Eu spre deosebire de grasunii care doar se plang mai fac miscare si nu ma indop zilnic cu mancare fast-food. Deci argumentele tale de a scuza grasii sunt foarte penibile.

| Mosotti a răspuns (pentru Kaonashii):

Cei care au problema cu greutatea trebuie ajutati, ca nu de placere sunt asa, prima problema e aia de la cap, sunt dereglari psihologice sau chimice in creier care fac omul sa manance mai mult, are foame, pofta care il chinuie daca nu si le potoleste.
E vb de mancatul in plus 90 %, poate fi omu si lenes ca slabeste, eu de ex am slabit de la 66, 5 la 62, 2 in 5 luni fiind 99 % sedentar, la 1, 7 m eram bine si la 66, 5 dar pur si simplu nu am simtit nevoia sa mananc mai mult de la sine.

Degeaba nu vrea sa fie gras daca ii vine sa manance, tot se va ingrasa, nu prea depinde de el.
Trebuie sa nu iti vina sa mananci aiurea, nu sa te opui la asta.

Dar odata rezolvate problemele de la cap, dispare si mancatul in plus.
E vb si de lene, multi nu simt nevoia sa faca miscare, dar cum am zis, asta nu conteaza prea mult in slabire. Ci cate kcal mananci.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Problema nu e simpla, nu tine de om, o dereglarea chimica in creier sau psihologica te face sa mananci a prost asa, am trecut prin asta, nu poti sa nu mananci, ca te chinuie senzatia aia care te face sa mananci.
Asa am ajuns eu la 90 de kile in 2015, iar in 2012 am ajuns la 72 cu sala cu tot, de la 59.
Nu merge, si odata ce am mai rezolvat cauza, s-a dus de la sine pofta de sharoma si altele, nu mai intra!

Dai pe naiba daca ai ambitie, fi serios, dai pe moment, apoi recidivezi daca foamea aia si pofta in plus nu se duce.
Te duci la sala, si te ingrasi de nu te vezi cu sala cu tot daca sari de kcal permise cu sala cu tot.

Uite iti dau eu Peritol, sa te vad cum bagi mai putin in tine.
Asta face ce zic eu, urca pofta si foamea, se da pentru altceva dar se da si de unii medici pentru cei fara pofta de mancare.
Iti zic eu ca aspiri frigideru.
Nu trebuie sa ai ambitie, trebuie sa nu poti manca ce nu trebuie si cat nu trebuie nici daca vrei.
Asta inseamna scaderea poftei si foamei, si inseamna ca sistemul de recompensa din creier sa nu mai dea placere.
Si ai scapat, asa un om sanatos asa e de la sine.

Degeaba condamnam daca nu cunoastem mecanismele.
Si stateam toata ziua la seriale si slabeam, ca de la sine mancam mai putin fara sport, mancam 1200-1300 kcal/zi in loc de 2300 si dadeam 4 kile lunar stand. Dar ma saturam cu atat.
Si cand am bagat jumate de miniecler, nu mai imi placea.
Cand intram in cofetarie imi venea sa vars doar de la miros, era ca si cum ai mancat 10 prajituri inainte cu 5 minute.
Eu care inainte mancam 15-20 minieclere odata, pana cu 2 zile inainte. Pana sa incep un trat de anxietate care accidental mi-a rezolvat treaba cu mancarea.

Deci alta e abordarea.

| Yparisa a răspuns (pentru Drimmero):

Cum spuneam, nu am ce discuta, ești limitat.

| Yparisa a răspuns (pentru Mosotti):

Degeaba ii explici ca unui copil cu probleme. Are fix 3 idei și le ține pe alea, vorbește de ambiție el neavând niciuna.

| Drimmero a răspuns (pentru Yparisa):

E amuzant cum iti dai cu presupusul si nici nu ne cunoastem.
Ramai la ideile tale, contrazici medicina, tu continua sa mananci mult, sa nu te plangi daca ajungi vreo obeza.

| Mosotti a răspuns (pentru Yparisa):

Eu explic, imi fac datorie, cine intelege bine, cine nu, nu.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Transexualitatea este boala psihica, spre deosebire de bi, homo si les.
Ptr ca daca la ultimii ei se simt bine asa cum sunt si sunt normali in felul lor adica doar s-au nascut diferiti.

La trans nu e asa, ii deranjeaza cum sunt si nu se pupa fizicul cu mentalul, trebuie sa se modifice dupa mental, e cu totul altceva.
La ceilalti totu e aliniat, se simt bine in sexu lor, au atractie pentru acelasi sex si se simt ok asa.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si eu am zis acelasi lucru ca transexualii sunt bolnavi psihic. Nu ai cum sa fii sanatos mental daca simti ca te-ai nascut in corpul nepotrivit din punct de vedere al sexului, iar mintea sa-ti dicteze altceva.
Disforie de gen se numeste boala lor.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Da, trans e boala, multi nu le separa, considera ca si homo, bi si les e boala, nu este.
Boala e orice iti face rau.
Ca daca mie imi place sa mananc pamant si nu imi face rau, sunt doar diferit.
Dar daca nu pot manca deloc, e boala.
Sau daca mananc in continuu si nu ma satur.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Dintre toata comunitatea lgbtq si cate categorii mai sunt la ei, transexualii sunt printre cele mai controversate si bolnave. Am zis ca homosexualii (gay si lesbience) dar si bisexualii sunt ceva mai ok, la ei difera fata de restul doar orientarea sexuala, in rest sunt oameni normali.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai da, bi, gay, les sunt okey total, faptul ca esti doar diferit nu e problema.
Aia cu trans e nasolie, ca te obliga sa fi altul decat esti.
Dar trebuie sa ajunga lumea sa le separe.

Ca si aia cand cineva intentionat baga si pe cei bolnavi care fac rau altora cu homo les si bi.
Zice "aaa pai atunci hai sa legalizam si pedofilia, si crimele".
Si lumea nu mai gandeste, se uita la astea si le baga si pe alea acolo.
E o stategie.

| Yparisa a răspuns (pentru Drimmero):

Tu contrazici medicina laughing) medicina conține o grămadă de condiții, nu e așa simplistă ca mintea ta. Dacă mergi la nutriționist cu obezitate prima data îți face toate analizele, nu te baga la numărat calorii. Dar na, fiecare cu cat poate.

| Drimmero a răspuns (pentru Yparisa):

Vorbesti din experienta?

Da, da, te intreaba daca te stii cu probleme la tiroida, nu daca bei doar cola, mananci dulciuri si fast-food si daca stai doar in pat.

| Yparisa a răspuns (pentru Drimmero):

Da, din experiența de cadru medical. Plimba ursul.

| Drimmero a răspuns (pentru Yparisa):

Hai ca da, cadru medical )))). E plin de "medici" pe aici, daca nu-i mai vezi prin spitale inseamna ca misuna pe TPU.

| Yparisa a răspuns (pentru Drimmero):

Da, pentru că dacă ești cadru medical nu ai weekenduri. Ești deștept tare.

| Drimmero a răspuns (pentru Yparisa):

Daca tu esti cadru medical eu atunci imi dau cu tesla in oua.

| Yparisa a răspuns (pentru Drimmero):

Dă-ți că le tii degeaba oricum.

| Drimmero a răspuns (pentru Yparisa):

Viseaza frumos, mochi : D.

| eusuntbea1234 a răspuns (pentru raMLesS):

Ba nu

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, am in facultate. Nu văd sa fie o problema. Fiecare are alegerile lui, stilul sau de viața.
Poate fata avea o problema medicala, sau poate e din lgbt. Ce treaba are? Noi sa ne vedem de treaba noastră și sa nu ii judecam pe altii ca nu știm viața lor.
Ce părere are biserica? Ar trebui la fel sa nu judece pentru ca treaba bisericii e sa promoveze iubirea de semeni, nu punerea lor la zid.

| Mosotti a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Biserica judeca ca asta a dorit, nu ca nu intelege ce se intampla.
Asta vine din trecut cand smecherii doreau sa fie multi copii ca sa le munceasca pe nimic lor, si sa aiba soldati sa se duca peste altii abuziv.
Asa ca nu doreau ca sa ne facem ssexul altcumva decat cu persoana de ssex opus, ca nu cumva sa rateze inca un sclav in devenire, ca dovada ca si mmasturbarea o interziceau religios.

E f simplu, se leaga f bine ce am zis.
Ca daca nu aveau interesul asta iti ziceau ca si LGBT sunt oameni, asa a vrut dzeu ca ei sa fie, si deci sunt egalii nostri.
Au facut religia in functie de interesele lor.

Si daca era lgbt fata, nu era nici o problema.

| Sophieka a răspuns:

Il poti cauta pe Parintele Calistrat sau poti cauta pe google / Youtube despre ceea ce spune Biserica Romana.

Gasesti si preoti de calitate nu doar nemernici.

E o nebunie ce se intampla in ziua de astazi!

| LaviniuA explică (pentru Sophieka):

Asta nu e cel care le-a pocnit pe enoriasele sale? Citisem ceva in presa

| blackann a răspuns:

Saraca…rolling on the floor

| iulia0514 a răspuns:

Nu înțeleg de ce ai fost atât de revoltată! E tot om indiferent de orientarea sexuala sau felul cum arată poate avea o problema medicala nu vad care e problema fiecare e liber să-și aleagă cum își trăiește viața! Cat despre ceea ce zice biserica nu ma interesează ca na biserica nu poate zice nimic ca e doar o clădirelaughing Dacă era vorba despre ceea ce zic reprezentanții bisericii ortodoxe Române ma doare fix la Bască pentru că ei ar trebui să-și tina gura atunci când este vorba de persoane gay majoritatea preoților călugărilor sunt gay

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La gestul cu crucea se vede ca ești încuiat tare?‍♀️, fie care e liber sa se simtă cum vrea, nu suntem noi in măsura sa criticam aspectul unui om sau dorințele lui

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Pai nu l-am criticat si nici nu am criticat-o. Treaba lui sau a ei ce are in pantaloni, daca are ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe tipe de la traumele cu băieții/bărbații fiind înjosite și bătute s-au dat pe fete, iar mulți care au fost refuzați de fete s-au dat pe băieți, de la refuzuri traume se trage pe lângă abuzurile din copilărie. Ia dat barba pe obraji: ori era travestit, ori era fata și suferea de hirsutism ( pilozitate excesiva)
Bisericile au dogmele lor de rahat, ei orice condamna, mai puțin afacerile pe care le fac ei cerând bani împreună cu hoiturile de duhovnici care îți iau banii și de abia așteaptă sa ieși de acolo, nu îți dă nici un sfat util sunt analfabeți sau li se rupe de tine doar banul îl vad în fata ochilor.

| Kaonashii a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat cu traumele, asa au incercat unii sa justifice dar adevarul e ca unii oameni se nasc diferiti si atat. Si tu ai traume si ai fost umilit de barbati, nu cred ca esti misandru acum

| troleibuz a răspuns (pentru Kaonashii):

Dacă era vorba de traume sau alegeri, nu mai exista comunitatea incel, redpill etc. Nu se mai plangeau 100 de inși pe TPU de virginitate, își găseau liniștea pe Grindr.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

In general orientarea ssexuala e genetica, asa ca si identitatea de gen, ca orice traume ai, daca nu simti atractie pentru un barbat, nu poti face nimic ca nu ti se ridica.

Dar sunt poate si cu traume cum zici tu, daca se simt bine asa, nu e o problema, pana la urma orice rau spre bine, ca femeia cu femeia si barbatu cu barbatu se inteleg mai bine decat femeia cu barbatul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

E un abuz major sa fi abuzat de mic sexual de mai mulți tâmpiți, te dereglează în ultimul hal, de la asta mulți s-au sinucis, vedete internaționale de renume chiar. Unul i-a spus unui prieten ca o devenit gay din cauza ca mereu a fost refuzat, deci a fost și o alegere. De ce toate îl refuzau nu știu ca nu părea prost, era gen ca Ray amicul tău ca ma uimesc de ce toate îl refuza ca nu e asa de prost.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa schimbi orientarea ssexuala nu merge asa doar o stricaciune haotica psihica.
Orientarea sexuala e mai presus ca, comportamentele psihologice. E cumva read only ca si biosul de la unele calcuri, nu se modifica aia in functie de psihism, ramai traumatizat, trist, deprimat, violent poate, misogin, dar nu te va atrage niciodata sexul opus.
Nu e asa simplu.

Insa or fi si asa, nu zic nu, adica cum zici tu.
E asa la aia la care orientarea depinde doar de pshism, dar astia is f putini.
Alegere cum? Nu te atrag barbatii, ce faci? Chiar daca ai fost refuzat de femei. Ma refer la cei majoritari.
La aia la care orientarea ssexuala se schimba cu bate psihismul, acolo e altceva, ca simte de la sine atractie pentru acelasi sex, nici nu mai alege.
Si e f bine asa, ca se va simti f bine asa.

Femeile nu te refuza ca ai fi prost sau destept, ci ca nu atragi fizic in primul rand, am zis in primul rand, nu am zis ca asta ajunge.
Dar fara asta, adios.
Ca toti cocalarii frumusei au gagici si prosti si rai la comportament fiind, nu asta e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu ca aici ești liniștit, dar pe altele am văzut cum făceai cu aia laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mai fac nasolii cand nu e in ordine, doar nu ii las sa mi se urce in cap. Nu iau in seama pana ce nu mai vreau sa nu iau in seama.
Si apoi nu prea mai stiu cum iese dar nici nu ma mai intereseaza.

| troleibuz a răspuns:

De ce te-ai crucit? E prima data cand iesi din casa?

| MorcovMajestic a răspuns (pentru troleibuz):

Din sat rolling on the floorrolling on the floor
De fapt eu am crescut cativa ani la sat si aveam o fata in vecini care si-a facut schimbare de sex la inceputul anilor 2000 cand a implinit 20 ani

| Jus7t a răspuns:

"Ce ai vazut nu este lesby sau gay ci hermafrodit"

OMFG. Deci femeia stie ce ai vazut tu, nu e ca si cum exista tipe care au cateva fire de par si din nu stiu ce motive inca sunt acolo, sigur is barbati daca le au.

Ba deci, unbelievable femeia asta.

Te-ai crucit? Pai mai iesi din casa, cumpara un mar, o paine, o sa vezi altele care o sa te faca sa te crucesti.
Ce probleme de snowflakes aveti unii, plictisiti mai sunteti de viata ma nene, imediat cum vedeti ceva diferit atacati.

Ce zice biserica roamana de tipele cu ceva fire de par pe fata?
Idk man, atata timp cat pun ceva in cutia milei si pupa o icoana is ok.

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu e un trend, mereu au existat transexuali, hermafroditi si asa mai departe.
Biserica romana se opune oricarui om mai diferit, nu ma doare nici in patina de ce crede o hoarda de oameni bolnavi de ura.

| Hollyg a răspuns:

Esti mândru ca ai fost bully?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hollyg):

Nu am dat bully in viata mea la nimeni, dar ii capaceam ca o mai cautau, asta era când era mic, eram al dracu, îmi pare rău parca ca nu mai sunt ca înainte, de când m-am cumințit nu mai am atracție la gagici vad, înainte când băteam în stânga și în dreapta toate ma băgau în seama, dar era o etapa când eram un copil. Deci de bully nu se pune problema, nu sunt genul care sa facă de astea, și nu sunt genul care sa facă nici ceea ce scriu pe aici uneori ca bat și dreg, în realitate sunt foarte liniștit, am o conduita impecabila, nu am treaba cu nimeni, chiar sunt uimit ca sunt asa ca eram al dracu când eram mic inspiram frica.Ru respectat pe toată lumea indiferent cum arata și cum e, dar dacă nu sunt respectat îți dai seama ca nu ma las călcat în picioare, dar am văzut ce intenție a avut trollici-ul.

| Scorillo a răspuns:

In acest caz, biserica zice sa donezi bani ca sa termine Catedrala Neamului. Dupa terminare te poti duce sa platesti acatiste ca sa infiereze lgbt-istii. Tot acolo o sa gasesti niste bikini de tabla contra cost, ca sa nu ai surprize cand stai la coada sa depui acatistul.

| LaviniuA explică (pentru Scorillo):

N-au mai terminat-o? Sau fac una si pentru lgbt-isti? Sa ne pazeasca...

| Yparisa a răspuns:

Da, destui. Nu vad problema. Mai dubios mi se pare că te holbezi asa și mai ales la sânii cuiva.

Ce treabă are biserica in asta? Biserica să-și rezolve problemele ei că e plina de preoți care își abuzează enoriașele și copiii.

| Kaonashii a răspuns:

Poate e doar o fata cu PCOS sau hirsutism dar si daca era trans nu inteleg socul

| Kaonashii a răspuns:

Ce nervi fragili ai. Sa inteleg ca esti gay in negare?

| Kaonashii a răspuns:

Am multi prieteni, de aia am intrebat chestia aia. Ma intrebam de ce stau cu mine daca eu sunt asa, dar mi-am dat seama ca daca am gasit atatia oameni sa ma suporte cred ca sunt mai rau in imaginatia mea decat in realitate. Imi e mila de tine ca ai nervii asa praf si ca iti vezi defectele in mine

| Kaonashii a răspuns:

Clar.

| Cristi9997 a răspuns:

Bun venit pe TPU.

| SanduDediu74 a răspuns:

Nu este frumos asa ceva, de aia se duce tara asta la vale

| tudorr06 a răspuns:

Pentru secolul 21 e normal, nu e pacatos, peate tot sunt persoane lgbr dar nu vor sa si faca coming out

| NeaVirgil a răspuns:

Biserica romana sustine asta rau de tot